10 rzeczy, które warto wiedzieć o Niaouli, zanim nauczysz się wymawiać tę nazwę.

  1. Niaouli to zimozielone drzewo z pochodzące z Australii i Nowej Gwinei. Ma wydłużone liście i białe kwiaty ułożone na kształt przypominający szczotkę do butelek. Jednak najbardziej charakterystyczna jest  kora drzewa, przypominająca papier. Warstwy cienkiej kory ułożone są jedna na drugiej i mają grubość do kilku centymetrów. Kora łuszczy się i pęka, kawałki „papieru” porozrzucane są wokół drzewa. To właśnie dlatego popularna nazwa niaouli brzmi Papierowe Drzewo (Paperbark Tree).naiaouli liście i kwiaty

 

2. Papierowe drzewa spotkasz na ulicach australijskich miast oraz w buszu. Drzewa chętnie rosną na  glebie podmokłej, na bagnach, nie przeszkadza im czasowe zalewanie wodą (jak polskim olchom). Radzą sobie znakomicie również  na słonych piaskach. W zakamarkach pod korą niaouli mieszkają owady, to wabi ptactwo na posiłek. W ten sposób drzewo zapewnia sobie nieprzerwane dostawy nawozu. Niaouli ma przeważnie do 20m wysokości i jeśli rośnie samotnie,  rozłożystą koronę.

 

3. Niaouli jest bardzo cennym drzewem dla Aborygenów i osób zajmujących się survivalem. Aborygeni wykorzystywali najczęściej korę drzewa, do wykonywania naczyń, nosidełek (również do noszenia dzieci), jako bandaż, do konstruowania szałasów, a nawet owijania ciał zmarłych.  To również świetna materiał do rozniecania ognia.  Zobacz, jak sprytnie można pozyska wodę z pnia niaouli. Tutorial w wykonaniu Aborygenów. Kwiaty są miododajne i można z nich wysysać nektar.

 

4. Na początku XX wieku zaczęto uprawiać niaouli na Florydzie, w celu osuszeniu bagien. Decyzja okazała się błędna – gatunek w szybkim czasie zdominował krajobraz. Stało się tak za sprawą niesamowitej plenności niaouli: drzewo kwitnie kilka razy w roku i bez przerwy dostarcza ogromnej ilości nasion. Drzewo wypuszcza również nowe pędy z kawałków pnia i korzeni, zostawionych w ziemi po wycięciu.

melaluka owoceniaouli owoce

niaouli nasiona

źródło zdjęć nasion i owoców http://plantpono.org/inv-plant.php?id=29 oraz https://iapreview.ars.usda.gov/Services/docs.htm?docid=15598

Filmik o amerykańskiej wojnie z niaouli. A dlaczego jego tytuł to Meleleuca? odpowiedź w kolejnym punkcie

 

5. Łacińska nazwa niaouli to Melaleuca quinquenervia, co pewnie od razu nasuwa skojarzenie z Meleleuca alternifonia  Tea Tree – drzewo herbaciane.  Dlaczego herbaciane?  Pierwsi Europejczycy parzyli sobie aromatyczne liście pozyskane w buszu właśnie zamiast herbaty, przy czym używali liści z różnych gatunków drzew – kluczem był ładny aromat. Dzisiaj nazwa Tea Tree zarezerwowana jest już tylko dla Meleleuca alternifonia. Samo słowo „melaleuca” pochodzi z greki i oznacza coś czarno-białego, prawdopodobnie chodziło o jasną korę drzewa, osmaloną przez ognień. Kolejny sławny członek klanu to drzewo kajeputowe Meleleuca cajputi zwane też Melaleuca leucedendra. Wszystkie te drzewa  mają papierową korę i kwiaty jak szczotka do butelek. I wszystkie zawierają sporą porcję olejków eterycznych.

rycina meleluka

 

rycina ze strony http://www.illustratedgarden.org/mobot/rarebooks/page.asp?relation=QK99A1K6318831914B2&identifier=0626

 

6. Olejek eteryczny niaouli schowany jest w liściach. Bardzo dobry pomysł zaparzyć takie liście jak herbatkę, nie zapomnij tego zrobić, mijając niaouli na spacerze. To również doskonały surowiec do destylacji. Jeśli masz ochotę przyjrzeć się procesowi destylacji liści niaouli w Australii, może przyda cię się ten  adres olejkowej agroturystyki”. Niaouli uprawiane są też na Madagaskarze i to właśnie stamtąd pochodzi olejek dostępny w HBS. Przedstawiam uroczy film z Madagaskaru, początek ustawiony na destylację niaouli. Dla wyjaśnienia Melaleuca quinquenervia (Cav.) S.T. Blake (Syn.: Melaleuca viridiflora Solander ex Gaërtner)

7. Olejek eteryczny pozyskiwany z niaouli ma przeważnie wysoką zawartość cyneolu (inaczej eukaliptolu), to skład podobny  do olejku eukaliptusowego. Z tego powodu  olejki te bywają mieszane (takie fałszerstwo). Jest to też podpowiedź, jak pachnie olejek niaouli – podobnie do eukaliptusa, lecz nieco mniej „medycznie”. Olejki o wysokiej zawartości cyneolu (eukaliptolu) powinny być ostrożnie stosowane przy małych dzieciach, ponieważ mogą powodować trudności w oddychaniu. Poniżej porównanie składu olejku niaouli, eukaliptus, kajeput. Do zestawienia dodałam drzewo herbaciane – zobacz, że pokrewieństwo gatunków nie przełożyło się na podobieństwo składu olejku. Uwaga dla dociekliwych: niaouli z dużą ilością cyneolu to chemotyp cyneolowy. Ostnieją też chemotypy nerolidolowy i viridiflorowy i linalolowy, mają całkiem inny skład.

Niaouli Melaleuca quinquenervia– olejek z liści (chemotyp cyneolowy, kraj pochodzenia Madagaskar, uprawa organiczna) taki jest w HBS

  • 1,8 Cineol <=65%
  • Alfa pinen <=15%
  • D-Limonen <=10%
  • Alfa terpineol <=8%
  • oraz beta pinen, gamma terpinen, para cymen, beta kariofilen, octan terpinylu i trans nerolidol w ilości <=4% każdy
  • linalol <1%

Kajeput Meleleuca cajputi (gałązki i liście – dane z opracowania Essential Oil Safety R.Tisserand, R.Young)

  • 1,8 cineol 41-70%
  • Alfa terpineol 6,5-8,7%
  • para cymen 0,7-6,8%
  • terpinolen 0-5,9%
  • gamma terpinen 1,2-4,6%
  • D-Limonen 3,8-4,1%
  • Linalol 2,7-3,6%

Eukaliptus – najczęściej używany czyli Eucalyptus globulus (liście, źródło danych j.w.)

  • 1,8 cinelol 65,4-83,9%
  • alfa pinen 3,7-14,7%
  • D-Limonen 1,8-9% – czyli do tej pory prawie tak samo, jak w niaouli
  • globulol, e-pinokarweol, para cymen, aromadendren, pinokarwon

Drzewo herbaciane Melaleuca alternifolia (liście – źródło jw)

  • terpinen-4-ol do 40%
  • gamma terpinen około 20%
  • alfa terpinen do 10%
  • terpinolen około 3%
  • 1,8 cyneol około 3%

 

8. Po tym przejmującym i bogatym w % punkcie 7 czas na złapanie oddechu, czujesz, jak to ładnie pachnie? Olejek niaouli wykorzystywany jest w przemyśle perfumeryjnym, to nuta głowy. Na przykład taka niszowa kreacja. Jednak to wielka rzadkość zobaczyć go w perfumach – pachnie podobnie do eukaliptusa.

LONDA 1006: w składzie tymianek, mandarynka, styraks, czarny pieprz, niaouli i inne cuda. Zdjęcie ze strony z forum basenotes, tam też info o innych składnikach kompozycji.
londa

 

9. A teraz najważniejsze, czyli ponad 50 powodów, dla których to właśnie olejek niaouli zdominował mój dzisiejszy dzień. Jeśli myślisz, że  to po prostu ekonomiczny olejek, który bez rozterek wlać można do mydła bądź użyć do sprzątania domu, to jesteś w wielkim błędzie. Lista terapeutycznych możliwości niaouli zachwyca, a są na niej preparaty na: otarcia, po aerobiku, dla zwierząt, na bóle stawów, do kąpieli, na tkliwość piersi, na trudności z oddychaniem,  katar, cellulit, krążenie, przeziębienie, kaszel, skaleczenia, wzmacnianie odporności, usuwanie toksyn, wyczerpanie, grypę, profilaktykę secową, hemoroidy, w pomieszczeniach hi-tech, w szpitalach, przy infekcjach, jako repelent, przy letargu, odrze, stwardnieniu rozsianym, zmęczeniu mięśni, śwince, w saunie,  litania ze skorowidzu księgi Valerii Ann Worwood The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy (cierpliwości wystarczyło mi do litery f). Naprawdę, to robi wrażenie. O konkretne przepisy pytajcie  w komentarzach. Mnie najbardziej zaintrygował ostatni, dla pracoholików:

Olejek do ciała dla pracoholików według Valerii Ann Worwood

  • Petitgrain     5 kropli
  • Lawenda     10 kropli
  • Geranium     5 kropli
  • Cytryna         5 kropli
  • Pomarańcza 5 kropli
  • Niaouli          2 krople

Olejki wymieszaj i rozcieńcz olejem bazowym, na każde 5ml oleju 5 kropli mieszanki (na 50ml oleju 50 kropli mieszanki)

10. No to jak wymawiać niaouli? Może niuniuli? Czekam na oficjalne propozycje, a na marginesie zaznaczam, że Melaleuca czyta się melaluka, z akcentem na literę U.

 

 

 

 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Garniec złota

    Może niuli? Njuli?

    1. Inez Herbiness

      <3 słodkie, co nie?
      u mnie szał na odświeżacz powietrza miks niaouli, mięta pieprzowa i mandarynka (30:30:10kropli to wszystko wlane do butelki i uzupełnione wodą do 100ml) a dzisiaj jeszcze dodałam nieco kardamonu, gdyż nic nie pobudza do działania jesienią, jak jego zapach – magia. Niaouli z miętą jest przepiękne i super się oddycha w pomieszczeniu. Zamówiłam gumę arabską do prób zemulgowania takiego odświeżacza.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.