Pesto z liśćmi funkii (hosty).

Dzisiaj na śniadanie pesto z roślinami z ogródka – pietruszką, czosnkiem niedźwiedzim, estragonem,  kwiatami mniszka i liśćmi funkii, wzbogacone prażonymi nasionami konopi.

Kwartet z powyższego zdjęcia gości w menu niejednego z Was, co jednak z pięknymi liśćmi funkii? Mogą kolejny sezon dekorować ogród i wabić ślimaki. Można je również zjeść. Liście funkii są jadalne, mogą być spożywane na surowo i w gotowanych potrawach.

Degustacja – liść testowanej dzisiaj odmiany jest słodkawy, po połknięciu poczułam jednak delikatne pieczenie w gardle (jak po pieprzu). Polecam zbieranie liści o poranku, są wtedy najbardziej soczyste.

Zieleninę zmiksowałam z dodatkiem oleju rzepakowego tłoczonego na zimno.

Nasiona konopi  to bogate źródło białka. Lubię je prażone. Technika wykonania taka sama jak przy słoneczniku czy dyni. Uprażone konopie zmieliłam w młynku żarnowym  i dodałam do zmiksowanej masy. Danie gotowe.

Smacznego!

7 Responses

  1. Czytam po kolei Twoje posty i jestem zakochana coraz bardziej w Twoim blogu 🙂
    Własnie pod postem późniejszym o smażonym mniszku napisałąm Ci o moim pomyśle z liścmi hosty, jadę dalej a tu pesto z niej 🙂
    Super 🙂

  2. Z konopi robię mleko, a do pesto dodałbym prażone nasiona sosny, nasiona konopi mają bardzo twardą łupinę co daje niezbyt przyjemny efekt w czasie jedzenia w/w dania.
    Pozdrawiam.

  3. Dziękuję bardzo. Uprzejmie donoszę, że oxymele na razie nie powstaną, gdyż octem zalałam zioła.I tak stoi sobie na parapecie 7 litrowych słoików( np. z wytroczem, nawłocią kanadyjską,krwawnikiem i pokrzywami) a ja chodzę i zaglądam do nich jak nakręcona czy zaczęła się już ponowna fermentacja 🙂 Inez proszę podpowiedz mi jakie zioła mogę dodać do octu jabłkowego aby wzmocnić jego oczyszczające i odchudzajace działanie. Gorąco pozdrawiam z południa naszej pięknej Polski, Elwira z moimi dwiema córciami.

  4. jej! poważnie z hostami? Mam ich w ogrodzie multum, ale do tej pory jadły je tylko ślimaki 🙂 Chyba się skuszę, bo skoro ślimaki lubią też piwo, to gust mają niezły 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *