Niecierpek drobnokwiatowy – zdjęcia.

i1Niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora DC.) – Roślina jednoroczna, pospolita w wilgotnych lasach całej Polski. Łatwo się rozsiewa, płytko korzeni. Najczęściej rośnie w dużych skupiskach. Nasiona zebrane w strączki. Jeśli dotkniesz dojrzały strączek, nasiona wystrzelą na znaczną odległość. Nasiona jadalne na surowo, smaczne – orzechowe. Cała roślina jadalna po ugotowaniu i odlaniu wody. Ma zastosowanie w ziołolecznictwie.

o zastosowaniu leczniczym http://rozanski.li/?p=634

 

i9 i98   i3 i5 i6 i7 i8

18 Responses

 1. Mała poprawka: to jest jednak drobnokwiatowy. W mojej okolicy rośnie również niecierpek himalajski, kwitnący na różowo, wyższy ode mnie. Wszystkie niecierpki mają podobne zastosowanie, nawet te z balkonowych doniczek.

 2. Inez jak bardzo się cieszę ,dla mnie jako dla początkującej duża jasność zdjęcia w zupełności oddają naturę tego ziela ,nie mam problemu z rozpoznaniem 🙂

 3. Nareszcie ktoś mądry wpadł na pomysł, żeby powiedzieć jak się nazywają te wszystkie roślinki dookoła mnie, których nazw nie znam, co mnie bardzo męczy 🙂 Inez, cudowny pomysł! Tego niecierpka znam przecież od wielu lat (moje dzieci mówią na niego „strzelawka”), teraz wreszcie wiem jak mu na imię. I wreszcie wiem że cudnie kwitnąca roślina, którą widujemy na psich spacerach niedaleko domu, też jest niecierpkiem, tyle że himalajskim… 🙂 Dzięki!

 4. Nie wiem, czy wiecie, że różowy niecierpek o którym piszecie czyli gruczołowaty (inaczej himalajski czy Roylego – Impatiens glandulifera) to gatunek inwazyjny i jego celowe rozmnażanie jest w Polsce zabronione! Tak samo niecierpek drobnokwiatowy (Impatiens parviflora). Nasz rodzimy – niecierpek pospolity (Impatiens noli-tangere) ma duże, piękne żółte kwiaty.
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Niecierpek_gruczo%C5%82owaty
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Niecierpek_drobnokwiatowy
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Niecierpek_pospolity

  Wobec tego tak sobie myślę, że im więcej nasion zjemy tym lepiej dla środowiska 😉

 5. Ciekawostki dla Inez Herbiness:
  1. W Puszczy Bukowej, a szczególnie nad rzeką Płonią, występuje dość jeszcze często niecierpek pospolity;
  2. W trzcinowiskach nad Zalewem Szczecińskim widziałem zaś stanowiska niecierpka pomarańczowego (Impatiens capensis) – co prawda pewnie niedługo zanikną pochłonięte przez wciąż rozszerzający się areał „himalaja” (niecierpka gruczołowatego).
  Tam w tych trzcinach jest „wszystko”: i arcydzięgiel (uwaga, chroniony!), i psianka, i żywokost, i lepiężnik tu i ówdzie…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *