Kocanki piaskowe – zdjęcia.

DSC_0415

Kocanki piaskowe (Helichrysum arenarium) – żółte ozdoby letniej łąki. Lubią suche i piaszczyste miejsca (rosną nawet na piasku – stąd nazwa). Dorastają do około 30 cm., łodygi szare i owłosione, jakby filcowane. Kwiaty żółte. Kwiatostany przyjemnie „grzechoczą” przy potrząsaniu. Roślina stosowana w ziołolecznictwie od średniowiecza, szczególnie do leczenia wątroby. Cenione również w kosmetyce, – hydrolat kocankowy (uzyskiwany z kocanki włoskiej o wyższej zawartości olejków eterycznych, niż kocanki piaskowe). Roślina zawiera chalkony – rodzaj flawonoidów, o szerokim spektrum działania.

Uwaga: roślina pod częściową ochroną.

DSC_0398 DSC_0400 DSC_0413
DSC_0416 DSC_0419 DSC_0431

5 Responses

 1. Witam serdecznie,
  od tego blogu juz zdążyłam się uzależnić 🙂 zaglądam tu tak często jak do codziennej gazety!
  Inez jesteś kopalnią wiedzy i pomysłów!! Kilka wypróbowałam i stosuję z przyjemnością.
  Teraz pokuszę się chyba o piling pokrzywowy.
  Ale wracając do kocanki rośnie w moich rodzinnych stronach (świętokrzyskie) dość obficie i pamiętam że mój tato zawsze mówił iż ta oto niepozorna roślinka bywa trójąca. Czy faktycznie trzeba uważać ze stosowaniem kocanki??
  pozdrawiam
  Iwona

  1. Iwono, bardzo się cieszę 🙂 Uważać ze stosowaniem trzeba zawsze, czy to kocanka, kawa czy pietruszka – pożywienie to różne związki chemiczne, o konkretnym wpływie na organizm. Dawka różni lek od trucizny. Kocanka nie jest niebezpieczna.

 2. Przy wieździe do lasu już zaczynam szybko się rozglądać co tam nowego. Nagle, stop! Wsteczny, patrzę… nie do wiary! Kocanki! Nigdy wcześniej nie widziałam ich na żywo, a może widziałam, ale nie wiedziałam…
  Obok dziko rosnącego topinamburu, kocanki to moje największe znalezisko ostatnich dni.
  🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *