Podniebna kąpiel magnezowa. Z pianą!

Oliwa magnezowa czyli połączenie chlorku magnezu z wodą – to alchemia na poziomie przedszkola. Każdy potrafi sobie taką zrobić,  wystarczy nasypać proszek do butelki i zalać wodą. Proste, ale działa.

Opisuję często magnezowe preparaty: oliwę magnezową, magnezowe kąpiele czy kremy. Łączę magnez z ziołami w herbimagach i ziołowych koncentratach. Dodaję go do szamponu i kremu do twarzy. Prawdziwa saga magnezowa.

Dzisiaj przedstawiam magnez w formie rozweselającej – magnezowy płyn do kąpieli. Z pianą! Rewelacja dla wielbicieli bąbelków i dla osób zestresowanych, zabawa w pianie to świetna terapia

1. nazbieraj chrust na ognisko – prastare prawo dżungli: kto nie zbiera chrustu, ten się nie kąpie

2. nazbieraj ziół dobrych dla skóry – na przykład tych z postu herbicraft

3. przygotuj wywar ziołowy – zgodnie z instrukcją z postu podniebna wanna

4. wsyp do naczynia 500g chlorku magnezu czda i zalej go wywarem ziołowym 500g – masz ziołową oliwę magnezową

5. na każde 500g oliwy magnezowej wlej 200g betainy kokamidopropylowej i wymieszaj. Płyn do kąpieli gotowy

6. stosuj od 50 do 100ml na wannę wody

7. trwałość 1 rok

Betaina kokamidopropylowa to detergent zaliczany do łagodnych i nie wywołujących alergii. Uzyskuje się ją  w reakcji chemicznej – z oleju kokosowego i betainy ( z buraków)

Dla wielbicieli chemii wzór reakcji zaczerpnięty z Wikipedii

CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N(CH3)2 + ClCH2CO2H + NaOH → CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N+(CH3)2CH2CO2 + NaCl + H2O

Nazwa detergentu jest równie śliczna, co wzór i sugeruję nauczyć się jej na pamięć – nic tak nie porusza słuchaczy, jak wzmianka o betainie kokamidopropylowej. No chyba, że chcielibyście ją połączyć z glukozydem decylowym.

Omawiany detergent należy do amfoterycznych, czyli tolerujących szeroki zakres ph. Będzie skutecznie mył w preparacie z dodatkiem kwasu mlekowego (kwaśne) i w obecności sody oczyszczonej (zasadowe). Zachowuje się idealnie w obecności chlorku magnezu, bez względu na jego stężenie.

Kompatybilność detergentu z chlorkiem magnezu jest bardzo ważna. Mydło nie znosi jego obecności i wszelkie próby uzyskania magnezowego płynu do kąpieli z mydłem są skazane na niepowodzenie. Mydło wchodzi z chlorkiem magnezu w reakcję, wynikiem której jest silikonowa maź, pozbawiona właściwości myjących. Reakcji tej doświadczyć można w czasie mycia mydłem rąk posmarowanych oliwą magnezową.

piana testytesty piany w płynach o różnym ph i różnym stężeniu chlorku magnezu: chlorek magnezu nie ma negatywnego wpływu na pianę

Betaina kokamidopropylowa jest detergentem amfoterycznym, więc:

 • do swojego płynu możesz dodać kwas mlekowy lub mlekowy ekstrakt ziołowy
 • do kąpieli możesz użyć kuli z sodą oczyszczoną

Proste sztuczki:

 • płyn do kąpieli będzie fajniejszy, jeśli dodasz olejki eteryczne, maksymalnie 2,5 g na 500g płynu
 • możesz zwiększyć ilość piany dodając 10g glukozydu decylowego do 500g płynu

Efekt:

 • piana jest mega giga, wielka, trwała i pięknie pachnie
 • kąpiel zawiera chlorek magnezu, więc koi nerwy i bóle mięśniowe
 • kąpiel zawiera skoncentrowany ekstrakt z ziół dobrych dla skóry – leczy, łagodzi i upiększa. Wszystko na raz. Świat jest piękny!
 • woda z płynem świetnie zmywa brud, produkt jest bezpieczny dla włosów – wyleguj się do woli z zanurzoną głową

piana piękna

Kąpiel, która zmywa nie tylko brud – dobierz odpowiednie olejki eteryczne dla uzyskania efektu:

 • pobudzenia – pomarańcza z paczulą, may chang
 • wyciszenia – lawenda z cedrem
 • rozmarzenia – sandałowiec
 • cdn.

Betainę kokamidopropylową możesz kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi lub w ulubionym herbi-sklepie.

Podniebną kąpiel z pianą testowali uczestnicy warsztatów w Chatce Czarów.

piana chrust piana gotuje się woda

 

 

 

11 Responses

 1. Czy mozna by zamiast chlorku magnezu uzyc tu siarczanu magnezu (soli Epsom)? I czy daloby sie z tej betainy zrobic tez cos ciekawego do mycia wlosow? 🙂

 2. O jejku, jakie to fajne! Osobiście preferuję szybki prysznic, ale taka kąpiel w pianie działa na mnie inspirująco! Uwielbiam pianę, duuużo piany!
  Proszę, abym Betainę kokamidopropylową mogła nabyć za tydzień, gdy przybędę osobiście. I różne inne ingrediencje też. Już nie mogę się doczekać!

  A na czym polegało testowanie przez warsztatowiczów – wchodzili kolejno do wanny z pianą ziołową, stojącej pod gołym niebem?

 3. Witam,
  Jako czytelnik tego bloga (rzadziej komentujący) chciałem zapytać autorkę oraz czytelników o poradę. Szukam książki (ale może być też inne źródło) o odżywianiu kobiety w ciąży oraz o odżywianiu dziecka po porodzie. Bardzo – ale to bardzo – chętnie ze wskazaniem na zioła, które można stosować a które nie (bo jak zdążyłem się dowiedzieć z netu wielu kobieta w ciąży nie może stosować,np. tymianek:/ ). Taki poradnik dla młodego rodzica.
  Może będziecie w stanie coś rekomendować?
  Z góry bardzo dziękuję 🙂

  P.S. Przepraszam, że jest to wpis nie na temat, ale jesteście jedynym środowiskiem ludzi, od których warto czerpać wiedzę o ziołach i zdrowiu człowieka 🙂
  Pozdrawiam!

 4. Zrobiłam 1 litr płynu + dodałam odrobinę alkoholu cetylowego = dzieciaki mają mega radochę + wydłużył się czas ich kąpieli + zwiększyła się ilość zabawek w wannie + efekt poślizgowy jest zwłaszcza na posadzce – (minus) wyzerował się czas na kąpiel…. mamie… (piana stabilna vs niestabilna mama :))

 5. + zapas piany zrobiony – (minus) ubyło chlorku magnezu = w spiżarni pustki (!) – (minus) sklepik zamknięty = „tragedia” 😀

 6. Już wiem, gdzie roztrwaniałam CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N(CH3)2 + ClCH2CO2H + NaOH → CH3(CH2)10C(O)N(H)CH2CH2CH2N+(CH3)2CH2CO2− + NaCl + H2O 🙂 i glukozyd też planowałam roztrwaniać … :D; ale przecież jak dodam 20 ml detergentu na 500 ml oliwy to też będzie pienistość kąpieli zadowalająca moje pociechy (?) Na(OH)pewno!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *