Jak łączyć olejki eteryczne? Uruchom zmysły!

Łączenie olejków eterycznych nie jest jak matematyka, nie opiera się na wzorze ani schemacie – chcesz ładnie łączyć olejki eteryczne, to uruchom zmysły. Regułki na nic się nie przydadzą. Choć za dobrym zapachem stoi dużo myślenia, to więcej w tym gustu i wrażliwości.

Zanim zaczniesz łączyć olejki

Po pierwsze na początek nie ważne jest nic prócz zapachu. Nie przejmuj się nutami głowy, serca i bazy. To nie ma znaczenia na tym etapie. Być może nigdy znaczenia dla Ciebie nie nabierze. To samo z proporcjami poszczególnych akordów.

Wiem niestety, z własnego doświadczenia, że rozterka czy bazy ma być 40, 30 czy 20% w stosunku do całości, może na długo zająć myśli. Niepotrzebnie.

To, co liczy się, jeśli chcesz ładnie łączyć olejki eteryczne, to zapach. Czy wiesz, jak pachną Twoje olejki? Jeśli nie wiesz, lub wiesz o nich za mało, to zajmij się studiowaniem zapachów. Po prostu je dobrze powąchaj.

Czy to brzmi znajomo?

Wyobraź sobie ognisko w lipcowy wieczór i kiełbaski. Masz ochotę na jakiś napój. Pewnie to będzie piwo, może wino. Wątpię, by wybór padł na kefir. Do ogniska i słonych kiełbasek jakoś nie pasuje (a może się mylę). Z zapachami jest dokładnie tak samo – im lepiej je znasz, tym lepiej wiesz, co do czego pasuje.

Inna analogia to kompletowanie stroju. Jeśli wiesz wszystko o swoim ulubionym T-shircie, intuicyjnie dobierasz buty, jeansy i dodatki. Po prostu wiesz to i czujesz. Taka magia.

Jak poznać lepiej zapachy? (zanim zaczniesz je łączyć)

Bez wąchania się nie obejdzie. Wąchaj, wąchaj, jeszcze raz wąchaj. To się nazywa „studium zapachy” (odour study). Chcesz dowiedzieć się o nim maksymalnie dużo, jak o walorach auta przed zakupem. Jak pachną w powietrzu, jak na blotterze, a jak na skórze.

Odkrywaj, które są ulotne, a które utrzymują się dłużej. Jeśli dłużej, to czy ich zapach jest bez przerwy jednakowy. Które przenoszą Cię do lasu, które na rajską wyspę, do ogrodu, a może wywołują chęć zatkania nosa. Szukaj wspólnych cech i różnic. Poznaj ich osobowość. Spróbuj się zaprzyjaźnić. Naucz się ich na pamięć.

Poznajemy zapach – małe ułatwienie

Choć zadanie jest tak naprawdę proste, to łatwo można się zniechęcić, szczególnie przy dużej puli zapachów. Na początek pracuj z maksymalnie 10-ma olejkami na raz i poświęć im około tygodnia (może nawet dłużej). Taki minimalizm jest bardzo pomocny. Wiem, o czym mówię – mam w domu z 500 różnych olejków i innych pachnących surowców naturalnych i kiedy planuję coś stworzyć, najpierw wybieram ograniczoną pulę składników. Możesz zresztą podejrzeć takie ograniczone zestawy olejków w opisach kursów perfumerii, np. fougère, cologne czy chypre.

Linki do wymienionych kursów perfumerii

Od czego zacząć – pula 10 olejków na start

Stwórzmy taka reprezentatywną 10 na start, czyli pulę 10 olejków, które najprawdopodobniej masz w swoim zestawie. Początkowo chciałam wykorzystać osobiste doświadczenia, ale uznałam swój przypadek za mało uniwersalny. Czemu? Zaczynałam nietypowo, bo od copaiba (na trądzik, rzeczywiście działał), cytronelli i palmarozy (z powodu ładnych nazw i niskiej ceny), eukaliptusa (zawdzięczam mu pierwszy aromaterapeutyczny sukces – wyleczyłam swoje zatoki), anyżu (bo lubię). Trochę dziwny zestaw, prawda? Kolejnym zakupem był olejek May Chang (urzekła mnie nazwa), inaczej Litsea cubeba, i wtedy to było dla mnie prawdziwe trzęsienie ziemi – oto odnalazłam zapach radości i powzięłam decyzję o dalszej eksploracji świata zapachów.

Dla ustalenia bardziej uniwersalnej 10 poprosiłam członków grupy Herbiness-Aromastrona o pomoc. Zaproponowałam udział w ankiecie w której spytałam o ich pierwsze 10 olejków. Ankieta cieszyła się dużym zainteresowaniem i już w 20 godzin po jej ogłoszeniu wiadomo było, że olejek lawendowy i drzewo herbaciane to wybór większości osób.



10 najpopularniejszych olejków na start (czyli prawdopodobnie masz je w swojej kolekcji)

Olejki lawendowy (141 głosów) i drzewko herbaciane (135 głosów) zajęły dwie pierwsze pozycje. Nic dziwnego, lawenda to podstawa aromaterapii. W świecie olejków mówi się nawet „nie wiesz co zalecić? wybierz lawendę”. Przez pewien czas myślałam, że to taka marketingowa zagrywka, jednak z mojej praktyki aromaterapeuty klinicznego jasno wynika, że opinia panaceum nie jest wcale na wyrost. Drzewo herbaciane to druga gwiazda. Co ciekawe, sława tego olejku rozpoczęła się stosunkowo niedawno i mimo mało atrakcyjnego zapachu, zrobił już oszałamiającą karierę.

Olejek pomarańczowy i cytrynowy otrzymały odpowiednio 80 i 68 głosów. Zapachy cytrusowe należą do najbardziej lubianych, więc wysoka pozycja nie dziwi. Mięta pieprzowa 68 głosów, eukaliptus i rozmaryn po 66 głosów – czyli zapach mocno odświeżające, stosowane w terapiach dróg oddechowych (to dobre olejki do inhalacji na zatoki itp), poprawiające zdolnosci kognitywne. Geranium dostało 63, bergamotka 47, tymianek 44 głosy.

Ta pula olejków jest bardzo sensowna i spójna, jednak to nie jest materiał na perfumy, więc to nie czas na studiowanie piramidy zapachowej i technologii perfum. Zajmijmy się raczej zapachem.



Jak łączyć olejki cytrusowe

Zacznij od zbadania zapachów olejku cytryny, pomarańczy i bergamotki. Zaręczam Ci, że różnią się i to mocno. Pomarańcza jest bardziej słodka od cytryny, a bergamotka pachnie kompletnie inaczej. Poświęć cały dzień na rozpoznawanie różnic tych trzech olejków cytrusowych. Notuj swoje uwagi, to obowiązkowy etap nauki łączenia zapachów. O potrzebie werbalizacji swoich doznań węchowych mówię sporo w kursie olejkowym online, w rozdziale poświęconym zmysłowi węchu. Również „małe kursy perfumeryjne” mają mocno zaakcentowany ten aspekt, jeśli więc nie chcesz eksplorować świata zapachu samodzielnie, rozważ udział w kursie.

Wróćmy do cytrusów – istnieje spore prawdopodobieństwo, że zapachy cytrusowe uznasz za ładne. Możesz je ze sobą łączyć na wszystkie sposoby i zawsze uzyskasz coś fajnego. Ja to nazywam tworzeniem autorskich cytrusów, na przykład bergamańcza to bergamotka i pomarańcza, pomaryna – pomarańcza z cytryną. To jest komponowanie na zasadzie łączenia podobnych. Jeśli spodoba się tobie ta zabawa, dodaj jeszcze ciut olejków iglastych jak olejek sosnowy – 42 głosy) lub wzmacniającą nuty cytrusowe trawę cytrynową – 38 głosów (trawy dosłownie kropelkę).

Może Cię zainteresować:

Olejki cytrusowe – podstawa wód kolońskich

Jeśli chcesz łączyć olejki w stylu perfumeryjnym, to zwróć uwagę na zapachy wód kolońskich. Podstawowe nuty wód kolońskich to owoce cytrusowe, z mocno zaakcentowaną lekkością i świeżością.

Lekkość i świeżość to cecha charakterystyczna zapachów rozmarynu, eukaliptusa i mięty, czyli nut kontrastowych dla akordu cytrusa. Świeże nuty znajdziesz też w olejku lawendowym i lawandynowym, choć zależnie od olejku świeżości tej może być więcej lub mniej. Na przykład olejek lawendowy z Bułgarii jest bardziej słodki, mdły i kwiatowy od francuskiego, a francuskie lawendy również mocno różnią się pomiędzy sobą. Podstawowy zamysł wód kolońskich to dużo cytrusów, trochę lawendy i rozmarynu, ale z powodu różnic w zapachach poszczególnych olejków trudno tak po prostu zalecić 5 kropli bergamotki, 5 cytryny, 2 rozmarynu i 2 lawendy, bo być może u Ciebie lepiej sprawdzi się lawendy nieco więcej lub mniej. Po prostu połącz, jeśli trzeba to popraw odrobinę.

Dla efektu wody kolońskiej zapamiętaj jednak te proste zasady:

  • jest jednak ważna przewaga cytrusów nad lawendą czy rozmarynem (eksperymentuj z różnymi cytrusami)
  • olejki jak eukaliptus, tymianek i mięta pieprzowa używaj w mikro ilościach
  • olejku drzewa herbacianego najlepiej nie używaj wcale
  • pamiętaj, że niektóre olejki cytrusowe są fototoksyczne (sprawdź post o fototoksycznych cytrusach)

Jak łączyć olejki lawendy i geranium

Olejek lawendowy to super sprawa w aromaterapii, jednak ten zapach nie każdemu przypada do gustu. Geranium wzbudza jeszcze większe kontrowersje. Jeśli chcesz łączyć te olejki w stylu wód kolońskich, czyli z dużą ilością cytrusów – na pewno uzyskasz dobre efekty. Jednak tu warto pokusić się o coś więcej, o dobre i ładne mieszanki do aromaterapii.

W moim sklepie z olejkami mieszanki Lawenda 01R i Geranium 01 od lat cieszą się wielką popularnością. Tworzyłam je w oparciu o wiedzę z zakresu aromaterapii klinicznej. Informacje o profilach terapeutycznych tych mieszanek znajdziesz w ich opisie na stronie sklepu. Przyjrzyjmy się mieszance geranium 01, bo składa się z olejków które mamy tu do dyspozycji. Skład to lawenda lekarska z Bułgarii, geranium z Egiptu i tangerynka. Jak wiadomo, lawenda i geranium pachną kwiatowo i słodko, może nawet mdło. Jednak połączyłam je z tangerynką – maniakalnie wesołym i super silnym zapachem cytrusowym, który nadaje mdłym kwiatom soczystości. I bingo! Te olejki wymagają kontrastu, czyli czegoś, co doda im soczystości.

Moje mieszanki olejków z lawendą – sprawdź skład:

Jak łączyć olejki o świeżych zapachach

Jak pisałam w poście o odświeżaczach powietrza z olejków eterycznych, olejki zawierające mentol, kamforę, 1,8-cyneol, a nawet tymol i drzewko herbaciane, łączą się ze sobą dobrze (pachną podobnie świeżo). Zmieniając proporcję możesz uzyskać wiele różnych zapachów, na przykład w stylu cukierków Halls (mięta, eukaliptus i grejpfrut) czy podobne. Takie kombinacje zapachowe są bardzo przydatne w terapiach dróg oddechowych, jako odświeżacze do samochodu i namiastka soli trzeźwiących – pobudzają zdolności kognitywne.

Co z tego wynika? Możesz bez problemu uzyskać ładny zapach łącząc miętę z eukaliptusem i lawendą. W zasadzie tego typu propozycje mam w arsenale przepisów na odświeżacze do toalety! Jeśli dodasz do tego cytrusy, będzie jeszcze lepiej. Kiedy nabierzesz wprawy, sięgnij po więcej zapachów – nuty świeże doskonale współgrają z kontrastowymi nutami przyprawowymi jak goździk (32 głosy) czy nawet cynamon (38 głosów). Stąd prosta droga do niezbędnych w każdym domu mieszanek antywirusowych, jak moja ślicznie pachnąca Marsylia 01.

Związane z tematem

Sprawdź skład mieszanek o świeżych zapachach

Jak łączyć olejki eteryczne – zapachy podobne

Skorzystaj z zaawansowanego wyszukiwania w Herbisklepie. Wybierz interesującą Cię rodzinę zapachów, na przykład olejki iglaste, cytrusowe, kwiatowe czy o zapachu świętych drzew. Przygotowałam dla Ciebie ogromną kolekcję, ale to nie znaczy, że musisz je mieć od razu wszystkie. Nie daj się ponieść emocjom i testuj małymi kroczkami, starannie analizuj każdy zapach i notuj wrażenia.

Przykłady rodzin zapachowych (grup olfaktorycznych) w Herbisklepie:

Jak łączyć olejki według ich właściwości

Tu również wystarczy skorzystać z wyszukiwania zaawansowanego w moim sklepie. Sprawdź olejki na ukąszenia komarów: mięta, lawenda, drzewko herbaciane. Czy masz już pomysł, jak z tego zrobić ładną mieszankę?

Przykłady kolekcji olejków według właściwości

Daj znać, czy wybór olejków z ankiety pokrywa się z Twoimi zbiorami. I czy któryś olejek sprawia tobie szczególnie duży kłopot.

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Martyna

    Cześć! Dziękuję za bardzo ciekawy artykuł. Czy rodzina olejków na ukąszenia komarów ma działać odstraszająco na komary czy łagodzić już występujące ukąszenia?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.