Co odstrasza myszy i szczury – poznaj polecane olejki

co odstrasza myszy i szczury - jakie olejki eteryczne są skuteczne

Co odstrasza myszy w domu? A co działa odstraszająco na szczury? Czy naturalne olejki eteryczne mogą pomóc? O tym przeczytasz w dzisiejszym wpisie!

Zapachy na myszy i co odstrasza szczury – perspektywa historyczna

Zacznijmy od ciekawostki historycznej. Przez wieki najsłynniejszym remedium na epidemie trapiące Europę były octy złodziejskie. Jedna z teorii mówi, że skuteczność zawdzięczały zapachowi użytych do wyrobu octów roślin.

Spekuluje się również, że skuteczność środków jak pomandery czy okadzanie jałowcem opierała się na działaniu odstraszającym szczury i inne gryzonie, jak i bytujące na nich pchły, przenoszące chorobotwórcze bakterie.

Dzisiaj mamy wiele środków na gryzonie i przenoszone przez nie choroby, ale warto przyjrzeć się olejkom eterycznym, szczególnie jeśli cenisz sobie naturalne i domowe sposoby. W dalszej części wpisu przekonamy się, czy olejki z roślin aromatycznych dawniej używanych w walce z epidemiami, faktycznie mogą działać jak repelenty, czyli środki odstraszające myszy i szczury.

Co odstrasza myszy i szczury – domowe sposoby

Na początek sprawdzona porada od Inez:

Zastanawiasz się, jak pozbyć się myszy i szczurów z kurnika albo stajni? Zamiast stosować repelenty, zacznij od tego, by nie zostawiać paszy w miejscach dostępnych dla gryzoni, zwłaszcza na noc. Odcinanie dostępu do jedzenia to podstawa, jeśli chcesz wyprosić gryzonie ze swojego domu i jego otoczenia.

Porządki zrobione? To teraz przyjrzyjmy się olejkom eterycznym w roli repelentów na gryzonie.

Olejek miętowy na myszy? A może inne olejki?

Naukowcy przebadali wpływ olejków eterycznych lawendowego, tymiankowego i bergamotkowego na myszy, a konkretnie na zniechęcanie ich do żerowania (to często miara skuteczności repelentu). 

Olejek lawendowy ani tymiankowy nie sprawdziły się, natomiast olejek bergamotkowy był skuteczny – wykazał działanie zniechęcające myszy. 

W kolejnym badaniu sprawdzono skuteczność: olejku pomarańczowego, mięty pieprzowej, trawy cytrynowej, imbirowego, plai, mentolu i ich mieszanek.

Początkowo wszystkie środki były skuteczne jako repelenty. Jednak po upływie tygodnia olejek miętowy i mentol nie utrzymały swojej aktywności odstraszającej! To znów nieco zaskakujące, bo mięta pieprzowa to klasyka repelentów – warto wypróbować ją na osy, a nawet na pająki.

Jeśli masz problem z myszami, przetestuj wymienione tu olejki pojedynczo lub w mieszankach. Najlepiej zacząć od testów pojedynczych olejków, obserwować efekty i ewentualnie dodawać kolejne składniki. Taka wesoła, cytrusowa mieszanka może naprawdę fajnie pachnieć, działać przeciwmikrobowo i dodatkowo odstraszać owady (mieszanka mięty pieprzowej z trawą cytrynową to najlepsze połączenie na muchy).

Co odstrasza szczury?

W przypadku szczurów naukowcy przebadali m.in.:

  • olejek bergamotkowy, 
  • olejek bergamotkowy + olejek geraniowy,
  • olejek golteriowy + olejek mięty pieprzowej, 
  • olejek golteriowy + olejek mięty pieprzowej + olejek bergamotkowy.

Wyniki badań wskazały na skuteczność tych olejków i ich mieszanek. 

W kolejnym badaniu przetestowano olejek eukaliptusowy w stężeniu 5, 10 i 20% w formie sprayu. Stwierdzono, że preparat był tak samo skuteczny niezależnie od stężenia, natomiast najlepiej działał, kiedy stosowany był codziennie. Nie wiadomo, jaki dokładnie gatunek eukaliptusa był źródłem badanego olejku, więc pozostaje nam pole do eksperymentów.

Olejki na myszy i szczury – podsumowanie

Wyniki badań nie są jednoznaczne, ale wiadomo, że wymienione tu olejki mają potencjał odstraszający myszy i szczury.

Czyli warto przeprowadzić własne eksperymenty z olejkami i ich mieszankami. Najlepiej zacząć od pojedynczych olejków, a potem tworzyć mieszanki 2- czy 3-składnikowe i obserwować efekty. Być może uzyskasz nieco inne efekty niż w przytoczonych badaniach. Z doświadczeń Herbiness wynika, że na szczury najlepiej działa olejek tymiankowy.

Olejki możesz stosować do dyfuzji w pomieszczeniu, jak również w formie sprayu, w dowolnej proporcji. Dobrym pomysłem będzie też naniesienie olejku na kulki filcowe lub kawałki tektury i umieszczenie ich w miejscach odwiedzanych przez gryzonie. Kryształki mentolu, skropione dodatkowo olejkiem trawy cytrynowej i golterii to kolejny pomysł.

W pomieszczeniu gospodarczym możesz po prostu nakropić olejek bezpośrednio na posadzkę lub ściankę. Pamiętaj jednak, żeby nie narazić kota na kontakt z olejkami, ponieważ u kota łatwo o efekt toksyczny przy źle dobranej dawce i metodzie zastosowania.

O autorce

Marta K. Grochowalska – aromaterapeutka, aromatolog, towaroznawca surowców aromatycznych, wykładowca akademicki, edukatorka, autorka i podróżniczka. Substancjami aromatycznymi i aromaterapią zajmuje się zawodowo i intensywnie od 2019 r. Autorka kilkudziesięciu publikacji branżowych, popularnonaukowych i naukowych oraz wystąpień konferencyjnych na temat aromaterapii, substancji aromatycznych i naturalnego perfumiarstwa. Współautorka książki “Mieszanki olejków eterycznych do aromaterapii”. Prowadzi stronę aromarta.pl i tematyczny profil @aromarta

Bibliografia

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28634803

https://www.researchgate.net/publication/361937029_The_Repellent_Potential_of_Herbal_Oils_Alone_and_in_Combination_in_Mouse_Behavioral_Models_Mus_musculus
https://digital.car.chula.ac.th/tjvm/vol40/iss4/8
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3913499

Dodaj komentarz