(2 opinie klienta)

55.00 

Olejek amyrisowy jest cenny dla aromaterapeutów i twórców perfum:

  • uspokaja, działa nasennie (zawiera walerianol)
  • w perfumach to nuta bazy

 

Sugerowana trwałość: 12.2026 lub kilka lat więcej – ten olejek lubi postarzanie

Wysyłka: 1-2 dni robocze. Bezpłatna dostawa od 300 zł.

Na stanie

Dodaj listy do życzeń
Dodaj listy do życzeń

Opis

Olejek amyrisowy – naturalny olejek eteryczny z destylacji Amyris balsamifera.

 

Jak pachnie olejek amyrisowy?

Olejek amyrisowy często oferowany bywa pod błędną nazwą „sandałowiec”, bo ma zapach podobny do sandałowca, chociaż nie taki bogaty i zdecydowanie mniej słodki i aksamitny. Skąd to podobieństwo?

Przed przystąpieniem do destylacji drewno poddaje się leżakowaniu, najlepiej 2-3 lata, dla poprawienia jakości olejku, co czyni go bardziej podobnym zapachowo do drogiego olejku sandałowego. Olejku amyrisowego używano niegdyś do fałszowania olejku sandałowca. Dzisiaj warto wypróbować olejek amyrisowy do budowy akordu sandałowego w perfumach.

Olejek amyrisowy najpierw pachnie dość ostro, a nawet słono, co może być atutem. Później rozwija neutralne nuty drzewne z odrobiną dymu. Drewno jest tak zasobne w olejek eteryczny, że lokalna ludność używała jego gałęzi jako pochodni.

Obecnie ten olejek to klasa sama w sobie, a to niesie to zagrożenie dla gatunku. Pocieszające jest to, że destylacji poddaje się często połamane gałęzie czy drewno drzew, powalonych przez huragan. Nie powinno więc dziwić, że cena olejku amyrisowego jest zmienna i mocno uzależniona od warunków pogodowych.

 

Amyris olejek eteryczny – składniki

Skład olejku amyrisowego jest bogaty i złożony, z czego wynika jego zapach.

Wśród głównych składników mamy walerianol (zapewne znasz go z olejku kozłka lekarskiego, zwanego potocznie walerianowym).

Na uwagę zwraca też obecność elemolu. Badania wskazują, że elemol i olejki zawierające elemol jak np. elemi czy hinoki mogą mieć zastosowanie w przypadku skóry atopowej. Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Co na AZS i łuszczycę, czyli jak olejki eteryczne mogą złagodzić przebieg chorób skóry (zobacz też nagranie), a także w opisie olejku hinoki z gałązek i igliwia.

Kolejna ważna grupa składników to eudesmol i jego pochodne. Uwagę naukowców przyciąga zwłaszcza beta-eudesmol. Są prace naukowe wskazujące na działanie odstraszające komary eudesmolu.

Beta-eudesmol to także związek chemiczny wykazujący działanie hamujące angiogenezę. Angiogeneza jest to proces formowania się nowych naczyń krwionośnych. Ma to implikacje dla bezpieczeństwa i potencjalnego zastosowania beta-eudesmolu i zawierających go olejków (m.in. araukaria, cyprys niebieski). Na ten moment wiadomo, że leży unikać ich podczas ciąży. Natomiast być może w przyszłości beta-eudesmol znajdzie zastosowanie w terapii chorób przebiegających z nadmierną angiogenezą np. nowotworowych.

Nazwa botaniczna / rodzina: Amyris balsamifera / Rutaceae

Nazwa w języku angielskim: amyris, West Indian sandalwood, balsam torchwood

Kraj pochodzenia / region: Dominikana

Metoda otrzymywania: destylacja z parą wodną

Pozyskiwany z: drewna, galęzi, kory Amyris balsamifera ze stanowisk naturalnych. Jest to nieduże, wiecznozielone drzewo o błyszczących liściach i kiściach małych białych kwiatów. Przed pozyskaniem olejku drewno jest suszone przez nawet 3 lata, a gotowy olejek jest sezonowany przez okres nawet roku czasu, podczas którego olejek uzyskuje odpowiedniego aromatu. Olejek produkowany jest głównie na Haiti, Jamajce, Kubie i Dominikanie.

Zapach: drzewny. Zapach może się znacznie różnić w zależności od wieku olejku oraz czasu sezonowania drewna wykorzystanego do jego produkcji.

Nuta: bazy, dobry fiksator

Dobrze się komponuje z olejkami: bergamotki i innymi cytrusami, miętą pieprzową, sandałowcem, cedrem, kardamonem, geranium, Ho, drzewkiem różanym, absolutem różanym, wetiwerią.

Główne składniki wg chromatogramu z dn. 22.01.2024: walerianol 19,76%, 7-epi-alfa-eudesmol 12,47%,gamma-eudesmol 9,7%, elemol 9,52%, gamma-eudesmol 9,7%, gamma-epieudesmol 7,02%, alfa-eudesmol 6,16%, beta-eudesmol 5,33%

Zastosowanie kosmetyczne na skórę (kategoria IFRA 5a): 100%

Fototoksyczność: nie

Postać: jasnożółty, lepki płyn

Do pobrania: karta charakterystyki, alergeny UE, certyfikat IFRA

 

 

Opinie klientów

Amyris kocham za ukojenie, które przynosi. I nawet zaprzyjaźniłam się z jego zapachem, jest jakiś taki kontemplacyjny…

Ewa

2 opinie dla Amyris olejek eteryczny 10 ml

  1. Adriana Szu (zweryfikowany)

    Ciepły, drzewny delikatny, dla mnie bardziej jak copaiba niż sandałowiec. Przyjazny, spokojny,

  2. Magda (zweryfikowany)

    Uwielbiam amyris! Bardzo drzewny, spokojny zapach. Pudełko z kredkami albo drewutnia (ale bez iglaków).

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.