Prezenty: esencja kąpieli ziołowej.

Zapraszam na cykl świątecznych wpisów – pomysłów na prezenty.

Ziołowe kąpiele. Czy jest ktoś, kto takich nie lubi? Rewelacyjne dla skóry i samopoczucia. Jednak przygotowanie ziołowej kąpieli jest czasochłonne. Mam na to radę. Esencja kąpieli ziołowej – robisz raz, a stosujesz wielokrotnie.

Podaruj bliskim te chwile luksusu.

Składniki: woda, zioła, chlorek magnezu sześciowodny CZDA (dostępny w sklepach internetowych)

1. Nazrywaj świeżych gałązek sosnowych z igłami, i zamkniętych szyszek sosnowych.

2. Umieść igliwie i szyszki w garnku, zalej taką ilością wody, aby surowiec był przykryty . Gotuj na wolnym ogniu, pod przykryciem, przez 30 minut.

3. Odcedź płyn.

4. Dodaj chlorek magnezu – 200 gr na litr płynu, wymieszaj.

5. Przelej do  butelki. Gotowe.

6. Stosuj 100ml esencji ziołowej na 50 litrów wody w wannie.

Esencję Ziołowej Kąpieli z magnezem przechowywać można przez 3 miesiące, w temperaturze pokojowej. Chlorek magnezu pełni rolę konserwantu. podnosi również pielęgnacyjne walory kąpieli.

Procedurę przygotowania esencji możesz zastosować dla innych ziół, zbieranych samodzielnie lub kupnych. Polecam szczególnie: żywokost, rumianek, krwawnik, uczep trójlistkowy, lawendę. Można łączyć esencje z różnych ziół.

zioła w prezencie kąpiel zioła butelki

 

Moje esencje kąpieli ziołowych z magnezem: uczep trójlistkowy, polecany do  przy problemach skórnych i nadmiernej nerwowości (medycyna rosyjska zaleca do kąpieli dzieci z AZS i nerwowych). Kompozycja 5 ziół to esencja z wrotyczu, piołunu, żywokostu, uczepu i pięciornika srebrnego.

Więcej o kąpielach ziołowych napisałam Tutaj

Jeśli zainteresowały Cię właściwości chlorku magnezu, zajrzyj  Tutaj

Zalety kąpieli magnezowej opisałam Tutaj

Więcej o zaletach szyszek sosnowych Tutaj

Ten post ma 22 komentarzy

  1. Polowanie na zdrowie

    Ja tak raz na 2-3 tygodnie sobie robię kąpiel ziołową :).

  2. Inez Herbiness

    Super. A masz ulubione zioło kąpielowe? Zapomniałam jeszcze dodać ostrożeń warzywny jest super do kąpieli, liście cały czas dostępne.

    1. Polowanie na zdrowie

      Mam starą mieszankę, która miała być do picia, ale była tak ohydna (przez piołun głównie), że wykorzystuję ją do kąpieli :D.

  3. annavilma

    Jak zawsze masz świetne pomysły 🙂
    Kąpiele magnezowe są u mnie już na porządku dziennym, nie wpadłam na to, żeby je łączyć z ziołami. Na pewno spróbuję!
    A skoro już o tym mowa, Inez, sądzisz że można do kąpieli magnezowej dorzucić szlam i ług ciechociński? Stosuje je czasem naprzemiennie, żeby ulżyć bolącym stawom, ale nie odważam się na połączenie, bojąc się jakiejś dziwnej „wybuchowej” reakcji. 😉 Co Ty na to?

    1. Inez Herbiness

      Spodziewam się wybuchowej reakcji, lepiej osobno 🙂

      1. annavilma

        Tego się obawiałam… Ehh, życie nie jest aż takie proste 😉

  4. Anika

    ja używam lawendy, macierzanki, ruty, nagietka, dla koloru hibiskusa i co mi tam wpadnie w rękę. Zrobiłam płyn do kąpieli – napar z wybranych ziół, do którego dodałam potem minimalną ilość ekologicznego detergentu. Wychodzi fajny ziołowy nisko pieniący płyn do kąpieli. Pomysł z konserwowaniem chlorkiem magnezu bardzo mi się podoba 🙂

  5. Mała Mi

    Robię obowiązkowo jak tylko wrócę do domu. Planuję esencję z ostrożenia i uczepu i nagietka – będę w niej „pławić” moich barbarzyńców bo znów azs zaatakował 🙁
    W mojej okolicy najbliższej znalazłam jedno stanowisko uczepu składające się z jednej rośliny (!) – padłam na kolana może się rozprzestrzeni 🙂 Więc dziś skorzystam z kupnego – też jedynego opakowania z jedynego zielarskiego sklepiku 🙂
    Dziękuję za pomysł(y) !

  6. Marcelina

    a czy o tej porze można jeszcze zbierać gałązki sosnowe ?

    1. Inez Herbiness

      Tak, można. Zebrać można zawsze, w zależności od pory roku mają nieco inną zawartość związków aktywnych. Np witaminy C jest najwięcej w pączkach zimowych.

  7. Inez Herbiness

    O, to wyślę Ci demony. Mam sporo nasion uczepu.

    1. Mała Mi

      🙂 Gdzie Matka Natura nie może – tam Inez wyśle 😉

  8. Anna

    O wielka Kobieto ,,wczoraj zastanawiałm sie nad zielonym i szyszkami jak je wykorzystac -dzieki ..Ty to masz głowe nie od parady .. Mam świeże gałazki lawendy i rozmarynu moge zadziałać ..?Super zwisaja leszczynowe kicki 🙂 -i caly czs modle sie nad mydłem ..To od Ciebie ,,czarne -serce(do stop ) tylko dlaczego?? piastuję jeszcze 😀
    Pozdrawiam

  9. Anna

    O wielka Kobieto ,,wczoraj zastanawiałm sie nad zielonym i szyszkami jak je wykorzystac -dzieki ..Ty to masz głowe nie od parady .. Mam świeże gałazki lawendy i rozmarynu moge zadziałać ..?Super zwisaja leszczynowe kicki 🙂 -i cały czas modle sie nad mydłem ..To od Ciebie ,,czarne -serce(do stop ) tylko dlaczego?? piastuję jeszcze 😀
    Pozdrawiam

    1. Inez Herbiness

      Anno, możesz się nim myć, gdzie chcesz – to mydło węglowe, ale węgiel jest grubo zmielony i może rysować karoserię. Dlatego polecam do stóp, chociaż sama myję się nim tu i ówdzie, a niektórzy uwielbiają nawet po plecach.

  10. Mania

    Właśnie dzisiaj dostałam chlorek magnezu i poszaleję sobie z kąpielami 🙂 Świetne pomysły, kolejne zresztą. Pozdrawiam

  11. Maria

    U mnie kończy się już chlorek magnezu . Moje dzisiejsze zbiory za obfitowały w żywicę, szyszki jodły , gałązki sosnowe. Nie uszkodziłam ani jednej gałązki . Wszystko leżało na ziemi.Teraz w sosnowych zapachach przyrządzam esencje sosnową do kąpieli i maść choinkową.

  12. Alpio Art

    Chlorek magnezu używałam „saute”, ale zainteresowana jestem taką kąpielą na AZS:) Jakie dokładnie zioła mogę dodać?

    1. Inez Herbiness

      Po pierwsze uczep trójlistkowy, dalej lepiężnik różowy, przetaczniki, wyka, wrotycz, trędownik.

      1. Alpio Art

        Super – zapisuję i będę szukać:) Wrotyczu rosną całe łany, ale reszta…… cóż mam zadanie domowe na wakacje:)

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.