Gałązki przeciw przeziębieniu: zbierz i ugotuj leczniczą herbatkę.

Mieszkanie na skraju lasu daje tyle radości. Nie ma tu nikogo, kto zniszczyłby  biel śniegu brudną szarością lub solą drogową. Na tym białym tle najwyraźniej prezentują się  rude pnie sosen, pasują do piór rudzika w karmiku przy oknie. Brunatne klony, szarawe brzozy i dęby, porośnięte zielonym bluszczem lub mchem: wszystkie te piony pni i poziome linie konarów, zdają się być tajnym kodem, zaszyfrowaną wiadomością. Leniuchuję przy filiżance kakao i staram się odczytać ukryte słowa.

Przechodzę na drugą stronę wielkiej szyby i zmieniam perspektywę. Teraz przyglądam się detalom. Im bliżej drzew podchodzę, tym więcej wiadomości do odszyfrowania. Teraz widzę wzorki na korze, różne na pniu, grubych gałęziach i cieniutkich gałązkach, dla których ta zima jest pierwszą zimą w życiu. Odróżniam gałązki giętkie od kruchych, pachnące mocno i słabo, o smaku wyraźnym i delikatnym, rytmicznie dekorowane zgrubieniami różnego kształtu – to pączki, zawiązki liści, kwiatów, młodych pędów. I już wiem. Rozszyfrowałam gałązki przeciw przeziębieniu i grypie.

  1. gałązki wierzby wpraszają się do herbatki, szczególnie w domu, gdzie panuje katar, przeziębienie, stan zapalny mięśni, stawów i nerek. Nie wymagają wielkiej pracy, po prostu zetnij, najcieńsze gałązki  potnij na małe kawałki, a z grubszych zetnij nożem korę. Włóż do garnka z zimną wodą i doprowadź do wrzenia. Na początek przetestuj pociętą gałązkę o długości 30cm na 200ml wody, wypij kilka łyków ciepłego wywaru i obserwuj: czy ciało ogarnia błogie ciepło, aż do koniuszków palców? czy pojawiają się lekkie poty? tak działają związki salicylowe, obecne w korze wierzby. W zależności od gatunku i pory zbioru, związków jest od 1 do 7%, więc podawanie ścisłej dawki jest tu niemożliwe. Jeżeli podana proporcja nie zadziała, dodaj więcej gałązek.  Pij małymi porcjami kilka razy dziennie. Salicylany wierzbowe rozpadają się pod wpływem gotowania i trawienia do kwasu salicylowego, naturalnej wersji aspiryny: w odróżnieniu od kupnego leku, nie drażni układu trawiennego. Zioła zawierające kwas salicylowy mogą być podawane dzieciom. Hamują stan zapalny, obniżają gorączkę, rozrzedzają krew, uszczelniają naczynia krwionośne.  Jeśli nie umiesz rozpoznać wierzby, zbierz gałązki malin lub jeżyn.
  2. gałązki topoli osiki to również źródło salicylanów, tym razem populiny. Kto raz zje pączek lub kawałek kory, zapamięta na zawsze ten charakterystyczny smak. Populina rozpuści się w gorącej wodzie, można gałązki topoli połączyć z wierzbowymi, ugotować razem. Topolowe gałązki to źródło dobroczynnych kwasów fenolowych, m.in. galusowego (silny antyoksydant). Topola pięknie oczyszcza organizm z toksyn, działa moczopędnie, przeciwzapalnie. Jeśli osika nie rośnie w Twojej okolicy, wybierz inną topolę, moja ulubiona to topola balsamiczna, z pączkami jak tygrysie pazury.
  3. gałązki jesionu rozpoznasz bez trudu, to jedyne w naszym klimacie z pączkami w czarnym kolorze: tradycyjny surowiec przeciw stanom zapalnym i reumatyzmowi. Od stuleci cenione są jesionowe wywary, szczególnie cenne te, sporządzone na winie. U mnie kora i pączki jesionu wędrują razem z topolą i wierzbą do jednego naczynia. Za przeciwzapalne działanie jesionu odpowiada fraksyna (występuje też w kasztanowcu).
  4. gałązki sosny, oblepione soczystą zielenią igieł, z pięknym pączkiem sosnowym w centrum zielonej grzywy – zimowy skarb, bogactwo witaminy C, takie nasze, krajowe cytrusy. Jak na cytrusy przystało, bogate w olejek eteryczny, pachnący trochę lasem, trochę cytryną. Zieleń sosnowa dołącza do mojego zestawu ziół przeciw przeziębieniom. Gotuję wszystko razem, 3 minuty, pod przykryciem. Odstawiam na 10 minut, popijam po 100ml co kilka godzin.

herbatka cały plan

Gałązek nazbieraj tyle, ile potrzebujesz. Nadmiar możesz ususzyć. Ja z mojego nadmiaru zrobiłam wywar z kwasem mlekowym i dodałam do szamponu. A teraz zrobię jeszcze jakiś fajny tonik.

 

 

 

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Olcha Sosnowa

    Dzieci od jakiego wieku, mniej więcej, mogą pić taką herbatę? Mamom karmiącym chyba niewskazana, zwłaszcza sosna?

    1. Inez Herbiness

      Na stronie dr. Różańskiego jest zalecenie podawania naparu z kotków wierzbowych nawet niemowlakom. Z sosną lepiej poczekać, to ze względu na terpeny.

  2. Wiesia

    Każdy rodzaj wierzby można stosować?

    1. Inez Herbiness

      Tak, każdy, ale najlepsza jest wierzba krucha. W mojej okolicy to dosyć wysokie drzewa, sadzone często wzdłuż starych alei. Mają zimą żółte gałązki, zwieszające się do dołu.

  3. Monika

    co to za piękna ceramika?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.