Gdzie kupić olejki eteryczne? 21 kryteriów wyboru sklepu

DSC_1156

Pytanie o to, gdzie kupić olejki eteryczne, bywa równie ważne jak to, które to konkretnie mają być olejki. Jest to prawdziwe zarówno z punktu widzenia właścicielki sklepu z olejkami, jak i klientów detalicznych. Akurat te dwa obszary działania są mi jednakowo bliskie, bo choć mam własny, wielki sklep z olejkami, to równie często kupuję w detalu (na przykład ostatnio olejek araukarii).

Ten wpis jest o tym, co jest ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie olejków eterycznych. Jeśli wolisz odpowiedź na skróty, to od razu zapraszam do mojego sklepu.

Gdzie kupuję olejki do sklepu Herbiness?

  • Szczegóły to moja tajemnica handlowa, ale kieruję się kilkoma zasadami. Najważniejsza są jakość, żyłka przygody, poszanowanie środowiska i względy ekonomiczne. Czasami kluczowy jest kraj pochodzenia.
  • Olejek cytrynowy z Sycylii przewyższa jakością inne olejki cytrynowe.
  • Z kolei olejek geraniowy kupuję zarówno na Madagaskarze jak i ten egipski, bo różnią się zapachem, a oba są świetne.
  • Kiedy wybieram, gdzie kupić olejek herbaciany, to biorę pod uwagę względy społeczne. W Kenii i RPA są idealne warunki klimatyczne do produkcji świetnej jakości olejku z drzewa herbacianego i jest to wielka szansa dla ubogich regionów. Taki olejek z drzewa herbacianego bio z RPA możesz kupić tutaj.
  • Kupuję do sklepu olejek lawendowy w Bułgarii i drugi we Francji, bo różnią się zapachem – dla olejków kraj pochodzenia jest ważny. Cieszy mnie, kiedy masz możliwość wyboru w sklepie. I jest to wybór pomiędzy olejkami świetnej jakości, ale nieco innym zapachu.
  • Olejki eteryczne to moja pasja, a sklep to sposób, w jaki dzielę się nią ze światem.

Najbardziej lubię niewielkie wytwórnie olejków i zakupy bezpośrednio w destylarni, ale to często kończy się korowodami importowymi (na przykład historia importu olejku mirry z Namibii) czy super wysokimi opłatami za przesyłkę (jak olejek hinoki i yuzu z Japonii). No ale czasem warto się pomęczyć z papierami, by mieć w sklepie coś oryginalnego, perełki i powody do zachwytu.

Sprawa jakości jest bezdyskusyjna. Olejki w sklepie muszą być super, naturalne, świeże, dobrze przechowywane i z dokumentacją (jakiej dokumentacji możesz się spodziewać po olejkach zobacz w poście: Naturalne olejki do aromaterapii – jak kupować oraz Olejki eteryczne z certyfikatem).

Czasami też kupuję olejki w sklepach konkurencji. Czym się kieruję w takiej sytuacji? Co do zakupów detalicznych, to mam tylko jedno wymaganie: musi to być coś zaskakującego, ciekawego, coś czego jeszcze nie mam w swojej sklepowej kolekcji. To raczej mało uniwersalne kryterium do niniejszego poradnika, dlatego o zabranie głosu w tej sprawie poprosiłam członków grupy Herbiness-Aromastrona na Facebooku. To grupa skupiająca użytkowników olejków eterycznych. Zapisz się koniecznie, bo to grupa bardzo aktywna i możesz tam przejść pierwszorzędne szkolenie z zakresu aromaterapii – wystarczy śledzić wpisy (możesz też przejrzeć archiwum).

Ankieta „Gdzie kupić olejki eteryczne”

Jakie czynniki wpływają na Twoje decyzje zakupowe odnośnie olejków eterycznych?

  1. jakość produktu (132 głosy)
  2. jakość informacji o produkcie (123 głosy)
  3. szeroki wybór produktów (74 głosy)
  4. cena (68 głosów)
  5. kto je sprzedaje (34 głosy)
  6. obsługa klienta (32 głosy)
  7. pasja, zaangażowanie, wysoki poziom wiedzy sprzedającego/właściciela sklepu (21 głosów)
  8. stabilność/stałość oferty
  9. sklep internetowy – czas dostawy
  10. dostępność różnych pojemności
  11. polecenia innych osób
  12. certyfikaty jakości olejków
  13. wyczerpująca informacja na temat produktu (w tym zastosowanie, stężenia dermalne)
  14. etyczne podejście do sprzedaży olejków (ograniczenie sprzedaży produktów, których pozyskanie jest rabunkowe dla środowiska naturalnego)
  15. dostępność olejków w wersji BIO
  16. utrzymywanie kontaktu z klientem (newsletter, wartości merytoryczne/poznawcze)
  17. dostępność w większych pojemnościach, np. 100 ml
  18. wsparcie klienta indywidualne (np. e-mail)
  19. szacunkowa informacja o przewidywanym powrocie niedostępnych olejków do sklepu
  20. rzetelność sprzedawcy (terminowe dostawy itp)
  21. wsparcie dla klienta – grupa FB (społeczność)

Całą ankietę, wraz z komentarzami, znajdziesz tutaj.

Kilka innych powodów

W komentarzach do ankiety pojawiły się również takie wątki jak: przyzwyczajenie, sympatia do ulubionego sklepu. Bardzo zaintrygował mnie komentarz Eli, w którym pisze wprost, że zwróciła uwagę na mój sklep ze względu na ceny, ale kluczowym impulsem do zakupu była informacja o tym, że mieszkam w lesie. Zdziwiło mnie, że nie chodziło na przykład o mój dyplom aromaterapii klinicznej czy wieloletnie doświadczenie w temacie. Las był kluczowy.

Dodałabym, że wszystko to co jest „dookoła sklepu”, „tło” jest dla mnie bardzo ważne: czyli np: blog rozwijający możliwość zdobywania wiedzy, grupa, na której można się wymieniać wiedzą, odsyłacze do literatury itp. czyli zaangażowanie osoby sprzedającej.

Dorota

Jeśli widać że za produktem stoi pasja, wiedzą, umiejętności i ktoś podpisuje się pod tym swoim nazwiskiem to jest to zdecydowanie marka warta uwagi!

Sonia

Dodałabym jeszcze „różnorodność” choć jest przecież ” szeroki wybór produktów ” jak już się wsiąknie w ten klimat, to nie można się zatrzymać i chciałoby się wciąż poznawać, poznawać, poznawać…

Dorota
gdzie kupić olejki eteryczne na kursy perfumiarstwa
Olejki eteryczne to moja pasja, stosuję je do aromaterapii i do perfum naturalnych. Z tych olejków korzystamy też w trakcie kursów perfumiarstwa online.

Najlepsze olejki eteryczne

Jakość wygrała w ankiecie, to od razu widać w wynikach. Wygrywa też w moich zakupach do sklepu. Tu przyznam, że nauka rozpoznawania dobrej jakości olejków, rozróżniania podróbek od prawdziwych olejków, to droga żmudna i czasochłonna. Problem tkwi w tym, że można natrafić na różne „olejki” udające naturalne olejki eteryczne. Temat rzeka, na blogu jest kilka postów na ten temat, na przykład: Olejek eteryczny a zapachowy – różnice.

Jakość informacji o produkcie. W sklepie Herbiness opisy olejków utrzymujemy w stylu naukowym, podajemy właściwości olejków eterycznych, podkreślamy aspekty farmakologiczne (na jakie dolegliwości) i praktyczne zastosowanie w perfumiarstwie. Prócz notek przy konkretnych olejkach na blogu znajdziesz mnóstwo postów tematycznych, w tym monografie olejków. Nie mamy skłonności do ezoteryki, choć nie przeczę – takie podejście do aromaterapii też może okazać się skuteczne, przecież na terapeutyczny efekt działania olejków eterycznych składa się czynnik farmakologiczny oraz psychologiczny.



Szeroki wybór produktów – to mocna strona Herbiness. Pamiętam jak kiedyś marzyłam o tym momencie, kiedy będę mieć w sklepie 30 różnych olejków. Potem celowałam w 100 olejków w stałej ofercie sklepu. Teraz nie liczę, mam po prostu z nich wielką radość.

Cena – tu powtórzę po raz kolejny: pamiętaj, że olejki różnią się cenami. Na przykład różany jest o wiele droższy od olejku geraniowego, melisowy od cytrynowego, a olejki BIO droższe od tych z innych upraw. Olejek lawendowy z Francji jest droższy od tego z Bułgarii, a chiński tańszy od nich obu. Więc kryterium cenowe może czasem być zwodnicze. Przeanalizuj zawsze więcej aspektów. Możesz też poczytać o ekonomii olejków w opisie olejku cytronelli nardus.

Kto je sprzedaje – dla mnie jest ważne, czy olejek kupuję od znawcy olejków, czy od znawcy marketingu. Bo wiem z doświadczenia, że olejki to trudny temat i ktoś, kto po prostu zna się na sprzedawaniu, może nie pojąć różnicy pomiędzy miętą pieprzową a polną. Sama widziałam, że nawet w aptece olejki sprzedawane są z błędnymi opisami, na przykład olejek lawandynowy jako lawenda lekarska. Tak więc ja się znam na olejkach. Na sprzedawaniu gorzej. W zasadzie udostępnić zapach, pokazać, przybliżyć, umożliwić jest dla mnie ważniejsze niż… sprzedać. Może dlatego właśnie mam takie cudowne grono stałych klientów.

Obsługa klienta – to jest obszar, w którym widzę możliwość wprowadzenia ulepszeń. Ale wiesz co? Jest kwiecień 2022 r. , a ja ciągle sama rozlewam olejki, etykietuję i wycinam nożyczkami etykiety, więc być może mam za mało czasu na prowadzenie biura obsługi klienta. Na szczęście wysyłki realizowane są bardzo szybko, zobacz w zakładce o sklepie. Tam też opisałam czas dostawy.

Pasja, zaangażowanie, wiedza – to mam! sprawdź zakładkę o mnie. Oferuję nie tylko olejki, lecz także kursy aromaterapii i perfumiarstwa (dla początkujących i zaawansowanych). Z tych materiałów szkoleniowych w Akademii Herbiness korzystają nawet wykładowcy akademiccy.

Stabilność oferty – takie olejki jak olejek cytrynowy, miętowy, olejek z drzewa herbacianego, czy inne do inhalacji w terapiach dróg oddechowych (na przykład olejek eukaliptusowy) – jednym słowem podstawa aromatycznej domowej apteczki, są w ofercie na stałe. Są też takie pozycje, które pojawiają się sezonowo, na przykład tematyczne pudełka aromaterapeutyczne i perfumiarskie. Duża rotacja jest też w sekcji olejki do perfum, bo tam oferuję surowce w rytm własnych odkryć olfaktorycznych, wiele z nich używam w kompozycjach perfum.

Dostępność różnych pojemności to coś, z czego niedawno zrezygnowałam na korzyść małych pojemności. Na początku oferowałam olejki w 2, a nawet 3 pojemnościach, czyli od 5 ml do 100 ml. Jednak im więcej różnych olejków pojawiało się w sklepie, tym preferencje klientów przesuwały się w kierunku małych pojemności: lepiej mieć kilka różnych, choć małych, niż jeden w dużej butelce. Mam świadomość, że nie dla każdego to dobre rozwiązanie. Aktualnie dominujące pojemności to 10 ml i 15 ml.

Polecenia innych osób zdecydowanie napędzają tutaj ruch, dziękuję! A jeśli chodzi o certyfikaty, to krótki komentarz nie wystarczy. Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, jakie certyfikaty mają moje olejki, to przeczytaj posty:

W certyfikatach IFRA podajemy rekomendowane stężenia dermalne, a w notkach podsumowujących badania chromatograficzne skład olejków, w tym alergeny. Olejki etykietowane są zgodnie z przepisami CLP, czyli mają piktogramy informujące o zagrożeniach i o środkach zapobiegawczych.

Bardzo ważne jest dla mnie etyczne podejście do sprzedaży olejków (ograniczenie sprzedaży produktów, których pozyskanie jest rabunkowe dla środowiska naturalnego) i widzę to w szerokim ujęciu. Jeśli ta tematyka Ciebie interesuje, polecam post/prezentację o kadzidłowcu.



Gdzie kupić olejki zapachowe, czyli o co właściwie pytasz?

Cechą charakterystyczną dla olejków eterycznych jest to, że mają zapach. Ale zapach mają też rozmaite syntetyczne kompozycje i aromaty. Jeśli pytasz o zapachy natury, substancje wytworzone przez rośliny, to zapraszam do mojego sklepu. Jeśli pytasz o te syntetyczne, to nie umiem polecić fajnego miejsca – to nie moja specjalizacja. Ja skupiam się na 100% naturalnych zapachach, takich dla przyjemności i do aromaterapii. Czym różnią się sztuczne aromaty od olejków eterycznych wyjaśniam w poście Olejki eteryczne a zapachowe – czym się różnią i co z tego wynika.

A jakie olejki kupić i jak ich używać? Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z aromaterapią zapraszam Cię do udziału w mailowym mini-kursie. To seria krótkich maili, w których otrzymasz ode mnie wskazówki na start. Dowiesz się, jakie są podstawowe olejki w aromaterapii i jak ich używać.

Ten post ma 8 komentarzy

  1. Sonia

    Gdy byłam małolatą odkryłam ksiazki o Harrym Poterze. Wydane były wtedy tylko 2 albo 3 tomy. Zdecydowanie nie byla to popularna pozycja. Prosta okładka, praktycznie brak ilustracji. I treść która wciągnęła mnie tak bardzo że wyczekiwalam kolejnych części, fragmenty znałam na pamięć a w filmie znajdowałam wszystkie odstępstwa od treści. To co tworzy Inez jest właśnie takim Potterem z moich wspomnień. Wciąga jakością olejków, szeroką wiedzą naukową, społecznością (bardzo polecam!) a kto raz tego skosztuje nie może doczekać się więcej. I nie potrzeba tu specjalnych „wodotryskow” czy marketingowych sztuczek. To klasa sama w sobie. Obsługa klienta jest bardzo dobra chociaż jak ktoś ma pecha (jak ja) to zawirowania się zdarzają. Ale zdecydowanie warto czasem poczekać trochę dłużej 😉
    P.S. Mój komentarz w artykule – dzięki ❤Pierwszy krok do bycia sławną mam już za sobą 😂😂

    1. Inez

      Dziękuję Soniu, Twój komentarz jest wprost cudowny. Cieszę się, że zapracowałam właśnie na taki. Mam ciągle niespełnioną ambicję bycia autorem książek fantasy, ale może autorem fantasy już jestem, tylko czegoś innego, niż książki. Zapach to przygoda. Nie nudzi się nigdy.

  2. Beata

    Mnie przekonałaś wyczerpującymi opisami i dzieleniem się wiedzą, taką ogólnodostepnością. Po tym widać, że zależy Ci na tym, abyśmy dobrze poznali bezpieczne zastosowanie, a nie na tym aby coś sprzedać. Nie trzeba być w tajnym klubie, „info na priv”, aby poznać Twoje olejki, za to wieeelki plus.

    1. Inez

      Dzięki! Bardzo mi miło <3

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.