Gryczuszki, piołuszki i inne poduszki.

Lubię nadawać roślinom praktyczne znaczenia. Przestają być wtedy anonimowe. Połączone z wizją konkretnego wykorzystania, odzyskują nagle swoje imiona. Tak było z wierzbówką kiprzycą, z której robi się sławną herbatkę Iwan czaj/ rosyjską herbatę. Pisałam o tym na blogu  i ten post zmienił na zawsze codzienne zwyczaje wielu czytelników: napój z fermentowanej wierzbówki zyskał miano ulubionej herbatki, a wspomnienie jej smaku pomaga dostrzec wierzbówkę kiprzycę w gąszczu zieleni.

Cieszy mnie to bardzo. Mam nawet plan przywrócenia wierzbówce kiprzycy XIX – to wiecznej sławy. Założyłam z Lidią Flamenco facebookowy fanklub Iwan czaja. Link jest TUTAJ, kto jeszcze nie polubił – zapraszam. Lidia Flamenco to znawczyni wierzbówkowej herbatki. Podpowiada, żeby robić ją z samych liści – kwiaty podczas suszenia zmieniają się w puch, a kto lubi pić herbatkę puchową? To dobry surowiec na poduszki i tak wykorzystywany był w carskiej Rosji.

Wierzbówkowe poduszki? sensacja! bardzo spodobał mi się ten pomysł. Na taką poduszkę już za późno. Zapraszam na puchową poduszkę z nawłoci.

Nawłoć kanadyjska – jej żółte kwiaty oznajmiają nadejście jesieni. Teraz kwiaty już przekwitły, są obsypane puszystymi nasionami. Rwę 50 wiech nawłociowych i „drę puch”- kilka minut i mam wypełnienie małej poduszki. Garść płatków róży i szyszek chmielu dla zapachu i poduszka gotowa. Można się zakochać.

Nawłoć – roślina poduszkowa. Ziołowe poduszki to świetna sprawa. Robię gryczane, z dodatkiem gorczycy, z szyszkami chmielu, piołunem,  lawendą i nasionami arcydzięgla. Czasem dodaję nasiona krwawnika, wrotyczu, marzankę wonną czy jagody jałowca. To jak komponowanie perfum.

poduszki (13)

poduszki (14)

poduszki (15)

Nawłoć – idealny, miękki puch. Płatki róży i szyszki chmielu to porcja przyjemnych zapachów. 

poduszki (4)

poduszki (3)

 Łuska gryki – sypka, sprężysta, szeleszcząca. 

poduszki (10)   poduszki 1(11)

Ten post ma 24 komentarzy

  1. Polowanie na zdrowie

    U nas na zajęciach terenowych zawsze mawiali: prawdziwy biolog musi zniszczyć chociaż jedną roślinę będącą gatunkiem inwazyjnym. Zwykle padało na nawłoć, jako że jest jej mnóstwo. Głupie, taki symboliczne.

  2. kasia z malinowych

    super ja robię z lawendy takie zapachowe wielkie poduchy…..mój tato robi poduchy z paproci i podkłada pod ule z pszczołami…podobno ociepla i wytwarza dobre jony…”:)

    1. Inez Herbiness

      Kasiu, to mi się bardzo spodobało. Pszczelarze widziałam zachwalają takie zastosowanie paproci orlicy. Dziękuję, dziękują też pszczółki.

      1. Lidia

        Inez , o orlicowej poduszce też znalazłam inormacje 🙂 . Ma działanie antybakteryjne, tonizujące, obniżające gorączkę ( a pszczółki grzeje 🙂 ), przeciwbólowe. Pomaga przy schorzeniach kręgosłupa typu isjasz, lumbago.

        1. Lidia

          Podobnie jak z puchu wierzbówki kiprzycy w Rosji, a pewno i nie tylko tam, robiono poduszki z pałki wodnej , potocznie zwanej u nas rogoziną, a w Rosji „rogoza”.

          1. Inez Herbiness

            Lidio, Ty wiesz jak mnie uszczęśliwić! O pałce dodam jeszcze, że można nasączyć suche pałki olejkiem eterycznym i traktować jako kadzidełka.

  3. Tajga

    czy do poduszki paprociowej muszę urwać liście i ususzyć? pytanie banalne, ale dopiero zaczynam;))

    1. Inez Herbiness

      Tajgo, jeśli są mokre to wysuszyć. Jeśli narwiesz w suchy dzień brązowe (czyli wysuszone) liście, bez tych centralnych łodyg, to już nie trzeba suszyć dodatkowo. Nie bierz zielonych, nie zbieraj w deszczu 🙂

  4. hiero

    z jakiego materiału masz poszewki? ja chcę zrobić lniane z cienką wełną z jednej strony żeby były przyjemniejsze 🙂

  5. Aga

    Świetne! Nie wiedziałam, że tak można, to piękne 🙂

    1. Inez Herbiness

      Aga, ja też nie wiedziałam, zanim nie zrobiłam – wynalazek!

  6. ola

    Super mega pomysł! :). A materace do łóżka wiesz może czym najlepiej wypełnić?Kiedy byłam mała spałam na takich twardych, zbitych wypełnionych sianem. Teraz zastanawiam się sama nad odpowiednimi wypełniaczami. Mieliśmy materac z łusek gryki, ale szczerze mówiąc był niewygodny.

    1. Inez Herbiness

      Olu, śpię na sianie, ale luźno wsypanym do betlejem (to taka nazwa budyneczku z sianem). Co wieczór trzeaba siano poruszać, bo się zbija i robi twarde. Ponoć na paproci się dobrze śpi. Materaz z paproci wzbudza jednak moje obawy przed kleszczami.

      1. ola

        Na pewno w lecie będę eksperymentowała z sianem albo jakimś naturalnym wypełniaczem bo nie potrafię się na niczym dobrze wyspać, w nocy ciągle przewracam się z boku na bok, nie pamiętam kiedy ostatnio dobrze spałam…zobaczymy, w każdym bądź razie sam fakt, że ktoś robi poduszki z puchu i ziół cieszy i naprawdę motywuje do działania. Jeśli chodzi o kleszcze to niestety jest ich naprawdę sporo. Nie dość, że są na paprociach to spotkałam nawet na liściach czosnku niedźwiedziego (dobrze, że sprawdziłam dokładnie przed jedzeniem choć pewnie już niejednego zjadłam…fuj)
        Dziękuję za pomysły ;-).

        1. Inez Herbiness

          Olu, często uczucie niewygody podczas snu to nie jest wina materaca, tylko mięśni i stawów, kręgosłupa. W dzień polecam mądre ćwiczenia wzmacniające mięśnie, a wieczorem herbatka z jasnoty purpurowej na miły sen i kremik magnezowy na stopy.

          1. ola

            Być może masz rację, jednak każdy inny naturalny materac będzie z pewnością lepszy od takiego sztucznego sklepowego, chodzi mi głównie o to, żeby idealnie dopasał się do kształtów ciała. Dziękuję za bezcenne wskazówki :-).

      2. Tomek

        Jeżeli materiał będzie przesuszony to kleszczy nie powinno tam być, one jednak potrzebują wilgoci do funkcjonowania 🙂

  7. Ewa

    Poduszka z dodatkiem kwiatu wrzosu cudownie usypia.

  8. Janka

    A czy taka poduszka bardzo się „upłaszcza” w użytkowaniu?? (Nakładasz dużo wypełnienia, czy średnio?) Czy łuskę gryki można sobie samej wyprodukować?

    1. Inez Herbiness

      Janko, łuskę gryki to się kupuje tam, gdzie robią kaszę. Nie ubija się szybko, jest sprężysta. Puch nawłociowy też się super sprawuje.

  9. Pincapallina Charlotte

    A czy mozna taka poduszke z chmielu gdzies kupic?

  10. Eli

    Witam, ile ciekawości jest u Pani, ja mam pytanie odnośnie jasnoty purpurowej jak ją zbierać na herbatkę czy całą roślinę zrywamy i suszymy, czy trzeba najpierw w wodzie opłukać przed suszeniem. Pozdrawiam

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.