Jak zrobić mydło w płynie.

 

Moje pierwsze mydełka zrobiły sporo zamieszania, rozbudziły naszą wyobraźnię. Sześciotygodniowy okres dojrzewania mydełek wydawał się wiecznością – cały czas korciło mnie, by sprawdzić jakość moich arcydzieł. Zaglądałam do nich prawie codziennie. Proste prawa chemii są takie: nie można myć się świeżym mydłem, ponieważ ma zbyt zasadowy odczyn i uszkodz skórę. Mydło musi dojrzeć, reakcja musi się zakończyć. Trwa to kilka tygodni.

W piątym tygodniu leżakowania MPM (mojego pierwszego mydła) ciekawość wygrała pojedynek z ostrożnością: mydło i woda, czyli przygoda. Najpierw zwilżyłam lekko mydło i sprawdziłam odczyn mydła papierkiem lakmusowym, zabarwił się na zielono (odczyn 8,5). Docelowy odczyn 7 jeszcze daleko, prawdopodobnie za 2, 3 tygodnie.

MPM (moje pierwsze mydło – żółte) pieni się doskonale. Piana jest średnio kremowa, tworzą się dosyć duże banieczki powietrza. Ma super właściwości myjące, skóra po myciu jest mięciutka i jedwabista. Mydło ma taką przyjemną miękkość, dobrze rozprowadza się na skórze, a jednocześnie jest wystarczająco twarde, by idealnie zachowywać swój kształt w kontakcie  z wodą. Ideał.

MDM (moje drugie mydło) pieni się w całkiem inny sposób – piana jest kremowa, jak ptasie mleczko. Nie tworzą się duże banieczki. Ma przyjemny chwyt i jest trochę bardziej twarde, niż MPM. Cudowne.

Zrobiłam od razu porcję mydła w płynie – z dodatkiem olejków eterycznych. Mydło w płynie powstaje w super prosty sposób. Potrzebujesz:

  • mydło100g.
  • wodę/oczyszczoną borowinę 400g.
  • olejki eteryczne 1ml.

Wykonanie:

  • zetrzyj mydło na tarce i umieść w naczyniu
  • zalej wodą/borowiną
  • zostaw na kilkanaście godzin
  • na koniec dodaj olejki eteryczne, zamieszaj.

Inny sposób:

  • umieść kostkę mydła w woreczku strunowym,
  • wlej przygotowany płyn do woreczka i zamknij go szczelnie,
  • pomasuj mydło zamknięte w woreczku – zacznie się rozpuszczać,
  • dla bezpieczeństwa umieść woreczek w jakimś naczyniu,
  • kostka mydła będzie się rozpuszczać kilka dni, masuj mydło rano i wieczorem, przyspieszysz proces,
  • na koniec domieszaj olejki eteryczne.

Moja dzisiejsza kompozycja olejków to olejek herbaciany, cytrynowy i cedrowy – pachnie ślicznie i w dodatku ma działanie pielęgnujące i lecznicze dla skóry.

Trzy buteleczki mydła w płynie po 200ml. każda trafiają do akcji „zamień mydło na powidło” 😉 czyli do zapowiadanej w styczniu wymiany naszych własnych dzieł. Chętnych do wymiany proszę o zgłoszenie w komentarzach.

MPM opisane jest w poście Domowa mydlarnia.

MDM opisałam w poście Jak zrobić mydło w domu.

Inez

 

 

Ten post ma 21 komentarzy

  1. Ewa

    Fajny pomysł na mydło w płynie. Ja wczoraj zrobiłam pierwsze pranie w żelu własnej produkcji- sukces! A do kącika wymiany produktów chętnie się zgłaszam- mogę zaproponować nawilżający krem z mocznikiem i domowe mydło solankowe.

    1. ziołowa Iness

      Kapitalnie! Ewo, wymiana rusza. W tym tygodniu wyślę Tobie mydełko, zamawiam krem mocznikowy.

  2. ola

    no to ja robię mydło w płynie! odkryłam, że to moje stare całkiem przyjemnie się pieni. ja bym się do wymiany zapisała, ale nie bardzo mam z czym, bo ocet by było ciężko z Danii wysłać 🙂 ale jakbyś miała nadmiar kremu magnesowego i byłabyś tak dobra i wysłała mojemu tacie, to chętnie odwdzięczyłabym się jakimiś duńskimi znaleziskami 😀

    1. ziołowa Iness

      Olu, oczywiście, krem wyślę za 2- 3 dni. W ramach rewanżu mam dla Ciebie bardzo ważną duńską robotę.Napiszę pw.

  3. Tomek k

    Robiłem mydło w płynie z takiego sklepowego z kostki. Ale inaczej: rozrabiałem we wrzątku – kostkę w litrze czy coś. Za dużo wody? Nie – po stężeniu było za gęste, taki smalec wychodził. Zatem mieszałem przez cały czas stygnięcia, aż uzyskałem stabilny, chłodny, gęsty płyn o perłowej zawiesistości – dokładnie taki, jak trzeba. Dodam, że była w tym gliceryna. Rozlałem do butelek z pompką po mydle marsylskim. O zgrozo – po jakimś czasie w obu roztwór stracił stabilność, zaczął się rozwarstwiać – po czym zamienił się w zwykłe, rzadkie mydliny. Nie wiem, jak nadać takiemu mydłu w płynie stabilność mydła „sklepowego”.
    Ewentualnie mogę zrobić |na zimno”, metodą „nieoszczędną” (stosunek mydło-woda typu 1:1) i mieć św. Spokój 🙂

  4. Tomek k

    No i no i – był tam jeszcze mocny odwar z mydlnicy. Mydło rozpuszczałem w odwarze z mydlnicy. Tym bardziej go żal – fajne było, póki się nie zepsuło…

    1. ziołowa Iness

      Szkoda. Tomku, dlaczego tak dużo wody – proporcja 1:4 daje stabilnego glutka.

  5. Tomek k

    A bo z jakiegoś przepisu korzystałem. Okazał sie zawodny 🙂
    Jak się krem rozwarstwi, to czasem wystarczy go ponownie dobrze rozmieszać – i już się nie rozwarstwia. Tak bywa.
    Ale mydło jest juz stracone – a nawet utracone… 😉

  6. Agnieszka

    Zaraziłaś mnie mydlniarstwem 😉 U mnie też już parę dojrzewa. Zrobiłam m.in. z dodatkiem mleka koziego (mam dostęp do świeżego, z dobrego źródła, które piją moje dzieci), ale mocno przereagowało z sodą i mydło jest pomarańczowe. Zapach też średni, ale czekam, może zwietrzeje 😉 Na przyszłość już nie popełnię błędu i mleko wcześniej zamrożę.
    Poza tym jestem dość niecierpliwa i zaczęłam robić mydła na gorąco. Są szybciej gotowe, nie muszą aż tyle leżakować. A mydło w płynie zrobiłam z resztek i jest pięknie glutowate 😀 No i świetnie myje!
    Pozdrawiam gorąco 🙂

    1. ziołowa Iness

      Rewelacja! wielką radość mi sprawiłaś Agnieszko tym wpisem 🙂 Do mydła na ciepło masz specjalny garnek, taki na prąd? Niewiele wiem o metodzie na ciepło, czy nie generuje dużych strat energii?

  7. Beata

    A jeśli wymienię mydło szarę na bazę glicerynową to też otrzymam podobne cudo? Do tej pory robiłam wyłącznie mydełka stałe właśnie z baz glicerynowych – niestety dla mnie ogólnie troszkę mało się pienią i nie wiem jak temu zaradzić:( Może jakaś podpowiedź….

    1. ziołowa Iness

      Beato, nie wiem, nie robiłam takich. Namawiam do własnej produkcji mydła od a do z. Własne mydło jest super 🙂

  8. SmykuSmyk

    I ja się chętnie dołączę do wymiany 🙂
    Mogę wykonać np. pięknie pachnący balsam do ciała z masłem shea, olejem kokosowym i olejem z pestek migdałów na emulgatorze Olivem 1000. Zapach np. trawa cytrynowa & kokos. Ewentualnie mam sporo syntetycznych, brytyjskich kompozycji zapachowych, np. zapach czarna malina i wanilia 🙂

    1. Inez Herbiness

      Smyku Smyku, na fb mamy taką grupę Wymień mydło na powidło – napisz tam. Bo ja osobiście dziękuję, balsamów mam ogromnie dużo! Ciągle jakieś wynalazki.

      1. SmykuSmyk

        Nie mogę znaleźć tej grupy 🙁

  9. bejb

    Czy do mydła w płynie może być jakiekolwiek mydło w kostce? Mam np mydełko borowinowe z Tołpy, nada się? 🙂 A woda – zwykła, najzwyklejsza? 😉 Nigdy się nie bawiłam w takie rzeczy, a chciałabym zrobić piernikowe (dostałam takie od znajomych ze szwecji i chciałabym wykorzystać dozownik) 🙂

    1. Inez Herbiness

      Jasne, Bejb, kombinuj. Może daj ciut mniej wody. Mydło może się rozwarstwiać i wtedy trzeba wstrząsnąć butlą i jest dobrze. Dodaj olejki eteryczne 🙂

  10. Agasaya

    czy mydło w płynie można zrobić z glicerynowego?

  11. aneta kow

    a jak zrobic mydło w płynie zupełnie od podstaw? nie rozuszczając mydeł itd

  12. Ewa Popielczak

    Zrobiłam mydło w płynie z pierwszego przepisu. Po kilkunastu godzinach mam glutowata breje? cześć nie chce się rozpuścić, A już jest strasznie geste, nie przypomina konsystencja sklepowego. Robilam kiedys z innego przepisu, ale po jakims czasie zbijala sie z niego klucha i nie dalo sie z niego korzystac

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.