Olejki eteryczne organiczne (BIO)

Zastanawiasz się, dlaczego olejki eteryczne organiczne są droższe? Olejki możesz uzyskać z roślin w procesie destylacji bądź tłoczenia. Wydajność jest przeważnie bardzo niska, poniżej 1%. To znaczy, że dla uzyskania 10 g wybranego olejku potrzebujesz 1000 g surowca. Jeśli ten surowiec jest drogi, jak na przykład kardamon, to nic dziwnego, że olejki mają wysokie ceny. Rośliny pozyskane z upraw BIO są bardziej kosztowne niż z upraw konwencjonalnych i to wpływa na finalną cenę olejku. Samo zdobycie certyfikatu może być znacznym kosztem.

W przypadku wielu olejków oferowanych w moim sklepie, możesz samodzielnie zdecydować, czy wolisz olejek organiczny czy inny. Na przykład możesz wybrać olejek drzewka herbacianego w wersji BIO (uprawiany w RPA) lub bez certyfikatu BIO (olejek drzewka herbacianego z Australii). Ten drugi jest bardziej ekonomiczny. Podobnie w dwóch wersjach znajdziesz olejki: Litsea cubeba, lawendy lekarskiej, eukaliptusa gałkowego czy golterii.

Niektóre olejki eteryczne destylowane są z roślin zbieranych ze stanu naturalnego jak olejki z drzew hinoki (olejek z Japonii). Co to oznacza? Takie olejki prawdopodobnie mogłyby uzyskać inny rodzaj certyfikatu np. FairWild. Co to za certyfikat? Więcej na ten temat oraz olejków z certyfikatem BIO i innych wyznaczników jakości dla olejków dowiesz się ze wpisu: Olejki eteryczne z certyfikatem, czyli jakie? Do takich wyznaczników może należeć spełnianie wymogów norm ISO dla danego olejku lub standardów farmakopealnych. Warto o nich wiedzieć i weryfikować deklaracje marketingowe, aby umieć wybrać dla siebie najlepsze olejki eteryczne.

Olejki eteryczne tłoczone (z owoców cytrusowych)

Jeśli planujesz terapię z zastosowaniem wewnętrznym olejków cytrusowych to upewnij się, że wybierasz olejki przeznaczone dla przemysłu spożywczego, a najlepiej olejki eteryczne organiczne. Owoce cytrusowe są podatne na choroby o podłożu grzybowym i plantatorzy często stosują opryski. W związku z tym, że podstawową metodą wytwarzania olejków z ze skórek cytrusowych jest tłoczenie, pozostałości oprysków mogą trafić do olejków eterycznych. Więcej o bezpiecznym stosowaniu olejków eterycznych w kategorii blogowej Aromaterapia oraz w moim e-booku Aromaterapia – podstawy.