Olejki eteryczne – co to jest

Olejki eteryczne to skomplikowane mieszaniny związków lotnych wyprodukowanych przez organizmy żywe i wyizolowanych tylko metodami fizycznymi (tłoczenie i destylacja) z całej rośliny lub części rośliny o ustalonym pochodzeniu taksonomicznym.

(Baser, K. Husnu Can, i Gerhard Buchbauer. Handbook of Essential Oils: Science, Technology, and Applications. CRC Press, 2009; tłum. własne)

Olejek eteryczny to substancja lotna, uzyskana w wyniku procesu fizycznego z materiału roślinnego wydzielającego zapach i pochodzącego od jednej formy botanicznej i gatunku i wykazująca się z nim zgodnością co do nazwy i zapachu.

(Arctander, Steffen. Perfume and Flavor Materials of Natural Origin. 1960. Internet Archive; tłum. własne)
Upraszczając, olejki eteryczne to pachnące substancje, wytwarzane z roślin drogą destylacji lub tłoczenia. Najwięcej olejków eterycznych otrzymywanych jest w procesie destylacji. O możliwościach budowy małej aparatury do destylacji pisałam w poście Destylacja olejków – fotorelacja. Przykład olejku uzyskanego w procesie destylacji to olejek lawendowy. Natomiast metodą tłoczenia uzyskuje się olejki cytrusowe ze skórek.
Olejki eteryczne – jak wybrać
Aby prawidłowo wybrać olejek eteryczny, potrzebujesz znać jego nazwę. Czyli jeśli potrzebny jest Tobie olejek lawendowy, to wtedy kluczowe jest, czy chodzi o lawendę lekarską (domyślam się, że tak). Jednak prawda jest taka, że na pytanie o olejek lawendowy mogę Tobie zaproponować olejek lawendy lekarskiej albo lawendy spiki, a dodatkowo olejki lawandynowe. Lawandyna to hybryda lawendy lekarskiej i spiki.

Najlepiej znać pełną nazwę olejku, a idealnie – jeśli posługujesz się nazwą botaniczną, czyli tą podawaną kursywą po łacinie. Olejki oferowane w moim sklepie oznaczone są zarówno nazwą polską jak i łacińską, więc olejek lawendy lekarskiej podpisany jest również Lavandula angustifolia/officinalis.

Pułapki przy zakupach olejków eterycznych

Jestem dyplomowaną aromaterapeutką i tworzę perfumy botaniczne. Od lat zajmuję się olejkami i mam duże doświadczenie w temacie. Wiem dobrze, że zakupy olejkowe mogą być problemem, bo to specjalistyczny towar. Może to banalne, ale najlepiej kupować od sprzedawcy, do którego masz zaufanie. Najlepiej tam, gdzie sprzedawca zna swój towar i rozumie zawiłości olejkowe.

  • Placeholder Image
  • Placeholder Image