Olejek na kleszcze – który wybrać?

Jeśli potrzebny jest Tobie olejek na kleszcze, to lista moich propozycji jest dość długa. Istnieje wiele opracowań naukowych dowodzących, że olejki eteryczne odstraszają kleszcze, hamują ich właściwości rozrodcze, a nawet działają biobójczo. Do olejków z tej kategorii należą na przykład olejek jałowcowy, eukaliptusowy, tymiankowy, ponadto żywotnikowy, cedru wirginijskiego, paczuli czy też amyrisowy.

Niestety, wiele opracowań naukowych opiera się na warunkach laboratoryjnych i ich wyniki nie znajdują odzwierciedlenia w warunkach polowych. Długo szukałam skutecznych mieszanek olejków na kleszcze, a i tak nie gwarantuję 100% skuteczności.

Olejek na kleszcze – skompletuj samodzielnie składniki.

W postach blogowych na temat Znikaczy Kleszczy sprawdź komponenty do takich mieszanek. Większość olejków możesz kupić w moim sklepie. Choć część proponowanych olejków nie odznacza się ładnym zapachem, to odpowiednio połączone dają przyjemny efekt. O moich Znikaczach wiele osób mówi: perfumy!

Sprawdź receptury w postach o znikaczu bursztynowym, amyrisowym i terenowych testach – zaprojektuj własny znikacz kleszczy

Pomysły na olejki odstraszające komary znajdziesz we wpisach o PMD.

A może coś prostego?

U niektórych osób sprawdza się prosta receptura, czyli olejek cytronellowy lub trawy cytrynowej plus olejek paczuli. A przy okazji zainwestuj w olejek lawendowy, drzewka herbacianego lub mięty pieprzowej. To olejki do łagodzenia swędzenia po ukąszeniu komarów.

Niestety nic nie znaleźliśmy