Konwalijka dwulistna w kosmetykach

Sierpień to miesiąc jaskółek i buczenia os – piszczałki i smyczki, w tle szumi wiatr. Taka muzyka trochę usypia, w półśnie łatwo wizualizować wszelką wdzięczność, za to, co wokół mnie. Bogactwo świata mnie rozczula i mam wciąż nieodpartą chęć pokazywania, jak z tego skarbu czerpać.

Nadaję liściom i kwiatom płynną formę. Zieleń wiruje w mikserze. Zieleń w butelkach.

Dzisiejsze zbiory konwalijki dwulistnej Maianthemum bifolium: 200 liści, wraz z korzonkami (to poprawnie kłącza). Zbiór nie jest kłopotliwy, roślina powszechnie występuje w polskich lasach. Małe listki jak miniatury ogrodowych funkii, wyraziście unerwione. Wbrew nazwie „dwulistna” najczęściej odnajduję po jednym liściu na łodydze. Okazy dwulistne w sierpniu udekorowane zielonymi owocami. Owoce dojrzewają jesienią na czerwono, ale takie dojrzałe widuję nieczęsto. Wiosną konwalijka kwitnie na biało, zdecydowanie szybciej od konwalii majowej.

Konwalijka dwulistna  – ostrożnie, to może zmienić rytm serca!

Konwalijka dwulistna nie jest przeznaczona do amatorskich terapii wewnętrznych (do picia) ze względu na zawartość saponin i glikozydów nasercowych. Ciekawostka: dojrzałe owoce są zaliczane do jadalnych, zwyczajowa nazwa „ptasie winko”. Źródło: luczaj.com

Zawartość saponin w zielu i kłączach konwalijki wskazuje, że jest to cenny surowiec kosmetyczny i leczniczy w terapiach skórnych.



Saponina konwalijki składa się z elementu o nazwie diosgenina (aglikon). Diosgenina, saponiny z niej zbudowane i ekstrakty roślinne, zawierające takie saponiny, mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze, antyseptyczne, przeciwgrzybiczne oraz wykazują aktywność cytotoksyczną w stosunku do komórek nowotworowych. Diosgenina ma budowę zbliżoną do ludzkich hormonów, surowce zielarskie z diosgeniną w składzie, stosowane są do syntezy leków sterydowych: hormonów płciowych i kortykosteroidów – wobec tego nie powinien dziwić fakt, że zioła saponinowe mogą całkowicie lub częściowo zastąpić syntetyczne sterydy w terapiach leczniczych przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy, trądzikach, a także reumatyzmie.

Inne krajowe źródła diosgeniny to kokoryczki i kozieradka. Źródło: Diosgenina roślinny steroid wykazujący działalność cytotoksyczną, Monika Norkowska

Konwalijka dwulistna – saponiny do maści i kosmetyków.

Cenna zawartość konwalijki to diosgenina, która w formie wyizolowanej rozpuszcza się znakomicie w ciepłym alkoholu (25°C). W konwalijce diosgenina połączona jest z łańcuchami cukru i rozpuszcza się w wodzie. Aby korzystać z właściwości konwalijki wystarczy więc zmiksować ziele z wodą, powstanie zielony, pienisty płyn, który do wykorzystania bezpośrednio na skórę (tylko na skórę!) lub jako faza wodna preparatów. W celu przedłużenia trwałości należy płyn zakonserwować. U mnie w roli konserwantu gliceryna, w proporcji 100g gliceryny na 100g zielonego płynu.

Jakie kosmetyki z konwalijki?

moim ulubieńcem jest aktualnie konwalijkowy, zielony szampon o nazwie Substantia viridis, dla osób z wrażliwą skórą głowy i tendencją do swędzeń,  przepis niebawem na blogu (szampon bez betainy kokamidopropylowej – to potencjalny alergen). W Chatce Czarów w Podróży konwalijka w składzie:

  • żelu przeciw ukąszeniom owadów/łagodzącym wysypki (w parze z psianką słódkogórz) 
  • lekkim kremie (dla skóry problematycznej – duży słoik, lekka konsystencja, niska lepkość)
  • szamponie lub serum do skóry głowy

Więcej inspiracji do wykorzystania konwalijki dwulistnej: praktyka lecznicza Tomasza Kamińskiego



artykuł na forum zielarskim Łuskiewnik

Tomasz udziela wywiadu stronie Życioholizm – zajrzyj koniecznie, jeśli pragniesz używać ziół saponinowych do leczenia chorób skóry