Lekki krem magnezowy z ziołami – przepis z nowym emulgatorem

Herbimagi, to kremy ziołowe z magnezem, które warto wypróbować przy bólach stawów i napięciu mięśni. Jest to rozwinięcie terapeutycznych mocy tzw. oliwy magnezowej: połączenie magnezu  z wyciągami ziołowymi wzmaga efekt terapeutyczny, a dodatek tłuszczu roślinnego sprawia, że po użyciu kremu skóra nie jest szorstka, jak po samej oliwie magnezowej.

Dla przypomnienia: Oliwa magnezowa to chlorek magnezu, rozpuszczony w wodzie.

Klasyczny Herbimag z mojego bloga ma postać tłustej maści i sprawdza się doskonale jesienią i zimą, kiedy skórę chronić trzeba przed mrozami i suchym powietrzem. Na lato  potrzebna jest jednak inna wersja, lekka i mniej tłusta. Skład klasycznego Herbimagu to 60g tłustych składników plus 30g oliwy magnezowej. W letniej wersji proporcje odwrotne.

*komponując  przepis na lekki krem magnezowy zwróć uwagę na charakterystykę swojego emulgatora – nie każdy emulgator będzie skuteczny w obecności oliwy magnezowej. W proponowanym przepisie emulgator PSC 3 INCI Polyglyceryl-3 Dicitrate/Stearate (otrzymywany ze składników roślinnych, zgodny w wymogami ecocert).

Przepis na lekki krem magnezowy z ziołami

Faza wodna (umieść w naczynku nr 1, z otworem na tyle szerokim, by można było włożyć do środka końcówkę blendera, tę z nożami – czyli słoik, menzurka)

Faza olejowa (umieść w naczynku nr 2)

  • 4g emulgatora PSC3
  • 5g oleju rycynowego
  • 10g masła shea
  • 5g trójglicerydu kaprynowo kaprylowego (jest to frakcja oleju kokosowego)

Technika wykonania:

  1. Oba naczynka wstaw do kąpieli wodnej i ogrzewaj, aż do rozpuszczenia składników do temp. około 65°C. Faza olejowa musi się całkowicie rozpuścić.
  2. Wyjmij z kąpieli naczynie z fazą wodną, włóż końcówkę blendera i zacznij miksować.
  3. Wlej cienką stróżką fazę olejową, nie przerywaj miksowania.
  4. Miksuj około 1 minuty, następnie wstaw naczynie do kąpieli z zimną wodą, by przyspieszyć stygnięcie. Kontynuuj miksowanie, aż krem zacznie gęstnieć.
  5. Odstaw na 10 minut, zmiksuj ponownie na najniższych obrotach. UWAGA: jeśli będziesz intensywnie miksować taki gotowy krem, to może mu to zaszkodzić – nastąpi zjawisko inwersji, czyli lekka emulsja typu Olej w Wodzie (O/W) przeistoczy się na pewien czas w krem Woda w Oleju (W/O). Później wszystko wróci do normy, ale stabilność takiego kremu będzie niższa. Oznacza to, że krem może się rozdzielić.
  6. Na koniec dodaj olejki eteryczne do swojego kremu, na przykład 1g olejku z kadzidłowca* lub 1g olejku z jagód jałowca. Dla poprawienia stabilności kremu dodaj też szczyptę gumy ksantanowej.

*polecam kadzidłowca w kremie magnezowym, znakomicie działa na zmęczone i obolałe mięśnie, ma działanie p. reumatyczne, a przy tym zapach nie jest męczący. Jeśli zależy Ci na znieczulającym działaniu kremu, dodaj olejek goździkowy, miętowy. Dla wzmocnienia działania p.zapalnego olejek cynamonowca kamforowego lub bukko brzozowe (ostrożnie i tylko dla dorosłych).

Emulgator PSC-3 dostępny jest od niedawna w Herbisklepie, jako ekonomiczna alternatywa dla Olivem 1000. Może być stosowany w różnych typach  kremów, nie jest jednak dobrym rozwiązaniem w kremie do pielęgnacji tłustej cery twarzy. Ma status emulgatora naturalnego, wykonany jest z odnawialnych składników, z gliceryny, kwasu cytrynowego i stearynowego. Kilka inspiracji  (szukaj składnika Polyglyceryl-3 Dicitrate/Stearate)

kosmetyki Bio Urtekram

krem do twarzy Balanceme

eco maska oczyszczająca Organic Surge

Praktyczna porada: jak zbadać, czy twój krem to emulsja O/W czy W/O:

  • Woda w oleju – do mycia naczynka potrzebny płyn do mycia naczyń
  • Olej w wodzie – do mycia wystarczy woda

Ważne dla fitoterapeuty:

siódmaczek leśny to silny lek przeciwzapalny, można użyć go do wykonania szeregu maści dla osób z problemami układu ruchu i dla chorych na atopowe zapalenie skóry. Skuteczne są nawet proste preparaty, wykonane bez użycia emulgatora.

Jeśli nie masz mocy Poszukiwacza Roślin, idź na skróty i zastosuj terapię olejkami eterycznymi – wysokiej klasy olejki znajdziesz w moim sklepie (kolekcja 100 super olejków eterycznych).

Polecam szczególnie olejek balsamu Copaiba – bogaty w substancje przeciwzapalne. Monografia olejku Copaiba na moim drugim blogu.

Podpowiadam, że olejek Copaiba spisuje się szczególnie dobrze w towarzystwie mięty pieprzowej.