Naturalne olejki do aromaterapii od Herbiness

Wybierz olejki do aromaterapii od aromaterapeutki klinicznej. Masz pewność co do jakości, a także dostęp do wskazówek, który olejek zastosować.

Przejrzyj kategorie olejków do aromaterapii, a jeśli chcesz zdobyć więcej informacji, zapoznaj się z opisem poszczególnych olejków eterycznych. Jeśli nadal nie wiesz, co wybrać, sprawdź zestaw do aromaterapii na start, do którego dołączony jest bezpłatny kurs  w formie newslettera.

PODSTAWOWE
OLEJKI

Olejek cytrynowy i pomarańczowy są idealne do dyfuzora dla przyjemności i na stres, olejek drzewa herbacianego jest niezastąpiony na problemy skórne, olejek miętowy działa przeciwbólowo, a olejek lawendowy jest dobry „na wszystko”. 

OLEJKI DO AROMATERAPII

Które olejki eteryczne będą najlepsze do aromaterapii?

 

Aromaterapia to komplementarna metoda terapeutyczna o uwodnionej skuteczności. Bezpieczna, wygodna, przyjemna – dlatego podstawowe olejki do aromaterapii powinny znaleźć się w każdym domu.

 

W aromaterapii stosujemy głównie naturalne olejki eteryczne, czyli pozyskane z materiału roślinnego, a nie syntetyczne olejki zapachowe. Dlaczego? Skuteczność aromaterapii wynika z konkretnego składu biochemicznego olejków. Np. kiedy analizujemy działanie olejku lawendowego, bierzemy pod uwagę jego zapach, a także farmakokinetykę poszczególnych składników tego olejku. Znamy wpływ tych substancji na organizm człowieka i potrafimy przewidzieć działanie. Umiemy dostosować sposób użycia do indywidualnych uwarunkowań i potrzeb. Możemy więc stosować te olejki bezpiecznie i skutecznie.

 

Olejki do aromaterapii – działanie

 

Jeśli zaczynasz kompletować swoją aromatyczną apteczkę, skoncentruj się na kilku najbardziej przydatnych olejkach eterycznych. Ta pula będzie się nieco różnić zależnie od tego, czy to olejki dla dorosłych czy olejki eteryczne odpowiednie dla dzieci. Najważniejsze, żeby w każdym domu znalazły się:

 

olejek z lawendy lekarskiej, czyli olejek lawendowy – ten olejek do aromaterapii łagodzi stres, ułatwia zasypianie, działa przeciwinfekcyjnie, pomaga łagodzić świąd i podrażnienia skóry, a więc można go zastosować np. na ranki po ukąszeniu komara. Olejek lawendowy przyspiesza proces gojenia skaleczeń i oparzeń, a użyty od razu po drobnym oparzeniu może całkowicie uśmierzyć ból i zapobiec powstawaniu ranki. Ten olejek jest bezpieczny do aromaterapii dla małych dzieci, stosuje się go nawet w niewielkiej ilości w szpitalach, na oddziałach wcześniaków. Kluczem do bezpiecznego użycia olejku przy tak małych dzieciach jest dobranie niewielkiej ilości olejku, o czym przeczytasz w poście Jak stosować olejki przy niemowlętach.

 

olejek eukaliptusowy – chodzi o olejek eukaliptusa gałkowego, czyli bogaty w 1,8-cyneol. Ten olejek jest szczególnie przydatny w terapiach dróg oddechowych, na katar, zatoki, kaszel, jest odpowiedni do inhalacji oraz do nacierania skóry. To olejek bezpieczny dla dorosłych i można go stosować w dość dużej ilości, jednak przy dzieciach do lat 4-5 zachowaj szczególną ostrożność i stosuj odpowiednio mniej. Dzieci mają delikatne drogi oddechowe i pod wpływem silnego zapachu olejku eukaliptusowego mogą doznać duszności. Wyjaśniam to w poście Olejek eukaliptusowy dla dzieci – jak stosować.

 

olejek z mięty pieprzowej – jest odpowiedni powyżej 4 roku życia, przydatny szczególnie na ból mięśni, migreny, na katar i kaszel, a także na napięciowe bóle brzucha, w tym wynikające z IBS oraz na świąd skóry i nudności. Przyda się więc zarówno w trakcie infekcji jak i np. do masażu po wysiłku sportowym.

 

olejek z drzewa herbacianego, nazywany też olejkiem herbacianym – silnie przeciwwirusowy, przeciwbakteryjny, odpowiedni do stosowania na skórę nawet u dzieci. Przyspiesza gojenie ranek, skaleczeń, bąbli po ugryzieniu komara,  dobry na trądzik, opryszczkę, łupież i grzybicę. Ten olejek można używać w dyfuzorze dla dezynfekcji powietrza w pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, żeby stosować go w tej formie w niewielkiej ilości, bowiem użyty w nadmiarze działa szkodliwie na układ nerwowy, konkretnie może wywołać zawroty głowy. Jeśli chcesz zastosować olejek herbaciany w dyfuzorze, użyj max. 3 krople, korzystnie będzie jednocześnie użyć również olejek lawendowy 5 kropli. Możesz też wybrać gotową mieszankę z drzewem herbacianym i lawendą.

 

olejek pomarańczowy, a może olejek cytrynowy, z bergamotki czy inny cytrusowy – wybierz swój ulubiony zapach cytrusowy i stosuj dla poprawy nastroju. Olejki cytrusowe możesz łączyć z każdym innym olejkiem do aromaterapii i uzyskać nowy zapach. Zapachy cytrusów są wesołe, powszechnie lubiane i pomagają się zrelaksować, a nawet łagodzą ból i lęki. Wspomagają też działanie przeciwinfekcyjne pozostałych olejków do aromaterapii.

 

olejki o zapachu igliwia jak olejek sosnowy czy jodłowy to świetny wybór na dolegliwości dróg oddechowych, a używane w zdrowiu poprawiają odporność i pomagają się zrelaksować. Sięgnij po te olejki szczególnie jeśli masz daleko do lasu i nie możesz korzystać z terpenów leśnych w naturze. Zastosowanie naturalnych olejków do aromaterapii w dyfuzorze to sposób na kąpiele leśne w domu.

 

Zastosowanie olejków eterycznych w aromaterapii

 

Naturalne olejki do aromaterapii możesz używać na kilka sposobów. Dwa podstawowe to dyfuzja i zastosowanie na skórę. Olejki eteryczne w aromaterapii stosuje się też doustnie, ale to wymaga ustalenia precyzyjnej dawki i czasu trwania kuracji.

 

Dyfuzja to pojemne pojęcie. Choć najczęściej kojarzymy ten proces z zastosowaniem dyfuzora elektrycznego, np. takiego, który wytwarza mgiełkę wodną lub szklanego, działającego bez wody, to tak naprawdę do dyfuzowania olejków sprzęt elektryczny jest zbędny. Jak to możliwe? Olejki eteryczne są z natury lotne, dyfuzują samodzielnie od razu po otwarciu buteleczki. Użycie dyfuzora elektrycznego jednak przyspiesza ten proces.

 

Jeśli chcesz, aby pomieszczenie szybko wypełniło się zapachem, zastosuj dyfuzor elektryczny. Przed pójściem spać możesz nanieść 1 kroplę olejku lawendowego na róg poduszki albo na maskotkę, postawioną obok łóżka – olejek będzie powoli, swobodnie dyfuzował i poprawi jakość snu. Do tego typu dyfuzji odpowiedni jest nawet płatek bawełniany – na ten płatek nanieś kroplę olejku i wdychaj zapach. Pięknie wygląda też biżuteria aromatyczna – wykonana z filcu lub z kamyków lawa. Olejek nanosi się na biżuterię i zapach towarzyszy nam w ciągu dnia.

 

Bardziej intensywna metoda stosowana w aromaterapii to inhalacja parowa. Polega na wlaniu olejku eterycznego do naczynia z gorącą wodą. Wdychamy aromatyczne opary osłaniając oczy i uważając, by nie oparzyć się gorącą wodą. To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w trakcie infekcji, ale nie tylko. Zatem jeśli zatęsknisz za leśnym zapachem podczas pracy przy komputerze, postaw na biurku kubek z wrzątkiem, dodaj 3 krople olejku pichtowego i ciesz się zapachem oraz lepszą wydajnością umysłową. Prezczytaj więcej o korzyściach płynących z inhalacji olejków eterycznych w poście Olejki do inhalacji – jak stosować

Zastosowanie olejków do aromaterapii na skórę wymaga większej ostrożności. Trzeba je najpierw rozcieńczyć w oleju tłustym, żelu lub kremie. Stężenie olejku w preparacie to zazwyczaj 3%, ale to zależy od olejku, stanu skóry i miejsca na ciele, na które chcesz ten olejek nakładać. Zobacz więcej w poście o rozcieńczaniu olejków na skórę.