Olejki eteryczne bezpieczne w ciąży

Aromaterapia w ciąży to delikatny temat – znamy olejki eteryczne bezpieczne w ciąży i  wiemy też, że niektóre olejki są dla ciężarnych niebezpieczne, ponieważ wykazujących działanie toksyczne w ciąży. Bezpieczne olejki w ciąży to prawie ten sam zestaw co olejki eteryczne odpowiednie dla dzieci, z niewielkimi wyjątkami.

Dobór olejków w tej kategorii oparłam na badaniach klinicznych, w których brały udział ciężarne bądź rodzące. Badań klinicznych tego typu jest obecnie dosyć dużo i przybywają w szybkim tempie, a badacze zazwyczaj akcentują brak negatywnych skutków ubocznych testowanych procedur aromaterapeutycznych.

Potrzeby kobiet w ciąży możemy podzielić na dwie kategorie: takie uniwersalne jak przeziębienie, katar, grypa, ból pleców, pielęgnacja skóry, otaczanie się przyjemnymi zapachami dla relaksu, poprawy nastroju czy poprawy procesów myślowych, to znaczy olejki na pamięć. Druga kategoria to specyficzne potrzeby kobiety w ciąży bądź podczas porodu, czyli olejki na nudności ból i lęk w trakcie porodu, obniżony nastrój po porodzie czy rany poporodowe.

Olejki w ciąży – które wybrać?

Na samopoczucie, stres i funkcjonowanie układu odpornościowego u kobiet w ciąży pozytywnie wpływa masaż aromaterapeutyczny. Może to być masaż z wykorzystaniem olejku lawendowego, stężenie do 1%.

Jeśli chcesz sobie poprawić nastrój olejkami eterycznymi, zastosuj lawendę, petitgrain i bergamotkę. 5 kropli w dyfuzorze, wystarczy 5 minut kontaktu z zapachem.

Na bezsenność w ciąży zastosuj olejki lawendowy, petitgrain lub neroli – poprawiają jakość snu u kobiet z zaburzeniami snu.

Przy katarze sięgnij po eukaliptus gałkowy, rozmaryn bądź miętę pieprzową.

Aromaterapia jest bardzo skuteczna na nudności w ciąży, a stosowane u ciężarnych olejki to olejek cytrynowy i olejek z mięty pieprzowej, oba w formie rozcieńczonej na waciku, po kilka wdechów.

Sprawdź również olejki eteryczne do porodu. Z praktyki  położnych wiemy, że taka aromaterapia jest skuteczna i bezpieczna. Podobnie zastosowanie olejków eterycznych w połogu może przynieść dobre efekty.

W jednym z badań klinicznych masaż olejkiem do masażu o 2% stężeniu mieszanki olejków eterycznych z lawendy, ylang-ylang, cytryny, drzewa różanego i słodkiej pomarańczy podniósł poczucie relaksu i zmniejszył uczucie zmęczenia matek we wczesnym okresie poporodowym.

Jak stosować olejki eteryczne w ciąży.

Po pierwsze zastosuj olejki eteryczne w ciąży zgodnie z ich właściwościami – np. olejki na katar, na sen, na ból głowy czy na nudności. Następnie wybierz olejki bezpieczne w ciąży i będą to przeważnie te same, które są bezpieczne dla dzieci. Dla ułatwienia możesz po prostu zajrzeć od razu do kategorii olejki na katar dla dzieci.

Pamiętaj, że kobiety w ciąży mają wysoką wrażliwość na zapachy, więc stosuj niewielkie ilości olejków np. 1 kropla na wacik lub nawet rozcieńczony olejek w ilości kilku kropli na wacik, 4-5 kropli do dyfuzora, sztyfty aromatyczne,  delikatne mgiełki do pomieszczeń, a na skórę mnie przekraczaj stężenia 2% lub mniej, szczególnie, jeśli limity IFRA sugerują niższe stężenia któregoś z olejków. Nie stosuj olejków doustnie w ciąży i w trakcie karmienia.

Przy wybieraniu olejków bierz pod uwagę indywidualną wrażliwość i upodobania – używaj tych zapachów, które się dobrze kojarzą które się podobają.