Ognisty cydr.

W letniej pracowni mam wysoki sufit. Taki wysoki, że nie widać go nawet przez teleskop. Jest gdzieś wyżej, niż Słońce i wszystkie widoczne gwiazdy. Przypuszczam nawet, że go wcale nie ma.

Podziwiam gwieździsty sufit późno w nocy, pilnując borowiowego błota, co zmienia się w kryształowe krople. Oczarowana magicznym procesem destylacji nie zauważam, że wrześniowy wieczór przenika przez wełniane skarpety i gruby polar. Letnie ciepło, skumulowane w kościach, ulatnia się niepostrzeżenie. Nim destylacja dokonała się w 50-ciu procentach, jestem przemarznięta. I wtedy przypomina mi się smak imbiru z pieprzem cayenne, ognisty zestaw, od którego płoną uszy a włosy stają dęba. Koncentrat energii cieplnej, wewnętrzny zestaw grzewczy dla zmarzluchów, jak ja. Liście na trawie nie kłamią, zimnych wieczorów będzie coraz więcej. Trzeba zrobić zapas ognistego cydru, napoju, po którym zawsze jest ciepło.

Przepis na ognisty cydr:

1 porcja cebuli

1 porcja czosnku

1 porcja korzenia chrzanu (pełno go teraz na łąkach, mój był kopany rano nad rzeką)

1/2 porcji kłącza imbiru

odrobina pieprzy cayenne (ilość według Twojego gustu)

ocet jabłkowy

miód


Pokrój składniki na plasterki, umieść w słoju i zalej octem. Dosyp pieprzu i wymieszaj, potrząsając zamkniętym słoikiem. Odstaw na 2 – 4 tygodnie w ciepłe miejsce. Odcedź i osłodź miodem według gustu. Wymieszaj. Ognisty cydr gotowy.

miód, ocet i przyprawy - kompozycja dla podniesienia odpornościognisty cydr rozpala ciało, leczy przeziębienia i zapobiega grypie

Stosuj jako:

bazę do przyrządzania gorących napojów.

dodatek do sałatek,

marynatę do mięs.

Opracuj swój przepis, z ulubionymi przyprawami. Do ognistego cydru pasują m.in.: rozmaryn, goździki, tymianek, hyzop, kardamon, pieprz czarny, skórki z cytrusów.

Ognisty cydr to nie tylko wewnętrzny system grzewczy. Ta ostra kompozycja wspiera system immunologiczny, czyli zapobiega przeziębieniom i pomaga zwalczać choroby.  Poprawia trawienie tłustych potraw. Wzmaga cyrkulację płynów w organizmie. To również doskonałe lekarstwo  przy problemach z zatokami

….

Kiedy śnieg przykryje liście na trawniku, pamiętajcie, mroźne istotki – pijcie cydr ognisty, pilnujcie nawodnienia organizmu i jedzcie tłuszcze. Dzięki tym trzem, prostym  zasadom  nie będzie Wam zimą zimno.

P.S. Jeszcze możecie sobie sprawić narty :).

Inna wersja ognistego cydru na blogu Agnieszki.

Zastosowałam ocet winny, jabłkowy, własnej produkcji. O domowych octach możesz przeczytać w postach:

Ocet winny  – post o occie jabłkowym i winogronowym

Octy ziołowe -o octowych ekstraktach ziołowych

Ocet z dzikiego bzu – o occie z kwiatów i owoców dzikiego bzu

Herbimele – o octach z miodem.

 

 

Ten post ma 45 komentarzy

  1. Magda

    Pięknie napisany wstęp. Jak robisz napój z wykorzystaniem tego cydru? Po prostu dodajesz nieco do wody?

    1. admin

      Dodaję do niego znaczną ilośc ciepłej wody. Albo dodaję ognistego do ( metra) herbatki. Fajna nazwa bloga :). Dzięki za miłe słowa!

      1. monika

        ile cebuli ,czosnku trzeba na ognisty cydr : ) ? pozdrawiam

  2. tamara

    Zabieram się, mam ocet tegoroczny, ale sie przyda moim dwóm zmarzluchom córkom, ale będę miała oręż na wirusy i bakterie! Dzięki , jesteś jak zawsze inspirująca, nie dasz posiedzieć spokojnie na kanapie!

  3. Agnieszka

    TE PROPORCJE SĄ WAGOWE ? Czy raczej objętościowo / na oko 😉 ?
    Krcze ze też u mnie z chrzanem cienko, ale znajdę 😛 Pozdrawiam gorąco – Aga
    hmmm raczej ogniście 🙂

    1. admin

      To są proporcje zdecydowanie na oko. Do mojej kompozycji dodałam jeszcze pół łyżki kurkumy, ładniejszy ma teraz kolor.

      1. Agnieszka

        Zdobyłam w końcu chrzan, wchodzę spojrzeć na Twój przepis a tu co widzę? Zalewałaś octem? Byłam na 100 % pewna że wódką, nawet mam przygotowaną 😀 ale niespodzianka, czyli ja już mam Ognisty Cydr o troche innym składzie. Dorobie teraz z chrzanem i imbirem… A swoja drogą te same składniki zalane alko też na pewno maja p/grypowe działanie.

        1. ziołowa Iness

          jasne, alko też dobre 🙂 (nie mam jeszcze domowego, więc zabawa gorsza, niż z własnym octem)

          1. Aga Radzi

            Minał rok i znowu trzeba nastawiać :). Mam nadzieje że wejdzie to do tradycji w każdym domu jak kiszenie ogórków w lipcu czy robienie dżemu truskawkowego w czerwcu.

  4. Dorunia

    Dzisiaj zrobiłam ognisty cydr wg Twojego przepisu. Próbowałam proporcie wagowych, potem przemierzyłam objętościowo, a na koniec dodałam trochę więcej imbiru. Pieprz dałam mielony ale ziarnisty rozdrobniony lepiej by wyglądał w słoiku . Kurkumy też dodałam. Teraz czekam na ognisty efekt *)
    Jutro planuję zrobić drugą porcję z dodatkami. Może ze świeżym rozmarynem.

    1. admin

      Ten pieprz, to masz na myśli jaki? ognisty efekt wymaga użycia pieprzu cayenne lub chili, a te w kulkach nie występują 🙂 Pieprz czarny pasuje, dodaj jednak jeszcze coś bardziej piekielnego.

  5. Dorunia

    Dodałam cayenne. Już nie mogę się doczekać efektu. Może wystarczy 10 dni ?

    1. admin

      Wystarczy. Z mojego ognistego cydru nic nie zostało, płyn wypity, a farfocle dodane do potraw. Jaka wygoda!

  6. Dorunia

    Dzięki. Właśnie rozmyślaąłm, że szkoda byłoby dać na kompost takie pyszne farfocle. Jakieś szczegóły wykorzystania ? 🙂

    1. admin

      Może uttapam z topinamburem i ognistym sosem? Te składniki nadają się i do jajecznicy, i do ryżu na ostro. Nadadzą nowy wymiar …bigosowi. Wyobrażasz sobie ognisty krupnik?

  7. uLA

    Ognisy krupnik robi mój małżonek,dodaje zamiast kaszy jęczxmiennej kasze jaglaną dwie małe papryczki chili ,kiedy wracam z miasta zmarznieta,taki krupnik wraca mi siły i przypływ miłego ciepełka.

    1. ziołowa Iness

      Mniam, uwielbiam krupnik. Szczególnie rozgrzewający. Nie lubisz kaszy jęczmiennej? ona teoretycznie bardziej pociepla, niż jaglanka.

      1. uLA

        Lubię,ale czytałam,że kasza jaglana jest zasadowa a ja pije sporo kawy i uwioelbiam mięsko,poniewaz mam grupe krwi pierwotnego myśliwego(+0),więc jaglanka mnie troche odkwasza,Inez,mam prośbę,kupiłam na allegro karob zamiast kakao.Kawę do śniadania pijemy z łyżeczką kakao a teraz zastapię go karobem,co o tym myślisz?

        1. ziołowa Iness

          Uleńko, karob stosowałam do tej pory jako dodatek do chlebków chrupkich, zagęszcza ciasto. Trochę marnie widzę możliwość zastąpienia nim kakao, bo kakao jest niezastąpione.
          Jaglanka zasadowa – niesamowite, wszystkie ziarna mam ułożone w głowie, jako zakwaszające. Ile wiedzy do zgłębienia, fajnie. Jaglana jest dla mnie sucha, a to co suche uznaję za chłodzące. Dlatego tak świetnie działa na mnie pęczak, mokry. To jest super, że wymieniamy się takimi spostrzeżeniami – wkrótce chcę Wam przybliżyć ajurwedyjskie podejście do różnic w metabolizmie różnych ludzi. Dla jednego dobre jest proso, dla drugiego jęczmień i nie ma tu żadnej sprzeczności. 🙂

  8. uLA

    Właśnie ostatnio czytałam o szkdliwości kakao ponieważ zawiera kwas szczawiowy,co obniża przyswajalność wapnia, magnezu i żelaza.Dotąd uważałam kakao za dobre żródło magnezu i stąd moje wątpliwości,Kakao jest u mnie zawsze w szafce kuchennej, więc myślę,że nie zamienię je na karob

  9. 126powodów

    O matko, ale mieszanka! A to się da wypić? 😉

    1. Inez Herbiness

      Jasne. Pociepla i nawilża organizm. Polecam!

  10. Tajga

    Inez, a czy cydr można przechowywać, czy trzeba wypić od razu? Pytam na wszelki wypadek, bo robie sporą ilość octu jabłkowego;)

    1. Inez Herbiness

      Ognisty ma długi termin ważności. Dzisiaj robiłam musztardę na zeszłorocznym, musztardę piekielną!

      1. Tajga

        dziękuję :)) super:)) to już mam pomysł na prezenty świąteczne:D

      2. Ewa

        Inez, a czy ten cydr należy trzymać w lodówce (bądź w chłodnym miejscu), czy można normalnie na półce np. w kuchni.

        1. Inez Herbiness

          Normalnie na półce, to jest mega zbór fitoncydów, bakterie się tego boją.

  11. monika b.

    Frankowi ognisty cydr pomógł szybko wyjść z przeziębienia. Mam sporo octu z czarnej porzeczki i na jego bazie zrobię swój. Chyba może być?

  12. Mania

    Inez, narobiłam octów i cydru i napić się nie mogę, takie dobre 🙂 Czy mogę go tak bezkarnie pić i nie ogrzeję zbyt mocno organizmu od środka? Nie znam się na tym, ale coś kiedyś czytałam, że w medycynie wschodu przestrzegają równowagi. Jestem strasznym zmarzlakiem i wszystko co grzeje jesienią i zimą zagarniam do siebie 🙂 Pozdrawiam

    1. Inez Herbiness

      A to chyba najważniejsze rozsądkiem się kierować, nie przegrzewać się przed wyjściem na mróz i wiatr.Ubierać się stosownie itp.

  13. Maria

    Inez jestem stałą czytelniczką bloga, korzystam z większości Twoich przepisów i ogromnej wiedzy , którą posiadasz. Jest mi wstyd, że nie dziękuję Ci za te cudowne pomysły. Dziś zrobiłam ognisty cydr, przygotowuję kąpiel w kasztanach , maceruję kasztany z myślą o mydle, oliwa magnezowa zrobiona i rozdana czekam na opinie.. octu jabłkowego zrobiłam wiadro na bazie octu jabłkowego robię różne inne octy…….. inspirujesz mnie nieziemsko za co z głębi serca Ci dziękuję. Pozdrawiam serdecznie.

  14. mała mi

    Inez – popełniłam wczoraj czyn: zbioru chrzanu korzenia, czosnku, cebuli i onego chrzanu drobnego pokrojenia, octem jabłkowym słoja dobawienia, papryczki chilli i ziela angielskiego do towarzystwa dorzucenia i gałązki świerkowe dla całości okraszenia…. Zapach = nieziemski!!! – dla amatorów czosnku czyli moi. Najgorsze w tym wszystkim, że muszę czekać i czekać, a korci…. ale czy butlę mogę podpisać „ognisty cydr” (bez imbiru, cayenne)?

    1. Inez Herbiness

      Jasne, poetko moja. Możesz też dać swoją nazwę 🙂

      1. mała mi

        @-puję „ognisty cydr”, bo to piękna nazwa 🙂

  15. Lew

    Uprzejmie donoszę, że jedna łyżeczka ognistego cydru stawia na nogi z lekkiego (acz uporczywego) przeziębienia <3 Dzięki!

  16. Lucy

    Ognisty cydr wypróbowany 🙂 Po kilku dniach był piekielnie ostry, teraz można już na spokojnie wąchać, łzy nie płyną i nie muszę popijać litami wody 🙂

  17. dorota

    Inez – po pierwsze cudowny blog, do ktorego bez przerwy zagladam szukajac inspiracji albo po prostu aby sobie poczytac 🙂 Po drugie mam zamiar zabrac sie dzisiaj za Ognisty Cydr (wczoraj butelkowalam wlasny ocet jablkowy) i moj problem polega na bardzo znikomej ilosci chrzanu jaki mam do dyspozycji. Mam dokladnie dwa srednie korzenie, a na cydr ochote wielka. Czy jesli zmienie proporcje i dodam chrzanu powiedzmy symbolicznie, mocno zmieni to wlasciwosci zdrowotno – rozgrzewajace mikstury?

    1. Inez Herbiness

      Doroto – można, jasne. Sugeruję dodanie nasturcji – genialna roślina rozgrzewająca, idealnie zastąpi chrzan. Tak samo wyciska łzy!

  18. mała mi

    Niech rośnie w siłę octowa matka i Inez – jej chrzestna matka !
    Melduję: sośnisty cydr już pracuje 🙂
    Pozdrawiam octową brać z dzisiejszym dniem !

    1. Inez Herbiness

      O, Mi, zgłoś się na octową wróżkę, z sośnistym cydrem należy Ci się takie miano :)Zgłoszenia na wróżkę w komentarzach do świątecznego wpisu

  19. kuba

    Witam,
    mam pytanie dotyczące czasu przechowywania cydru ognistego. Jak długo można go trzymać w lodówce? po jakim czasie robić nowy? oraz…. czy ocet jabłkowy może być typowo sklepowy?
    dziękuję za odpowiedź

    1. Inez Herbiness

      Fitoncydy – antybiotyki roślinne, nie są bardzo trwałe. Ja robię ten preparat 2 -3 razy w roku i zużywam w ciągu kilku miesięcy. Nie wiem, co to jest ten ocet jabłkowy ze sklepu….zrób sobie lepiej 🙂 teraz możesz z pączków lilaka zrobić lub z kwiatów podbiału.

  20. A Nitka

    Podobną miksturę robiłam w tamtym roku dla rodzinki. Niestety nasze żołądki jej nie przyjęły, wystąpił silny ból. Razem z mężem odchorowaliśmy ją już drugiego dnia. Wiem już, że te składniki w połączeniu są szkodliwe dla mojego żołądka. Muszę uważać również z octem jabłkowym. Niezbyt dobrze na mnie wpływa. Oddzielnie w małych dawkach żaden składnik nie powoduje problemów. Zazdroszczę wiedzy na temat ziół, sama dopiero zaczynam… Hoduję, zbieram, piję nałogowo. Będę stałym gościem, bo lubię ten nałóg. Dzień bez ziół, dniem straconym. 🙂 Nie umiem jedynie przygotowywać kremów, kapieli itp.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.