Róża damasceńska - olejek różany, absolut różany

Filtruj olejki według właściwości

Olejek eteryczny różany czy absolut – co wybrać?

Olejek różany możesz otrzymać metodą destylacji wodnej (hydrodestylacja). To nieco problematyczne, ponieważ jeden ze składników zapachu kwiatów róży damasceńskiej, alkohol fenyloetylowy, rozpuszcza się  w wodzie. W związku z tym nie unosi się z parą wodną, by przyjąć formę olejku eterycznego, tylko rozpuszcza się w hydrolacie. Problem jest znaczny, ponieważ alkohol fenyloetylowy stanowi około 70% zapachu kwiatów róży damasceńskiej. Widać więc, że olejek to taka zubożona wersja różanego zapachu. To oczywiście wcale nie odbiera mu urody i właściwości – warto po prostu pamiętać, że pachnie inaczej niż kwiaty.

Alkohol fenyloetylowy ma słodki, pudrowy, mocno kwiatowy zapach, przypominający róże i hiacynty. Ta molekuła ma silne właściwości antybakteryjne, stąd względnie wysoka trwałość (i silny zapach) hydrolatu różanego.

Co zamiast olejku różanego? Absolut różany

Absolut różany powstaje całkiem inaczej. To technologia oparta na ekstrakcji, bez wody, bez wysokich temperatur. Na masową skalę jest to ekstrakcja rozpuszczalnikami, ale możesz to też zrobić metodą enfleurage.

W absolucie różanym alkohol fenyloetylowy jest zachowany. Absolut jest silnie zabarwiony na pomarańczowy kolor – to przez obecność karotenoidów. W zapachu można wyczuć nieco cięższe nuty, związane z ekstrakcją różnych frakcji żywicznych, których w olejku nie ma (olejek różany ma lżejszy zapach). Dla odtwarzania prawdziwego zapachu kwiatów róży można połączyć absolut i olejek.

Olejek różany 100% czy inny?

Oferowane tu produkty: olejek różany 100% i absolut różany 100% to produkty bez żadnych dodatków. To najbardziej uniwersalna forma. Natomiast produkty w stężeniu 3% i 10% zawierają olej bazowy. To rozcieńczona forma olejku i absolutu. Taka praktyka wynika z potrzeby zaoferowania zapachu róży w bardziej ekonomicznej wersji. Olejek i absolut rozcieńczone w oleju bazowym nie są odpowiednie do dyfuzorów.