zestaw 4 olejków

 

Naturalne olejki eteryczne

Poczuj się bezpiecznie: oferujemy prawdziwe olejki eteryczne z merytorycznymi opisami i certyfikatami. Na etykietach znajdziesz nazwą botaniczną, informację o chemotypie i piktogramy – informacje ostrzegawcze.


Aromaterapia

skompletuj olejki do domowej apteczki

 • Bestseller
  Cytryna olejek eteryczny bio Sycylia 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Drzewo herbaciane olejek eteryczny (Australia) 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Lawenda lekarska olejek eteryczny bio (Bułgaria) 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mięta pieprzowa olejek eteryczny 20 ml Podgląd
 • Bestseller
  Pomarańcza słodka olejek eteryczny BIO (Meksyk) 15 ml Podgląd
 • Bestseller
  Rozmaryn olejek eteryczny ct. cyneol 20 ml Podgląd

Mieszanki olejków eterycznych

To gotowe, skuteczne kompozycje olejków eterycznych. Każda mieszanka zawiera 3-9 składników i są to moje autorskie receptury. Tworzę je w oparciu o wiedzę z zakresu aromaterapii klinicznej, dbam o harmonijny zapach.

 

 • Bestseller
  Mieszanka Kardamon 04 (olejki na gorszy nastrój) 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mieszanka Lawenda 02 (olejki na sen dla dzieci) 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mieszanka Mace 04 (olejki na zatoki i katar) 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Mieszanka Marsylia 01 (olejki przeciwwirusowe) 15 ml Podgląd
Kardamon 04@pracownia GODny
Czytaj więcej
Kardamonu używam w dyfuzorze. Kardamonu używam na saunie. Jest to tak piękna mieszanka, że jak klienci dezynfekują ręce (dodaję do płynu do dezynfekcji) pytają czy to niszowe perfumy. Tak to niszowe, Inezowe, najlepsze pachnienie. Do ciała, do głowy, do zdrowia, do urody. Rozpraszaj. Olfaktoryczny raj.
Lawenda 02@Magdalena
Czytaj więcej
Uwielbiam ten olejek na wszelkie smarki i zalążki chorobowe u mojego syna. On też go uwielbia, sam wystawia stopy do masowania 😀 „Mama, stópki, masu masu!” 🙂
Mace 04@Renata
Czytaj więcej
Niezastąpiona przy przeziębieniu i zatokach, nie tylko dla mnie, ale też dla znajomych. Wypróbowana przez rodzinnego zatokowca. Ujmuje świeżym zapachem… polecam bardzo!
Rescue 04@mErkA
Czytaj więcej
Uwielbiam, jest taki słodko otulający. Genialny w swej prostocie. Nic bym nie dodała i nic nie ujęła 😊
Poprzedni
Następny
Klarenwerder - róża damasceńska

 

Jak stosować olejki?

Zdobywaj wiedzę o stosowaniu olejków dla zdrowia, urody i przyjemności.

Zapraszam Cię na kursy online i stacjonarne, dedykowane aromaterapii i perfumiarstwu naturalnemu.

 • Róża damasceńska ABSOLUT 10% poj. 10 ml Podgląd
 • Placeholder Image
 • Placeholder Image

Czym jest aromaterapia?

To metoda terapeutyczna oparta na zastosowaniu olejków eterycznych i coraz częściej innych zapachowych ekstraktów roślinnych, takich jak ekstrakty CO2 oraz absoluty. Aromaterapia ma status medycyny komplementarnej i jest to co innego, niż medycyna alternatywna.

Metody medycyny komplementarnej są włączane w tryb leczenia, nawet w szpitalach, jako leczenie uzupełniające. Tak więc nie zdziw się, jeśli pielęgniarka proponuje w szpitalu olejek eteryczny wspomagający poród, uśmierzający ból czy hamujący nudności pooperacyjne.

Aromaterapia to szerokie zagadnienie, dla ułatwienia podzielimy ją na trzy podstawowe gałęzie. Będą to:

 • terapie oparte na odbieraniu zapachu, na przykład dla lepszego samopoczucia
 • oparte na farmakologicznych właściwościach olejków eterycznych
 • zastosowanie aromaterapii w kosmetykach, również w dermatologii.
 •  

Co to jest olejek eteryczny?

Olejki eteryczne pozyskiwane są z roślin. Mówimy często „naturalne olejki eteryczne” ale to skrót myślowy. One są wytworzone przez człowieka z naturalnych surowców. Podstawowe metody to destylacja wodna, destylacja z parą wodną i tłoczenie.

W trakcie tego procesu wydobywamy z rośliny substancje lotne i gromadzimy je w postaci olejku eterycznego. Te substancje lotne, zawarte w roślinie, mają charakter związków chemicznych. Podobnie jak związkami chemicznymi są witamina, czy nawet woda. Ostatecznie olejek eteryczny jest też substancją składającą się ze związków chemicznych.

Roślina używa związków lotnych dla odstraszania owadów, patogenów, wabienia zapylaczy, komunikacji i dla obrony przed niekorzystnym warunkami pogodowymi, na przykład przegrzaniem. My też używamy olejków do odstraszania owadów, niszczenia bakterii i grzybów, a nawet komunikujemy się poprzez zapach. Jednak olejki mają do zaoferowania o wiele więcej, a o tym za chwilę.

Uzupełniające do tej części wpisu:

znajdź odpowiedzi na pytania

Jak to działa? Dlaczego aromaterapia jest skuteczna?

Wiesz już, że olejki eteryczne to substancje o chemicznej budowie. Na przykład główne składniki olejku lawendowego to linalol i octan linalilu. Kiedy wdychasz powietrze w pomieszczeniu, gdzie czuć zapach lawendy, to te właśnie substancje unoszą się w powietrzu. Kiedy wdychasz powietrze, linalol i octan linalilu pobudzają receptory węchu w nosie i czujesz zapach.
 
To ważne: po pierwsze, że składniki olejków pobudzają receptory (w tym wypadku węchowe) i to, że czujemy zapach.
Odczuwanie zapachu to wrażenie zmysłowe, podobne do wrażeń słuchowych i wzrokowych, dotykowych. One wywołują emocje. A emocje wpływają bezpośrednio na fizjologię, czyli na przykład ciśnienie krwi, rytm bicia serca, wydzielanie hormonów. To wszystko ma wpływ na układ odpornościowy i ogólne funkcjonowanie organizmu.
 
Odczuwanie zapachu może nie być tak samo ważne dla każdego. Niektórzy lubią zapach lawendy, czują się przy nim spokojnie. Innych on po prostu drażni. Toteż to zapachowe, zmysłowe działanie olejku lawendowego jest subiektywne. Określa się je jako efekt psychologiczny, pojawiają się nawet takie koncepcje jak aromapsychologia czy aromatologia – terapia zapachem.
 
Jednak fakt, że linalol i octan linalilu ma zdolność pobudzania receptorów węchu nie podlega subiektywnej ocenie. Po prostu te cząsteczki pasują do receptorów w nosie (według aktualnie obowiązującej teorii odczuwania zapachu). Podobnie, linalol i octan linalilu działają na inne receptory w ludzkim organizmie, na przykład na receptory związane z przebiegiem stanu zapalnego.
 
To działanie cząsteczek olejkowych na receptory nie jest zależne od naszej woli. To aspekt farmakologiczny aromaterapii. Na ten temat jest już dużo badań naukowych i to na nie najczęściej powołujemy się w opisać olejków w sklepie.
 
Uzupełniające materiały do tej części wpisu:
znajdź odpowiedzi na pytania
 
 

 

Olejki do aromaterapii – właściwości

Jak już wiesz, olejki eteryczne to wieloskładnikowe mieszaniny chemiczne. Właściwości lecznicze olejków eterycznych wynikają z ich składu chemicznego. Na przykład olejek lawendowy ma w składzie wspomniane wcześniej linalol i octan linalilu. To nie koniec, bo skład jest o wiele bogatszy, a właściwości olejku lawendowego wynikają ze szczególnej konfiguracji wszystkich składników. Nie da rady zastąpić go mieszanką głównych składników.
 
Jednak analiza składu chemicznego pozwala lepiej zrozumieć jak i dlaczego działa dany olejek. Czyli im więcej wiesz o działaniu poszczególnych składników, tym łatwiej przewidzieć właściwości olejku. Dla przykładu: wiemy, że za silnie leczniczy efekt olejku eukaliptusowego odpowiada związek o nazwie 1,8-cyneol, który stanowi nawet 85% tego olejku. Kiedy zobaczysz olejek ravintsara, zasobny w ten sam 1,8-cyneol, możesz wysnuć wniosek, że będzie on przydatny w terapiach układu oddechowego – dokładnie jak olejek eukaliptusowy.
 
Aby ułatwić Ci odnajdywanie olejków o konkretnych właściwościach, powstały kategorie, grupujące olejki. Przejrzyj olejki i koniecznie przeczytaj opis każdej kategorii (znajdziesz go pod produktami)
Katar – olejki na katar
Zatoki – olejki na zatoki
Ból głowy – olejki na ból głowy
więcej
 
 

 

 

Materiały uzupełniające do tego wpisu