COŚ WYJĄTKOWEGO
DO DYFUZORA

Te gotowe mieszanki olejków mają w składzie niewielkie ilości absolutów i dzięki temu pachną wyjątkowo – stosuj oszczędnie, to mocne zapachy, wystarczy 1-2 krople do dyfuzora.

Naturalne olejki eteryczne do dyfuzora

Substancje zapachowe unoszące się w powietrzu mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, dlatego jeśli chcesz stosować olejki zapachowe do dyfuzora, wybierz te naturalne, czyli olejki eteryczne.

Dyfuzja to proces samorzutnego rozprzestrzeniania się cząsteczek. Składniki olejków eterycznych są z natury lotne. Mogą dyfuzować swobodnie i nie potrzebują naszej pomocy. Możemy jednak ten proces zdynamizować za pomocą energii. Może to być energia ciepła albo ruch, to znaczy dyfuzowanie olejków w dyfuzorze elektrycznym jest szybsze i bardziej wydajne, niż na waciku bawełnianym albo w kominku do aromaterapii.

Wybór olejków do dyfuzora jest duży, możesz kierować się zapachem lub walorami terapeutycznymi olejków. Dla przyjemnego zapachu do przestrzeni wspólnej często wybierane są powszechnie dyfuzowane olejki cytrusowe, natomiast na infekcję czy katar przydadzą się olejki z kategorii olejki na katar lub olejki na katar dla dzieci.

Ile kropli olejku do dyfuzora

Jeśli używasz olejek eteryczny w dyfuzorze wodnym, wytwarzającym mgiełkę, dobierz ilość kropli do wielkości pomieszczenia. Dla przyjemnego zapachu w pokoju średnich rozmiarów wystarczą 2-5 kropli, do holu czy salonu więcej, nawet do 15 kropli. Dyfuzja może trwać około godziny, procedurę można powtarzać kilka razy dziennie, wietrząc pomieszczenie pomiędzy sesjami zapachowymi.

W trakcie infekcji stosujemy nieco większą ilość olejków, choć skuteczniejsze od zwiększania ilości olejku w dyfuzorze są inhalacje parowe.

Olejki eteryczne do dyfuzora dla dzieci

Dla dzieci stosuj niewielkie ilości olejku w dyfuzorze – zapobiegawczo 1 kropla dla dziecka w wieku 1 rok, 2 krople dla dwulatka, w trakcie infekcji możesz dodać 1 kroplę więcej. Olejki do dyfuzora naturalne dla dzieci dobierz zgodnie z ich przeznaczeniem, np. olejki eteryczne na sen dla dzieci lub olejki dla dzieci na katar.

Które olejki do dyfuzora naturalne mocno pachną?

Niektóre naturalne olejki eteryczne do dyfuzora, jak np. mięta pieprzowa, mają silny zapach, zapach o niskim progu wyczuwalności, więc wyczuwamy go w niewielkiej koncentracji. Wystarczy 1 kropla do dyfuzora i wiadomo, że pachnie miętą. Z kolei bergamotka ma słaby zapach, delikatny – taka jej uroda. To naturalne, że 1 kropla olejku bergamotki może być dla Ciebie słabo wyczuwalna. Jeśli szukasz zapachu cytrusowego o silnym zapachu, sięgnij po cytrynę lub pomarańczę – to najchętniej wybierane olejki eteryczne naturalne do dyfuzora.

Inne olejki o silnym zapachu to pichta, trawa cytrynowa, geranium. Bardzo dobre efekty zapachowe dostarczą gotowe mieszanki olejków eterycznych, np. świeżo i silnie pachnie Mace 04, a Floryda 04 ma rozweselający zapach.

Wyczuwanie zapachu w pomieszczeniu zależy też od wrażliwości węchowej. Wysoką wrażliwość na zapach mają dzieci i kobiety w ciąży, a także w pierwszej fazie cyklu miesięcznego. Możliwe jest też, że po kilku minutach przebywania w pomieszczeniu z miętą przestaniesz czuć ten zapach – to z powodów adaptacji i habituacji – to procesy pozwalające nam ignorować powtarzające się bodźce węchowe. Wyjdź z pomieszczenia i wróć po kilku minutach, a ponownie poczujesz zapach mięty.

Czyli dla efektu zapachowego w pomieszczeniu z dyfuzorem liczy się ile kropli olejku dasz do dyfuzora, wielkość pomieszczenia, ale też jaki konkretnie olejek zastosujesz, a nawet kto będzie to wąchał.

Czy używanie dyfuzorów aromatyzujących powietrze w całym pomieszczeniu jest potrzebne?

To jest dobre, o ile wszyscy w pomieszczeniu to akceptują, a jeśli w dyfuzujesz przy zwierzętach, to mogą wyjść, jeśli zechcą. Alternatywą są inhalatory osobiste, czyli taka forma dyfuzora, która umożliwia wdychania zapachu tylko tobie. W przestrzeni publicznej praktykuje się też obniżanie stężenia dyfuzowanych zapachów poniżej progu wyczuwalności. Jeszcze inny pomysł to dyfuzja w pustym pomieszczeniu, szczególnie jeśli chodzi o olejki o działaniu dezynfekującym, np. na bakterie, grzyby, roztocza.

Zobacz też:

1 roczek 1 kropla, czyli ile kropli olejku do dyfuzora przy dziecku

Aromaterapia dla psa i kota – wesprzyj swoje zwierzę w osiągnięciu spokoju i zdrowia z pomocą olejków i hydrolatów