Rodzaje bólu głowy

Według Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy ICHD wyróżnić można aż 280 rodzajów bólów głowy! Klasyfikacja ta jest stanowiskiem ekspertów i opiera się na najnowszych danych naukowych.

Na szczęście większość z nas spotyka się tylko z nielicznymi z tych rodzajów bólu. Jednak samo zjawisko bólu głowy jest częste i może dotykać nawet ponad 90% ludzi w przeciągu roku. Przyczyny mogą być bardzo różne, od niewyspania, przemęczenia, w tym przetrenowania, przez stres po nadużywanie alkoholu. Ból może pojawić się w wyniku urazów, przyjmowania leków, a także jako objaw innej choroby (objawowe). Czasami przyczyna w ogóle nie jest nam znana i wtedy mówimy o bólach samoistnych (pierwotnych). Najczęstsze z nich to napięciowe, migrenowe oraz klasterowe. Zawsze stosuj się do zaleceń lekarza lub farmaceuty i nie bagatelizuj problemu

A czy aromaterapia może tutaj coś pomóc? Jak najbardziej. Wiele osób dostrzega poprawę po zastosowaniu olejków eterycznych. Najlepsze rezultaty zaobserwować można, działając na przyczynę, jak stres, infekcje, bezsenność, nadmierne napięcie.

Olejki eteryczne do łagodzenia napięciowego bólu głowy

W tym przypadku możemy mieć różne przyczyny i objawy, ale często faktycznie chodzi o nieprawidłowe napięcie mięśniowe, spowodowane na przykład przez zmiany w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego. Najczęściej objawia się on jako ciągły, obustronny ucisk. Może towarzyszyć mu uczucie spiętego karku, ale przeważnie nie daje innych objawów i najczęściej nie wyłącza nas z codziennego funkcjonowania. Jeśli podejrzewasz go u siebie, warto skorzystać z pomocy fizjoterapeuty (zwłaszcza stomatologicznego). Nasilać może go stres, zmęczenie, niewyspanie. Warto zająć się tymi czynnikami profilaktycznie i zadbać o relaks oraz dobry sen. Szczegółowe informacje, jak to zrobić, znajdziesz we wpisach: Higiena snu i olejki eteryczne dobre na sen oraz Naturalne sposoby na stres i czy są na to badania kliniczne. W tym drugim wpisie znajdziesz też wskazówki, jak wykonać masaż aromaterapeutyczny mięśni, które najczęściej są nadmiernie napięte w ciągu dnia w wyniku stresu. Do takiego masażu warto użyć naturalnego olejku eterycznego lawendy lekarskiej, słodkiej pomarańczy, sandałowego czy innego ulubionego, kojącego zapachu.

Warto stosować masaż aromaterapeutyczny

Ponieważ działamy w pobliżu twarzy lub nawet na delikatnej skórze twarzy, trzeba olejki odpowiednio rozcieńczyć. Czyste olejki eteryczne w postaci skoncentrowanej absolutnie nie nadają się do zastosowania bezpośrednio na skórę w tym miejscu, gdyż może podrażnić skórę i grozić innymi przykrymi objawami. A z pewnością złego samopoczucia nie chcemy sobie jeszcze bardziej pogorszyć. Olejki najłatwiej rozcieńczyć w oleju bazowym, czyli po prostu ulubionym oleju roślinnym. Instytut Roberta Tisseranda zaleca, aby w tych miejscach nie przekraczać stężenia 1,5%.

Kiedy chcemy zrobić tylko wymasować kark czy plecy, można zwiększyć stężenie olejku eterycznego do 3%. Jak rozcieńczać, aby uzyskać takie stężenie? W warunkach domowych przyjmuje się, że 1 łyżka stołowa to ok. 15 ml, a 1 ml olejku eterycznego to ok. 30 kropli. Czyli na taką łyżkę oleju roślinnego dodaj do 13 kropli olejków eterycznych na ból głowy np. olejku lawendowego, z drzewa herbacianego czy geraniowego.

Mam tu na myśli olejki, które nie mają jakiś szczególnych zaleceń bezpieczeństwa jak np. bergamotka tłoczona ze względu na ryzyko fototoksyczności. Więcej przeczytasz w monografii bergamotki. Jeśli jednak najlepiej wyciszasz się przy zapachu olejku bergamotowego i chcesz skorzystać z jego pomocy, nic straconego – skorzystaj z bergamotki destylowanej. Stawiajmy po prostu na łagodność, działanie uspokajające i ulubione zapachy.

W przypadku niewyspania i przemęczenia można też sięgnąć po coś bardziej energetyzującego jak olejek pochodzący z destylacji liści mięty pieprzowej (ta mięta jest ogólnie znana z działania przeciwbólowego dzięki zawartości mentolu). Dobrze sprawdzą się też olejki bogate w 1,8-cyneol jak rozmaryn, eukaliptus gałkowy, promienisty, kardamon lub kajeput. To u dorosłych, u małych dzieci nie należy ich stosować ze względu na ryzyko niebezpiecznego spowolnienia oddechu. Jak najbardziej możesz też tworzyć własne mieszanki olejków. Na przykład miętowy i eukaliptusowy z kropelką grejpfrutowego. To orzeźwiająca kompozycja o przyjemnym zapachu. Możesz też sięgnąć po gotowe propozycje z Herbisklepu jak Geranium 01.

Pamiętaj, stosując aplikację na skórę, np. delikatnie masując skronie, będziesz też wdychać substancje aromatyczne o terapeutycznym działaniu. A czy sama inhalacja może pomóc?

Kominek i dyfuzor – sprzymierzeńcy w łagodzeniu bólu głowy

Inhalacja czy generalnie samo wdychanie olejków eterycznych też może pomóc. W aromaterapii jest to jeden z najbezpieczniejszych domowych sposobów użycia olejków. W przypadku bólu inhalacja ma jeszcze tę zaletę, że działa szybko. Nie musisz się też obawiać, że zastosujesz daną substancję w zbyt dużym stężeniu. Stosuj się do zaleceń producenta. Najczęściej kilka kropli w zupełności wystarczy. Czasami „tylko” 2-3 krople to wszystko, czego potrzeba. Możesz wypróbować różne metody: sztyft, dyfuzor lub kominek, a nawet wąchać prosto z buteleczki. Inny fajny sposób to biżuteria aromaterapeutyczna. Aromatyczne opary możesz wdychać też podczas tradycyjnej parówki (klasyka to olejek miętowy), a nawet pod prysznicem lub w kąpieli. Więcej informacji w kategorii: Olejki do kąpieli.

Pamiętaj, kontakt ze skórą nie zawsze jest konieczny! Nie obawiaj się też połączenia temperatury i olejków. Czy wiesz, że można nawet dodawać je bezpiecznie do świeczek? Zobacz wpisy: Dyfuzory do aromaterapii oraz Olejki do świec. Warto tutaj rozróżnić jednak jeszcze jedną rzecz, czy stosujesz naturalny olejek eteryczny czy zapachowy? Ten drugi może nie przynieść ulgi. Jak to rozróżnić, by skorzystać z mocy olejków eterycznych, dowiesz się w tym wpisie.

Te wszystkie metody podania drogą wziewną zadziałają dobrze, jeśli źródło problemu tkwi w układzie oddechowym. Na przykład jeśli towarzyszą katarowi, stanom zapalnym zatok, kaszlowi, przeziębieniu czy grypie. Przy łagodnych objawach, zanim udamy się do apteki po leki przeciwbólowe, warto spróbować sobie pomóc domowymi sposobami. Zastosowanie miejscowe, w okolicy zatok, na klatkę piersiową i górę pleców również może być cennym wsparciem. Więcej we wpisie: Olejki na katar – plan działania.

Olejki eteryczne na migrenę

Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana niż niwelowanie bólu napięciowego. Ból jest najczęściej pulsujący, jednostronny, intensywny i często trwa dłużej, a do tego dochodzą inne objawy jak aura czy nudności. Te ostatnie być może pomogą złagodzić m.in. cytryna, imbir, kardamon, estragon.

Migrenowe bóle głowy spowodowane mogą być różnymi czynnikami np. hormonalnymi. Jeśli obserwujesz tego typu dolegliwości związane z cyklem hormonalnym, być może warto przyjrzeć się temu aspektowi zdrowia. Niektóre z olejków zawierają fitoestrogeny i mogą wpływać na gospodarkę hormonalną. Skonsultuj się ze specjalistą, jeśli chcesz podziałać w tym kierunku. Warto sprawdzić wyżej wymienione metody, być może aromaterapia na ból głowy zadziała i w tym przypadku. Być może dolegliwości bólowe pojawią się, ale będą łatwiejszy do zniesienia.

Na koniec dwa słowa o bezpieczeństwie. Istnieją doniesienia, także naukowe, że olejki eteryczne mogą powodować bóle głowy, w tym klasterowe (rzadki typ, charakteryzuje się okresowymi napadami, jest intensywny, jednostronny, często zlokalizowany w okolicy oczodołu, daje też inne objawy). Osoby cierpiące na tę dolegliwość powinny zachować ostrożność, stosując aromaterapię. Przy różnych problemach neurologicznych też warto być ostrożnym i unikać m.in. kamfory, tujonu, a nawet olejków eukaliptusowych bogatych w 1,8-cyneol.