Domowe sposoby na zatoki

Jest wiele domowych sposobów na zatoki, ale jeśli nie masz ochoty na te wszystkie okłady z gorącej soli, tłuczonych ziemniaków, płukanie czy irygację zatok, a chcesz sięgnąć po prosty i skuteczny sposób, sięgnij po olejki eteryczne.

Aromatyczne inhalacje na zatoki i katar są bardzo skuteczne. Jednak to wymaga odrobiny cierpliwości i wybrania odpowiednich olejków. Do olejek eukaliptusowy na zatoki to nr. 1 –  działa rozkurczowo, udrażnia drogi oddechowe i ma jednocześnie silne działanie przeciwbakteryjne.

Przyznam się, że moje zainteresowanie aromaterapią zaczęło się od momentu wyleczenia olejkiem eukaliptusowym przewlekłego problemu z zatkanymi zatokami (po dwóch nieskutecznych turach antybiotyku).

Olejek na zatoki czy gotowa mieszanka do inhalacji?

Inhalacja na zatoki będzie skuteczniejsza, jeśli wzmocnisz działanie olejku eukaliptusowego innym, np. tymiankowym czy oregano. Takie połączenie znajdziesz w bestsellerach Herbiness na katar i zatoki: mieszanka Marsylia 01 lub Mace 04. Klienci cenią je za skuteczność i przyjemny zapach.

Czy to zatoki?

Objawy zapalenia zatok to: zatkany nos i uszy, ból głowy (szczególnie przy pochylaniu się do przodu), ból twarzy, zębów. Rozróżnia się zapalenie zatok ostre, przewlekłe, nawracające oraz alergiczne. Leczenie standardowe polega na zastosowaniu substancji rozrzedzających śluz, oczyszczaniu zatok z wydzielin, a ponadto często podawane są antybiotyki.

Olejki eteryczne sprawdzają się tu znakomicie, ponieważ posiadają takie właściwości farmakologiczne. Ponadto wraz z wdychanym powietrzem trafiają dokładnie tam, gdzie chcemy je zaaplikować – w zakamarki zatok, oskrzeli i płuc. Osiadają na błonach śluzowych i podejmują działanie: rozrzedzają śluz lub stymulują jego produkcję, niszczą bakterie, działają rozkurczowo, wykrztuśnie. Mogą też zastąpić antybiotyki, szczególnie olejki tymiankowy, oregano, goździkowy. Olejki działają również przeciwwirusowo, zatem mogą hamować rozprzestrzenianie się infekcji. Jeśli chorym zatokom towarzyszy spływający do gardła śluz, to dla oczyszczenia płuc i zapobieganiu powikłaniom przydadzą się też olejki na kaszel (eukaliptus lub mieszanki Mace, Marsylia).

Przy problemach z układem oddechowym działanie olejków eterycznych jest szczególnie efektywne, wręcz natychmiastowe. To dlatego olejki eteryczne na zatoki to świetny pomysł.

Możesz też zastosować olejki w ciąży na zatoki, odpowiedni będzie olejek eukaliptusowy, a także tymiankowy, rozmarynowy ct. cyneol, geraniowy, cytrynowy i majerankowy.

U dzieci częściej potrzebne są olejki na katar i ból ucha – to wynika z dziecięcej anatomii. Olejki dla dzieci na katar to przede wszystkim majeranek, pichta i mieszanki Choinkowa 01 oraz Geranium 02.

Olejki eteryczne na zatoki, katar i przeziębienie

Moim ulubiony olejek na zatoki to olejek eukaliptusowy. Oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny podczas zapalenia oskrzeli, zatok, nieżytu czy bólu gardła i ułatwia jej wykrztuszanie. Pobudza wentylację płuc.

Ten olejek stosowany jest do inhalacji oraz doustnie (sięgnij po kapsułki).

Główny składnik olejku eukaliptusowego to 1,8-cyneol. W badaniach nad zastosowaniem 1,8-cyneolu w kapsułkach 2x 100 mg 3 razy dziennie w zapaleniu zatok przynosowych stwierdzono, że terapia taka przynosi ulgę, jest bezpieczna i może być zastosowana w pierwszej kolejności, przed podjęciem decyzji o leczeniu antybiotykami (Kehrl et al. 2014)

1,8-cyneol, zwany też eukaliptolem, to główny składnik wielu naturalnych olejków eterycznych, w tym olejku eukaliptusowego i rozmarynowego ct. cyneol

Olejek rozmarynowy jest świetny do inhalacji na zatoki, bo fajnie rozgrzewa i przyspiesza usuwanie śluzu, podobnie rozgrzewająco działa olejek geraniowy

Olejek miętowy ułatwia oddychanie

Super silnie działają olejek tymiankowy i majerankowy. Tymianek na zatoki jest skuteczny nawet w małych porcjach, w mieszankach z innymi olejkami.

Balsam Peru i żywica benzoesowa to też dobre propozycje.

Olejek oregano na zatoki to dobry pomysł, możesz zastosować doustne kapsułki, a jeśli chcesz wdychać ten olejek, to w niewielkiej ilości. Najlepiej zmieszaj go z innym olejkiem, np. eukaliptusowym w proporcji 1:9. To znaczy 1 kropla oregano i 9 eukaliptusa. Taką mieszankę możesz użyć do inhalacji parowej, do dyfuzora czy na sztyft do inhalacji.

Natomiast olejek z drzewa herbacianego do inhalacji na zatoki to zły pomysł, bo wdychanie dużej ilości tego olejku może wywołać negatywne objawy ze strony układu nerwowego (np. zawroty głowy).

Jak stosować olejki eteryczne na zatoki?

Możesz po prostu wdychać olejki eteryczne z butelki, ale lepszy efekt przyniesie inhalacja z parą wodną. Takie domowe inhalacje na zatoki to prosta sprawa. Nie jest do tego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt jak nebulizator czy inhalator.

To znaczy możesz wlać kilka kropli olejku do naczynka ciepłą wodą i wdychać opary do 15 minut. Jeszcze lepiej, jeśli zamiast zwykłej wody użyjesz roztwór soli fizjologicznej. Domową wersję takiej soli fizjologicznej zrobisz dodając trochę soli kuchennej do gorącej wody.

Moją druga ulubioną metodą aromaterapii na zatoki jest użycie kapsuły do inhalacji. To po prostu kabina prysznicowa. Nanoszę kilka kropli olejku eterycznego na kafelki i biorę gorący prysznic. To działa świetnie na nos i zatoki. Takie domowe inhalacje to prawdziwa przyjemność. Uwaga – jeśli robisz taki seans dla dzieci, olejek nanieś na ścianę prysznica powyżej zasięgu ich rąk.

Kiedy jesteś poza domem warto mieć przy sobie inhalator osobisty, czyli na przykład sztyft do inhalacji czy nawet słoiczek z wacikiem nasączonym olejkiem eterycznym.

Inny sposób na inhalację poza domem to wdychanie olejków w samochodzie. Wacik lub kulkę filcowa z olejkiem umieść przy nawiewie powietrza. Tu idealnie działają mieszanki Mace 04 i Marsylia 01, bo nie tylko na zatoki i katar, lecz także na poprawę koncentracji.