Domowe sposoby na zatoki
Nie masz ochoty na te wszystkie okłady z gorącej soli, tłuczonych ziemniaków, płukanie zatok, a chcesz sięgnąć po prosty i skuteczny sposób? Tym sposobem jest inhalacja olejku eterycznego.

Takie inhalacje na zatoki i katar są bardzo skuteczne. Jednak to wymaga odrobiny cierpliwości i wybrania dobrych olejków. Do inhalacji na zatoki najlepsze są olejek eukaliptusowy, rozmarynowy, geraniowy, tymiankowy i kilka innych, jak w zestawieniu powyżej. Taki olejek na zatoki działa rozkurczowo, udrażnia drogi oddechowe i ma jednocześnie silne działanie przeciwbakteryjne, więc to ideał.

Przyznam się, że moje zainteresowanie aromaterapią zaczęło się od momentu wyleczenia olejkiem eukaliptusowym przewlekłego problemu z zatokami (po dwóch nieskutecznych turach antybiotyku).
Olejek na zatoki czy gotowa mieszanka?
Nie musisz kupować ich wielu olejków, po prostu sięgnij po gotowe rozwiązania: Mieszanka Marsylia 01 lub Mace 04 są bardzo skuteczne. To od kilku lat najchętniej kupowane mieszanki w sklepie Herbiness, a klienci cenią je za skuteczność i przyjemny zapach. Mieszanki czyli kilka olejków eterycznych zmieszanych ze sobą.
Czy to zatoki?
Objawy zapalenia zatok to: zatkany nos i uszy, ból głowy (szczególnie przy pochylaniu się do przodu), ból twarzy, zębów. Rozróżnia się zapalenie zatok ostre, przewlekłe, nawracające oraz alergiczne. Leczenie standardowe polega na zastosowaniu substancji rozrzedzających śluz, oczyszczaniu zatok z wydzielin, a ponadto często podawane są antybiotyki.
Przed zastosowaniem tych metod warto jednak przetestować domowe sposoby. Mogą to być na przykład kompresy z rozgrzanej soli/okłady z soli, płukanie zatok metodą Jala neti czy gorące kąpiele. Imbirowa herbata na zatoki i zatkany nos to świetny pomysł. Idealnie sprawdzą się tu również inhalacje olejkami eterycznymi.
Olejki eteryczne do inhalacji na zatoki, katar i przeziębienie
Dlaczego to jest skuteczne? Z każdym oddechem wtłaczasz nową porcję powietrza do układu oddechowego: wdychasz tlen, azot, dwutlenek węgla i niewielkie ilości molekuł olejków eterycznych. Molekuły te, trafiwszy w zakamarki zatok, oskrzeli i płuc, osiadają na błonach śluzowych i podejmują działanie: rozrzedzają śluz lub stymulują jego produkcję, niszczą bakterie, działają rozkurczowo, wykrztuśnie. Przy problemach z układem oddechowym działanie olejków eterycznych jest szczególnie efektywne, wręcz natychmiastowe. To dlatego olejki eteryczne na zatkane zatoki to świetny pomysł.
Olejki eteryczne dobre na zatoki
Moim ulubionym olejkiem w terapiach dróg oddechowych jest  olejek eukaliptusowy. Oczyszcza drogi oddechowe z zalegającej wydzieliny podczas zapalenia oskrzeli, zatok, nieżytu czy bólu gardła i ułatwia jej wykrztuszanie. Pobudza wentylację płuc.

W badaniach nad zastosowaniem 1,8-cyneolu w kapsułkach 2x 100 mg 3 razy dziennie w zapaleniu zatok przynosowych stwierdzono, że terapia taka przynosi ulgę, jest bezpieczna i może być zastosowana w pierwszej kolejności, przed podjęciem decyzji o leczeniu antybiotykami (Kehrl et al. 2014)

Ten 1,8-cyneol, zwany też eukaliptolem, to główny składnik wielu naturalnych olejków eterycznych, w tym olejku eukaliptusowego i rozmarynowego ct. cyneol

olejek rozmarynowy jest świetny do inhalacji na zatoki, bo fajnie rozgrzewa i przyspiesza usuwanie śluzu, podobnie rozgrzewająco działa olejek geraniowy

olejek miętowy ułatwia oddychanie

z drzewa herbacianego również sprawdzi jako olejek do inhalacji zatok

super silnie zadziałają olejek tymiankowy i majerankowy. Tymianek na zatoki jest skuteczny nawet w małych porcjach, w mieszankach z innymi olejkami.

balsam Peru i żywica benzoesowa to też dobre propozycje.
Przepis:
do inhalacji na zatoki dla dorosłych zmieszaj 10 kropli olejku eukaliptusowego + 2 olejku tymiankowego, używaj do inhalacji, nacierań
do inhalacji dla dzieci zmieszaj 2 kr. olejku majerankowego + 1 olejku geraniowego
Jak stosować olejki eteryczne na zatoki?
Możesz po prostu wdychać olejki eteryczne z butelki, ale lepszy efekt przyniesie inhalacja z parą wodną. Takie domowe inhalacje na zatoki to prosta sprawa. Nie jest do tego potrzebny żaden specjalistyczny sprzęt jak nebulizator czy inhalator.

To znaczy możesz wlać kilka kropli olejku do miski z ciepłą wodą, nakryć głowę ręcznikiem i wdychać gorące opary. Wdychać należy przez kilka minut, nie dłużej niż 15 minut. Jeszcze lepiej, jeśli zamiast zwykłej wody użyjesz roztwór soli fizjologicznej. Domową wersję takiej soli fizjologicznej zrobisz dodając trochę soli kuchennej do gorącej wody.

Używanie miski z gorącą woda nie jest konieczne. Ja wolę wlać gorącą wodę i olejek do kubka. Używam wtedy mieszanki Mace 04.

Moją druga ulubioną metodą aromaterapii na zatoki jest użycie kapsuły do inhalacji. To po prostu kabina prysznicowa. Nanoszę kilka kropli olejku eterycznego na kafelki i biorę gorący prysznic. To działa świetnie na nos i zatoki. Takie domowe inhalacje to prawdziwa przyjemność. Uwaga – jeśli robisz taki seans dla dzieci, olejek nanieś na ścianę prysznica powyżej zasięgu ich rąk.

Kiedy jesteś poza domem warto mieć przy sobie inhalator osobisty, czyli na przykład sztyft do inhalacji czy nawet słoiczek z wacikiem nasączonym olejkiem eterycznym.

Inny sposób na inhalację poza domem to wdychanie olejków w samochodzie. Wacik lub kulkę filcowa z olejkiem umieść przy nawiewie powietrza. Tu idealnie działają mieszanki Mace 04 i Marsylia 01, bo nie tylko na zatoki i katar, lecz także na poprawę koncentracji.

Zobacz też posty:
Olejki eteryczne na katar.
Olejki do inhalacji – 10 sytuacji, kiedy warto po nie sięgnąć
Sposoby inhalacji (wdychania olejków) – zobacz post o dyfuzorach.

Olejki na zatoki w ciąży
cytrynowy, eukaliptusowy, majerankowy, geraniowy
Olejki eteryczne na katar i zatoki u dzieci
geraniowy, majerankowy, cytrynowy
Zapalenie zatok a zapalenie ucha (to jest częstsze u dzieci)
U osób dorosłych rozwija się najczęściej stan zapalny zatok, u dzieci natomiast najczęściej rozwija się zapalenie ucha środkowego. Różnica ma związek z dziecięcą anatomią. Zapalenie zatok i ucha występują niekiedy równocześnie.

Ucho środkowe jest niewielką przestrzenią wypełnioną powietrzem, połączoną z nosem i gardłem przez trąbkę Eustachiusza. Infekcja górnych dróg oddechowych lub alergie zwykle powodują zwiększone wydzielanie śluzu i obrzęk ucha, nosa, gardła i trąbki słuchowej. Brak drenażu ucha środkowego prowadzi do zastoju płynów i, jeśli płyn jest kolonizowany przez bakteryjne i / lub wirusowe patogeny, może prowadzić do infekcji. Najczęstszymi bakteriami powodującymi wysiękowe zapalenie ucha są: S. pneumoniae, H. influenzae, M. catarrhalis i bakterie beztlenowe (Harmes et al. 2013). Zwykle występuje pojedynczy patogen bakteryjny, ale może wystąpić zakażenie koinfekcyjne.

Streptoccosus pneumoniae, czyli pneumokok, dwoinka zapalenia płuc to bakteria Gram-dodatnia z rodziny paciorkowców. Odpowiada za powikłania w przebiegu przeziębienia i grypy, w obrębie układu oddechowego: w zatokach, jamie nosowej, jak również w uszach. Może powodować m.in.: zapalenie płuc, zatok i ucha środkowego, a nawet zapalenie opon mózgowych czy otrzewnej.
Olejki przeciwbakteryjne
Bakterie S. pneoumoniae są szczególnie wrażliwe na olejki eteryczne zawierające tymol, karwakrol, aldehyd cynamonowy, limonen, cytronellol, cytronellal, a także geraniol. Są to m.in. olejki:

cynamonowy z kory
geranium
palmaroza
cytronella nardus
olejki cytrusowe
eukaliptus cytrynowy
oregano
tymianek
majeranek

Również w przypadku zapalenia ucha środkowego czujne obserwowanie i czekanie, a także odraczanie leczenia antybiotykami u zdrowych dzieci w wieku dwóch lat i starszych bez poważnych objawów przez 48-72 godzin, ograniczając się do złagodzenia objawów za pomocą środków przeciwbólowych oraz przeciwzapalnych. Zastosowanie m.in. olejków eterycznych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym może zapewnić aktywną terapię podczas dwu- lub trzydniowego okresu obserwowania i czekania (Buck 2007).