Olejki eteryczne odstraszające muchy – które z nich są bezpieczne dla dzieci?

Okna szeroko otwarte na wiosenny świat oznaczają luksus świeżego powietrza, a gratis niechcianych gości: muchy. Domowe wytwórnie repelentów zaczęły już pracować pełną parą, każdy z nas ma jakieś tajne sposoby na odstraszanie owadów. Bardzo często głównym składnikiem w przepisie są olejki eteryczne – oto krótki przegląd olejków nielubianych przez muchy, z komentarzem w kwestii bezpieczeństwa stosowania w pokoju dziecięcym.

Tabela – olejki eteryczne a wiek dziecka

 

olejek eteryczny …………………………………..Bezpieczeństwo stosowania u dzieci poniżej 6 roku życia według „Essential Oil Safety” Robert Tisserand, Rodney Young – toksyczne po spożyciu (selekcja negatywna)Bezpieczeństwo stosowania rozcieńczonego olejku  na skórę według The Complete Book of Essential Oils and Aromatherapy autorstwa Valerie Ann Worwood (selekcja pozytywna)
lawenda (Lavandula angustifolia)bezpieczny od 2 miesiąca życia
geranium (Pelargonium graveolens)bezpieczny od 3 miesiąca życia
palmarosa (Cymbopogon martinii)bezpieczny od 7 miesiąca życia
mięta zielona (Mentha spicata)bezpieczny od 3 roku życia
trawa cytrynowa (Cymbopogon citratus)bezpieczny od 3 roku życia
eukaliptus citradora (Corymbia citridora)bezpieczny od 6 roku życia
rozmaryn (Rozmarinus officinalis)stosować powyżej 6 roku życiabezpieczny od 6 roku życia
mięta pieprzowa (Mentha piperita)stosować powyżej 6 roku życiabezpieczny od 9 roku życia
goździkstosować powyżej 6 roku życia
cytronella
bazyliastosować powyżej 6 roku życia
oreganostosować powyżej 6 roku życia
wetiweria
paczula

 

Normy bezpieczeństwa w powyższej tabeli dotyczą przypadkowego spożycia lub zastosowania na skórę. Komponując preparat, który będzie wykorzystywany do aromatyzowania powietrza, możemy podejść do tematu odrobinę mniej restrykcyjnie. Możliwe jest również użycie preparatu z olejkami nieodpowiednimi dla danego przedziału wiekowego, pod nieobecność dziecka w pomieszczeniu.

Jeśli nie wiesz, gdzie kupić olejki eteryczne, zapraszam do sklepu Herbiness – olejki eteryczne z całego świata

Najprostsza metoda przygotowania preparatu to wlać do butelki z atomizerem ocet spirytusowy w ilości 95ml i dodać 5ml wybranego olejku eterycznego lub mieszanki olejków.  Inny sposób to zmieszanie 30ml wódki, 65ml wody i 5ml olejków – technika dla osób, które zapach octu drażni. Olejki eteryczne nie rozpuszczą się z płynem, będą pływać po powierzchni, więc przed użyciem preparatu należy wstrząsnąć butelką. Dla uzyskania jednorodnego płynu można zastosować rodzaj emulgatora (solubilizator – o wysokiej liczbie HLB).

Komponując zapach do dziecięcego pokoju można połączyć olejki o działaniu odstraszającym muchy z innymi, na przykład antybakteryjnymi lub uspokajającymi: rumianek (Matricaria recutita lub Anthemis nobilis), mandarynka (Citrus recticulata) – sprawdź właściwości na stronie 1000roślin, drzewko herbaciane (Melaleuca alternifolia), kolendra (Coriandrum sativum), kadzidłowiec  (Boswelia carterii), pomarańcza (Citrus sinensis).

Więcej o olejkach bezpiecznych dla dzieci na moim blogu poświęconym olejkom eterycznym:

Aromaterapia dziecięca – dlaczego należy zachować szczególną ostrożność?

Co to są olejki eteryczne?

 

Ten post ma 7 komentarzy

  1. Magda

    Cześć. Czy podałabyś mi przykłady tych solubilizatorów?

    1. Inez Herbiness

      osobiście używam poliglicerolu takiego, jak do płynów micelarnych

  2. nilifa

    Hej!
    A ja mam takie pytanie, odnośnie znikających kremów.
    Co sprawia, że takie handmadowe kremy gorzej się wchłaniają lub rolują?
    Jeden z kremów wyszedł mi właśnie taki lepkawy, rolujący się :<

    1. Inez Herbiness

      to zawsze kwestia proporcji i użytych składników, a także fakt, że nie dodajesz silikonów i innych polepszaczy

  3. Magda

    Fajnie by było jakby powstał jakiś post o liściach cytryny, właśnie hoduję z pestki, już mi wykiełkowała i chcę zalać olejem liście żeby mieć olej cytrynowy do smarowania buzi. Liście po potarciu pięknie pachną, ale nie wiem co zawierają ( pewnie olejek) i jaki dadzą efekt.

  4. Paulina Beem

    Hej,
    A jak to jest z eukaliotusem cytrynowym, na innych stronkach podane jest ze odstraszacze kleszczy mozna stosowac u malych dzieci,a tu dopiero od 6 r.z. dlaczego tak?

    1. Inez Herbiness

      Paulino, w tej jednej publikacji jest tak opisany, u Tisseranda nie ma wzmianki o zagrożeniu. Popatrz, że te odstraszacze to są z modyfikowanego cytronellalu, który jest opisywany jako komponent łagodniejszy i można go stosować w większych stężeniach, w tym na skórę małych dzieci. Modyfikowanie olejku polega na miksowaniu go w wodzie z kwasem cytrynowym przez ilkanaście godzin, co doprowadza do zamknięcia pierścienia cytronellalu (jak zamykałam pierścień cytronellalu, post na blogu). Podsyłam link to zgłoszenia rejestrowego https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&ved=0ahUKEwjbi4b9qv7aAhUI8ywKHRbiDsYQFggwMAE&url=https%3A%2F%2Fwww3.epa.gov%2Fpesticides%2Fchem_search%2Freg_actions%2Fregistration%2Frelated_PC-011550_1-May-00.pdf&usg=AOvVaw1s4y2ZY9yJXWZIMiIVRbtT

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.