Katar trwa 7 dni, nie ma olejku, który skróci ten czas. Jednak dzięki olejkom możesz zdecydowanie poprawić komfort życia w trakcie infekcji, a co ważniejsze – zapobiegać infekcjom wtórnym.

Jakie olejki eteryczne na katar?

Podpowiem Ci tutaj jakie olejki eteryczne na katar dla dorosłych i dzieci powyżej 12 roku życia. Dla młodszych  zobacz kategorię olejki na katar dla dzieci.

Kiedy czujesz, że zbliża się katar, nie zwlekaj z aromaterapią – od razu zrób sobie inhalację z olejkiem eukaliptusowym i tymiankiem, najlepiej w wannie lub pod prysznicem. Jeśli zacznie Cię rozkładać w dzień, np. w pracy, zrób sobie prędko biurkowy inhalator: do kubeczka z ciepłą wodą wlej kilka kropli tych olejków i wdychaj opary. Te olejki na katar możesz też użyć je w dyfuzorze lub po rozcieńczeniu w oleju lub żelu do nacierania stóp i klatki piersiowej. Jeszcze lepiej sprawdzi się tu mieszanka Mace 04 lub Marsylia 01 – to są mieszanki, w których połączyłam najlepsze olejki na katar i infekcje.

Taka wczesna interwencja może sprawić, że wcale się nie rozchorujesz. A jeśli to nie pomoże, powtarzaj inhalacje i nacieranie przez kilka dni. Pomocne będą też:

olejek mięty pieprzowej – to najlepszy olejek do udrażniania nosa, dzięki niemu łatwiej oddychać, można się swobodnie przespać kilka godzin i nie martwić zapchanym nosem. Dodatkowo olejek miętowy rozluźnia mięśnie, ociepla ciało i uspokaja, jednocześnie dodaje energii i można go stosować zarówno wieczorem jak i w ciągu dnia

fantastyczny olejek na katar to olejek majeranku słodkiego – pachnie subtelnie, poprawia nastrój, działa lekko antydepresyjnie. Olejek majerankowy na katar można stosować również u noworodków

olejek eukaliptusowy na katar to klasyka, warto tu wiedzieć, że jego skuteczność wynika z zawartości składnika o nazwie 1,8-cyneol. To cyneol działa przeciwzapalnie, rozkurczowo, poprawia oczyszczanie dróg oddechowych. Udowodniono, że jest pomocny przy zapaleniu zatok i obturacyjnej chorobie płuc. Składnik ten znajdziesz też w olejkach kajeputowym, rawinsara, niaouli, kardamonie, rozmarynie ct. cyneol, a nawet lawendzie pośredniej. Jeśli więc nie masz akurat eukaliptusa w domu, zastosuj rozmaryn.

olejek rozmarynowy to nie tylko zamiennik dla eukaliptusa – to zdecydowanie coś więcej. Ten olejek ma w składzie kamforę, pozwala łatwiej oddychać, odblokowuje nos i pomaga upłynnić zalegające wydzieliny.

olejek pichtowy, czyli z jodły syberyjskiej, pachnie intensywnie, świeżo, jak kąpiel lub nawet kamfora – doskonale odblokowuje nos i można to użyć również u dzieci

olejki tymiankowy, oregano i goździkowy,  a także z kory cynamonu i trawy cytrynowej, to olejki o silnym działaniu antybakteryjnym i używanie ich w trakcie kataru i infekcji pozwala

uniknąć wtórnych infekcji, czyli np. anginy czy zapalenia oskrzeli i płuc. Olejki te, podobnie jak wymienione wcześniej, stosuj w dyfuzorze, do inhalacji parowej czy w preparatach stosowanych na skórę. Olejki tego typu dodaję zawsze do mieszanek na infekcje, w tym Mace 04, Marsylia 01 czy Nicea 01. Wykorzystaj te mieszanki ze sklepu lub zrób własne, kierując się moimi wskazówkami:

do 10  kropli eukaliptusa lub rozmarynu

opcjonalnie mięta pieprzowa (warto użyć, po poprawia zapach)

tymianek, oregano, goździk do 4 kropli, a jeśli nie masz alergii, również 1 kropla cynamonu

jeśli zapach takiej mieszanki Cię męczy, dodaj też olejek cytrynowy 10-20 kropli

Jeżeli katarowi towarzyszy również kaszel, przejrzyj dodatkowo olejki na kaszel – to w większości ta sama pula co na katar, dodatkowo anyż, koper, olejki z drzew iglastych.

W aromaterapii mawia się, że olejek lawendowy jest dobry na wszytko. Czy to dobry olejek na katar? Tak, sprawdzi się również w tej sytuacji, jako środek przeciwzapalny, łagodzący stres i poprawiający zasypianie. W trakcie kataru przecież często czujemy się poirytowani, mamy problem z zaśnięciem, a to może negatywnie wpłynąć na proces zdrowienia.

Jak stosować olejki na katar?

  1. inhalacja parowa, np. z naczynia z ciepłą wodą, pod prysznicem, w wannie
  2. aromatyzowanie powietrza w pomieszczeniu przy pomocy dyfuzora elektrycznego – taką dyfuzję stosuj też zapobiegawczo, olejki poprawiają odporność. Sprawdź olejki do dyfuzora
  3. sztyft do aromaterapii/inhalator w sztyfcie lub każdy przenośny/kieszonkowy gadżet, na który możesz nanieść olejek i wąchać, kiedy potrzebujesz

Olejki na katar alergiczny

To sprawa problematyczna – niektórym olejki rzeczywiście przynoszą poprawę, innym tylko doraźną ulgę. Jeśli masz ten przykry problem, przetestuj miętę pieprzową, rozmaryn, eukaliptus, lawendę, a także olejki rumianku pospolitego lub rzymskiego i mieszanki tych olejków.