Mieszkam w lesie, więc poszukiwanie odpowiedzi na pytanie Co na kleszcze? było dla mnie bardzo ważne. Uznałam nawet, że moją misją jest dostarczenie odpowiedzi, żeby każdy mógł sobie zmieszać własne olejki eteryczne na kleszcze i cieszyć się bezpieczeństwem w lesie i na trawniku.

Od razu Ci powiem, że jest sporo olejków na kleszcze, można je używać na ciało i ubrania. Problem stanowi kocia sierść – to prawdziwy magnes dla kleszczy i nawet jeśli Ty się zabezpieczysz, to kot może przynieść kleszcze do domu. Dlaczego? Bo olejki eteryczne na kleszcze nie są odpowiednie dla kotów. Możesz je używać dla psa, ale nie dla kota. Pamiętaj o tym, kiedy będziesz stosować naturalne olejki na kleszcze.
Olejek na kleszcze – który wybrać?
Jeśli potrzebny jest Tobie olejek eteryczny na kleszcze, to  lista możliwości jest dość długa. Istnieje wiele opracowań naukowych dowodzących, że olejki eteryczne skutecznie odstraszają komary i kleszcze, hamują ich właściwości rozrodcze, a nawet więcej (działają biobójczo). Do olejków z tej kategorii należą na przykład olejek jałowcowy, eukaliptusowy, tymiankowy, ponadto żywotnikowy, cedru wirginijskiego, paczuli czy też amyrisowy.

Niestety, wiele opracowań naukowych opiera się na warunkach laboratoryjnych i ich wyniki nie znajdują odzwierciedlenia w warunkach polowych. Na szczęście jest na to sposób! Trzeba je odpowiednio ze sobą zmieszać (utrwalić). Możesz to zrobić samodzielnie.
Naturalne sposoby na kleszcze DIY
Z naturalnych olejków eterycznych możesz zrobić sobie samodzielnie preparat odstraszający owady, na przykład spray, którym możesz spryskać ubranie lub zastosować na skórę. Preparat taki robi się bardzo łatwo. Najpierw wybierasz olejki (3-5 olejków). Kieruj się zasadami jak przy komponowaniu perfum: mieszaj olejki o trwałym zapachu z tymi mniej trwałymi. Trwałe olejki, czyli nuty bazy, to na przykład amyris, wetiweria i paczula. Następnie trzeba olejki rozcieńczyć, czyli zmieszać z bazą. Na przykład spirytusem, naftą, wodą z dodatkiem solubilizatora czy olejem bazowym (ulubionym oleju roślinnym) i przelać do butelki z atomizerem.

Rozcieńczanie jest ważne, bo 100% olejki eteryczne mogą drażnić skórę i wywoływać alergię. Poza tym aż takie wysokie stężenie jest po prostu niepotrzebne w tego typu produktach. W repelentach wystarczy 5-15% olejków, czyli do 15 ml na 85 ml bazy.
Przepisy na preparaty z olejków
Konkretne podpowiedzi znajdziesz w postach blogowych z kategorii: Na kleszcze i komary. Jest tam przepis na Znikacza Bursztynowego oraz Amyrisowego, a także ramowy przepis i listę składników do wyboru (post Terenowe testy).
Gdzie kupić olejki na kleszcze?
Większość olejków do tych preparatów możesz kupić w moim sklepie. Pamiętaj, że choć część proponowanych olejków na kleszcze nie odznacza się ładnym zapachem, to odpowiednio połączone dają przyjemny efekt. Kto wie, może uda Ci się nawet skomponować z kilku olejków środek odstraszający, który pachnie jak perfumy.

Sprawdź receptury w postach o znikaczu bursztynowym, amyrisowym i terenowych testach – zaprojektuj własny znikacz kleszczy

Pomysły na olejki odstraszające komary znajdziesz we wpisach o PMD.
Gotowy olejek do lasu (zniknij w lesie)
Sprawdź też moje kompozycje z serii Znikaczy leśnych, czyli kompozycje aromaterapeutyczne w medium nafty kosmetycznej (do psikania na ubrania).
Proste rozwiązanie na kleszcze
A może coś prostego? U niektórych osób sprawdza się prosta receptura na insekty, czyli olejek cytronellowy lub trawy cytrynowej plus olejek paczuli.

A przy okazji zainwestuj w olejek lawendowy, olejek z drzewa herbacianego lub miętowy (z mięty pieprzowej). To naturalny środek do łagodzenia swędzenia po ukąszeniu komarów. Te trzy olejki można awaryjnie nakładać punktowo bezpośrednio na skórę (1 krople).
Olejki na kleszcze dla dzieci
Takie preparaty z olejkami u dzieci stosuj szczególnie ostrożnie, czyli w mniejszej ilości i unikaj kontaktu ze skórą. Olejki eteryczne na skórę dla dzieci to sprawa skomplikowana i zależy to od typu olejku – na przykład olejek lawendowy można użyć w większym stężeniu, niż tymiankowy.

Czyli kiedy wybierzesz zestaw olejków na kleszcze dla dzieci, to sprawdź zasady ich stosowania u dzieci (w opisie produktów). Na przykład odpowiednie będą olejek geraniowy, paczuli, amyrisowy.
Przegląd olejków na kleszcze – badania naukowe

cedr wirginijski ze względu na wysoką zawartość cedrolu (badania nt. wykorzystania cedrolu w repelentach)
eukaliptus cytrynowy czyli najbogatsze źródło cytronellalu – klasycznego komponentu repelentów przeciw kleszczom i komarom. UWAGA tym razem w wersji z zamkniętymi pierścieniami, czyli PMD (blokuje receptory, pozwalające komarom wykryć ofiarę, działa również na kleszcze)
goździk ze względu na zawartość eugenolu (badania nt. eugenolu w repelentach)
tymianek w związku z zawartością tymolu (badania nt. tymolu w repelentach i synergii z eugenolem)
amyris, czyli źródło elemolu oraz fiksator/utrwalacz (badania dotyczące elemolu)
golteria rozesłana
Litsea cubeba, ze względu na zawartość cytralu
oregano, mięta zielona, rozmaryn i tymianek – spray na tekstylia
jeśli szukasz olejków na kleszcze dla dzieci, to wybór jest zdecydowanie mniejszy – nie każdy z wymienionych jest odpowiedni dla maluchów.
gałka muszkatołowa dzięki zawartości mirystycyny i safrolu – te molekuły okazały się silniejsze od DEET (badanie)
w tym samym badaniu zauważono, że terpineol jest również bardzo obiecującym składnikiem odstraszającym kleszcze, przy tym jest bezpieczniejszy w aromaterapii niż olejek gałki. Terpineol występuje w ilości około 20% w olejku neroli, 9% w olejku eukaliptusa radiata,

Olejki na kleszcze dla psa
Wymienione olejki można również stosować w preparatach dla psa (na sierść), ale nie nadają się one dla kota. Tutaj badanie na temat dość wysokiej skuteczności preparatu z olejkiem kurkumowym.