Naturalne olejki eteryczne na sen, czyli jak aromaterapia wspomaga spokojny sen
Olejki eteryczne warto wypróbować jako naturalne wsparcie, kiedy mamy problemy z zasypianiem, a nawet cierpimy na bezsenność, a rano zamiast uczucia wypoczęcia, towarzyszy nam od pierwszych chwil zmęczenie. Problemy ze snem są dzisiaj częste i mogą być bardzo różne. Od trudności w zasypianiu przez wybudzanie się w nocy po nadmierną senność w ciągu dnia. Mogą mieć też różne podłoże, a przyczyny niskiej jakości snu mogą kryć się zarówno w naszej psychice, jak i fizjologii. Jedną z najczęstszych przyczyn tego, że nie możemy spać spokojnie, jest stres psychiczny. W tym przypadku mamy całkiem sporo olejków i metod ich zastosowania do wyboru.

Ponadto olejki eteryczne mogą pomóc, jeśli przyczyną kłopotów ze snem są infekcje np. katar nie daje nam przespać nocy. Zajrzyj po więcej informacji do kategorii olejki na katar. Ponadto mogą pomóc, bo mają nie tylko właściwości relaksujące, ale np. przeciwbólowe. Jeśli poszukujesz naturalnych zamienników leków pomocnych przy drobnych dolegliwościach jak np. bóle miesiączkowe, zobacz mieszankę Clary 01, inspirowaną badaniami klinicznymi. Warto poznać też naturalne remedia na ból głowy. Im mniej takich dolegliwości mamy, tym większe szanse na lepszy sen.
Olejki na sen i stres, czyli aromaterapia na bezsenność
Jeśli wiesz, że nie możesz spać z powodu stresującej sytuacji, to mam dobrą wiadomość. Olejki eteryczne działają na psychikę. Mogą dawać poczucie przyjemności, poprawiać samopoczucie, działać kojąco i pomagać się wyciszyć. Doskonale łączą się z innymi metodami, bo aromaterapia jest komplementarną terapią, czyli uzupełniającą dla innych, nie alternatywą. Więcej o aromaterapii dowiesz się ze wpisu poświęconego jej źródłom i definicjom. Olejki eteryczne często pozyskuje się z ziół na bezsenność np. waleriany, melisy, stosowanych szerzej w fitoterapii. Jeśli stosujesz już inne zioła czy leki, postępuj zgodnie z tym, co zalecił Ci lekarza lub farmaceuta, aby uniknąć interakcji i ewentualnych negatywnych skutków. Szczególną ostrożność muszą zachować kobiety w ciąży. Oprócz stosowania się do zaleceń lekarza, warto skorzystać z konsultacji u dobrego fitoterapeuty lub skonsultować się z naturopatą.

Olejki eteryczne możesz połączyć z różnymi sposobami na stres, w tym domowymi remediami. Mogą towarzyszyć Ci podczas jogi czy medytacji. Wystarczy, że podczas praktyki będziesz je dyfuzować w pomieszczeniu, na przykład korzystając z kominka aromaterapeutycznego. Możesz też sięgnąć po aromatyczne świeczki z olejkami albo dać kilka kropli olejku na chusteczkę, kawałek filcu czy bawełny i trzymać w pobliżu twarzy.

Możesz też wypróbować olejki eteryczne w kosmetykach i stworzyć przyjemny, zapachowy produkt kosmetyczny, który będzie towarzyszył Ci w relaksujących rytuałach wieczornych. Taki rytuał warto mieć i regularnie praktykować – regularność i higiena snu są bardzo ważne. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Higiena snu i olejki eteryczne dobre na sen.
Aromatyczne rytuały wieczorne – pachnące poduszki, kąpiele i masaże
Zdradzę Ci pewien sekret, w takich rytuałach warto sięgnąć także po drogocenne, wręcz luksusowe olejki, które mają wielką moc nawet w niewielkiej ilości. Ich piękny zapach sprawia, że możesz się poczuć super zaopiekowana i zadbana. Takie olejki to m.in.: olejek różany, sandałowy, yuzu czy melisa. Odrobina do kremu (zobacz wpis o kremach aroma), serum czy olejku do masażu może być bardzo fajnym dodatkiem poprawiającym komfort psychiczny.

Mieszanka olejków to też świetny pomysł. Wypróbuj te olejki w połączeniu z paczulą, neroli oraz dodatkiem cytrusów. Kroplę takiego blendu możesz dać na poduszkę, pościel lub piżamę. Inna metoda to przygotowanie sprayu aromatycznego do sypialni. Taki spray może być bardzo prosty, wystarczy lawenda lekarska, spirytus i buteleczka z atomizerem. Sprawdź też mieszankę Lawenda 01 oraz Lawenda 02 z rumiankami i cytrusami. Kiedy pragniesz zrelaksować się w sypialni, sięgnij po taki prosty, uspokajający rytuał aromatyczny, a może lepszy sen przyjdzie do Ciebie właśnie tej nocy.

Jeśli masz ochotę, mieszanki możesz rozbudowywać dalej, tworząc kompozycje perfum naturalnych. Jak to zrobić? Zobacz wpis: Zasady tworzenia kompozycji zapachowych.

Dobroczynny wpływ na nasz układ nerwowy mogą mieć też kąpiele. Jak przygotować taką aromatyczną, odprężającą kąpiel i jakie olejki wybrać? Zobacz kategorię: olejki do kąpieli.

Inny sposób, który może pomóc zmniejszyć niepokój i intensywność wrażeń po długim dniu oraz ułatwić zasypianie, to taka mała droga na skróty: domowe kąpiele leśne. To modna dziś koncepcja, ale jeśli chcesz dowiedzieć się, jak przenieść je z wnętrza lasu do wnętrza domu albo pogłębić wiedzę na ten temat, możesz skorzystać z kursu w Akademii Herbiness.

Klasyka to oczywiście masaż. Kontakt ze skórą, z własnym ciałem może być bardzo terapeutyczny i korzystnie wpływać na zdrowy sen. Warto zadbać przy tym także o zmysł węchu i dobierać olejki do masażu do swoich preferencji zapachowych. Potem wystarczy kilka kropli wybranego olejku eterycznego dodać do 15 ml oleju roślinnego (1 łyżka stołowa) i gotowe. Jeśli potrzebujesz więcej inspiracji, znajdziesz ją we wpisach o olejkach do masażu: czerwonym, zielonym oraz niebieskim. Inspirowane są one koncepcją czakr. Co to takiego dowiesz się z wpisu o czakrach w aromaterapii.