Pieprz kubeba – pieprz ogoniasty do zadań specjalnych.

Rozmowa z pasjonatem, każde słowo jest cenne. Wśród setek nowych odkryć i znaczeń łatwo przeoczyć „słowo -deser”. Słowo krótkie, a pełne treści. Akcent, na którym warto się skupić.

Wykłady w Krośnie, medycyna wojenna czy też fitoterapia Madausa. Słyszę znajome słowo – o olejku kubebowym w składzie preparatu, ilość 0,5%

-kubebowy?

-no, no, kubebowy. Kubebowy jest super!

Pierwsze skojarzenie nazwy „kubeba” to olejek litsea cubeba, znany jako May Chang: najweselszy olejek świata, znany z Kremu Rozpieszczającego Nogi. Litsea cubeba to zimozielona roślina rejonu Indochin, zawiązuje owoce w kształcie kulek z ogonkiem i ma zapach przywodzący na myśl egzotyczne cytrusy. Jednak to nie ona jest bohaterką dzisiejszego wpisu – kubebowy olejek z przepisu, to olejek z pieprzu kubeba.
Pieprz kubeba ma kształt ogoniastych kulek, zbieżność wyglądu zaowocowała podobieństwem nazw – uwaga, olejki o całkowicie odmiennym składzie i różnym przeznaczeniu.

Pieprz kubeba/kubebowy

  • ma smak kamforowy, chłodzący i odświeżający, po zjedzeniu jednej lulki smak i zapach długo utrzymuje się ustach (dezynfekuje, przy chorobach gardła, paradontozie, utracie głosu). Można sobie nosić w pudełku po goździkach
  • jest bardzo mocnym antybiotykiem, stosowano go do leczenia m.in chorób wenerycznych, terapie olejkiem kubebowym mogą być skuteczne, gdzie tradycyjne antybiotyki zawodzą
  • ma długą tradycję stosowania w medycynie tradycyjnej całego świata, popularny na naszych terenach w czasie średniowiecza, pisała o nim m.in. Św. Hildegarda
  • czytając polskie zielniki renesansowe znajdziesz wiele przepisów na lecznicze wykorzystanie kubebów
  • olejek eteryczny pozyskać można z owoców lub liści, skład olejku z owoców trans Sabinen, β-cariofilen, cadinen, cubebol (kubebol)
  • można stosować jako przyprawa, np. w rosole, a nawet wykonać ocet kubebowy (cytat z Wiki: Ocet Kubebowy, a vinegar infused with cubeb, cumin and garlic, was used for meat marinades in Poland during the 14th century.) Brzmi to jakby kubeby było tradycyjną polską przyprawą, tymczasem smak ogoniastych kulek jest kompletnie zapomniany, nawet wśród sprzedawców przypraw. * cytat o Occie Kubebowym pochodzi z książki Dania i Napoje Średniowiecznej Polski autorka Maria Dembińska. Przepisy z pieprzem znajdziesz m.in. na blogu Cynamon i Pietruszka.

kubeby w słońcu

Ogoniaste kubeby łatwo się kruszą w moździerzu

Kubeby skradły me serce i smak, jestem fanką już od wielu miesięcy. Degustujemy je często w czasie warsztatów, to wielkie odkrycie i przyjemność, wydobyć z zapomnienia tak oryginalny smak.

Urok, właściwości, zastosowanie, historia kubebów to jednak nie temat dzisiejszego wpisu – tematem jest kubebowy olejek, który właśnie dodać do preparatu leczniczego należy, w ilości 0,5%. I pytanie: kto widział taki w sprzedaży? Olejek jest trudno dostępny i często fałszowany.

Zrób sobie olejek kubebowy

Do wykonania olejku potrzebujesz suszone kubeby, aparat Dragendorffa i kilka godzin czasu. Literatura podaje, że olejku w owocach jest 6-11%. Podczas destylacji 300g rozdrobnionych owoców uzyskałam 11ml olejku, czyli około 4%. Olejek bezbarwny, po 2- 3 miesiącach żółknie (utlenianie). Zastosowanie terapeutyczne po rozcieńczeniu. Przepisy będą już wkrótce, m.in preparat do płukania jamy ustnej, z ekstraktem z kakauszali.

Nie masz aparatu Dragendorffa? zajrzyj do herbisklepu, w kat. szkło laboratoryjne zestaw szkła 2000ml i 3000ml, a w planach Baby Drageny czyli szklane mini aparaty do destylacji.

olejek w rozdzielaczu

W szklanym naczyniu olejek pływa na warstwie hydrolatu. Odkręcam niebieski kranik szklany i wlewam hydrolat do pierwszej buteleczki. stop. olejek wędruje do cylindra miarowego – płyny rozdzielone! Nazwa naczynia z kranikiem to rozdzielacz.kubeby w cylindrze

W cylindrze miarowym moje 11ml olejku kubebowego, mój największy skarb olejkowy. Destylacją kierowały moje skrzydlate przyjaciółki, 3 pisklęta sójki, w gnieździe na sośnie obok Chatki Czarów.

Olejek eteryczny kubebowy i pieprz kubeba na Łuskiewniku (blog ww. Pasjonata)

Ten post ma jeden komentarz

  1. całkiemlubięchwasty

    Niezły prezent. A te 6-11% może w świeżym surowcu, nie suszonym?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.