Porzeczkowy szampon do włosów RAW 70% Organic

Przychodzi latem taka chwila, kiedy nie możesz powstrzymać wyobraźni i widzisz wszelkie te kolorowe konfitury, powidła, kompoty w roli kosmetyków: maseczki, kremy, okłady, szampony, scruby, żele, odżywki. Prawidłowo, bo przecież owoce to przenośny sklep kosmetyczny. Warto jednak przeczytać instrukcję przed użyciem, by efekt nie okazał się sprzeczny z oczekiwaniami – owoce to bogactwo kwasów organicznych i enzymów.

Kwasy owocowe pełnią ważną rolę w pielęgnacji skóry: złuszczają naskórek i stymulują syntezę kolagenu. Najbezpieczniej korzystać z naturalnych źródeł kawasów, ekstraktów owocowych i ziołowych, niepoddawanych obróbce termicznej, a więc jednocześnie bogatych w enzymy i witaminy. Latem mamy nieograniczony dostęp do surowca – wystarczy zerwać, rozdrobnić, lekko udoskonalić i skontrolować pH. Na miesiące pochmurne trzeba naszykować zapasy.

Kuszące porzeczki

Zbieram czerwone porzeczki nad rzeczką i nad dużą rzeką, apetyczne piękno, dorodne i kwaśne. Porzeczki to witaminy, enzymy, minerały i spora dawka kwasu jabłkowego, cytrynowego, winowego. PH około 3 więc nie jest dobrym pomysłem okładanie twarzy porzeczkowym puree (porzeczki trzeba zneutralizować, np. sok rozcieńczyć wodą itp.) Ta skoncentrowana kwasowość jest jednak atutem, dzięki któremu łatwo przygotujemy esencję porzeczkową – taki półprodukt do zastosowań w kosmetykach jak szampony, kremy, toniki i inne. Jeśli później przeczytasz w przepisie, że do szamponu dodać trzeba kwas mlekowy lub cytrynowy dla obniżenia pH, sięgniesz po własny, kwaśny ekstrakt z porzeczek.

Gliceryt porzeczkowy  – przepis

Porzeczki czerwone przepłucz, osusz i zmiksuj. Przecedź porzeczkową papkę, sprawdź, ile waży uzyskany płyn. Na każde 400g porzeczkowego płynu dodaj 600g gliceryny roślinnej, zmieszaj, przelej do zdezynfekowanych słoików, zakręć i gotowe. Zimą używaj zgodnie z wyobraźnią (na przykład do zakwaszania kosmetyków).

Porzeczkowy szampon

Porzeczkowe fusy – resztki na sitku, zalej wodą źródlaną – to będzie faza wodna szamponu. Zauważ, że pomimo odcedzenia soku i rozcieńczeniu wodą, kolor jest cudny, a pH w okolicach 4 (kwaśne w smaku). Płyn możesz po prostu wypić albo napoić smakiem lasu swoje włosy – oto przepis na szampon w kolorze różowym

humekant/nośnik gumy ksantanowejgliceryna roślinna10g
substancja zagęszczająca/odżywczaguma skantanowa transparentna1gskładniki 1-2 zmieszaj z suchym naczyniu, następnie dodaj nr 3
substancja aktywna/faza wodnaczerwony płyn porzeczkowy70g
detergentbetaina kokamidopropylowa10gdodaj po kolei i wymieszaj
detergentglukozyd decylowy5g
konserwant/substancja aktywna olejki eteryczne1-2g
działanie odżywcze/roślinny silikontrójgliceryd kaprynowo-kaprylowy (frakcja oleju kokosowego)1g

UWAGA:

  • w tym przepisie nie ma potrzeby dodawania kwasu mlekowego/cytrynowego do szamponu, bowiem porzeczkowy płyn jest już odpowiednio kwaśny. Betaina i glukozyd decylowy mają pH zasadowe, połączenie daje odczyn odpowiedni dla szaponu (pH około 5). Jeśli kolor szamponu zmienia się w stroną fioletów – trzeba dodać więcej porzeczek, czyli zakwasić.
  •  olejki eteryczne pełnią rolę konserwantu – zapach, wiadomo, owocowy. Na przykład: grejpfrut biały 1,5g + 3-4 krople olejku davana (Artemisia pallens). Olejek davana pachnie morelowo, jest bardzo wydajny i utrwala zapach. Jeśli chcesz podkreślić świeżość kompozycji, dodaj olejek Niaouli. Dla koneserów dodatkowo 2 krople olejku Buchu (bukko brzozowe) – skoncentrowany zapach nie jest ładny, jednak po chwili wyłaniają się nuty pączków czarnej porzeczki. Buchu również utrwala zapachy.
  • wyobraź sobie, jak natrudzić musi się trzeba, by z półproduktów odwzorować bogaty skład tego szamponu – 70% to porzeczkowy płyn na źródlanej wodzie, zasobny w enzymy, liczne kwasy, witaminy, cukry, flawonoidy i minerały.
  • zrywane w lesie porzeczki, bez obróbki termicznej + woda źródlana -co najmniej 70% tego szamponu to prawdziwe, organiczne bogactwo. Syntetyczne detergenty stanowią około 15-20% produktu.
  • o bezpieczeństwie stosowania olejków eterycznych w kosmetykach piszemy na blogu sklepowym: Olejki eteryczne w kosmetyce – regulacje prawne

Przepis na szampon w kolorze czerwony/malinowym (transparentny)

Dla uzyskania szamponu klarownego, w kolorze zbliżony do czerwieni, składniki zmieszaj w następującej kolejności:

  1. glukozyd decylowy
  2. olejki i trógliceryd k-k
  3. betaina
  4. woda porzeczkowa
  5. gliceryna z gumą ksantanową, przy czym guma ksantanowa typu przezroczystego (transparentna, biały proszek)

Przepis na szampon porzeczkowy z lanoliną

  1. glukozyd decylowy
  2. olejki i trógliceryd k-k
  3. lanolina* w ilości 0,3g  – wymieszaj
  4. betaina
  5. woda porzeczkowa
  6. gliceryna z gumą ksantanową, przy czym guma ksantanowa typu przezroczystego (transparentna, biały proszek)

Lanolina w szamponie to fantastyczny pomysł. Wygładza, nawilża. Alternatywą jest zastosowanie Glyceryl Oleate (estery gliceryny i kwasu oleinowego).

Lanolina dostępna jest w moim sklepie, w dziale surowce kosmetyczne

Herbiness – sklep

 

 

 

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Ewa

    Czy w Twpim przepisie sprawdza się inne kwaśne owoce? Na przykład wiśnie?
    Czy wystarczy zmierzyć ph soku owocowego?

  2. Ewa

    Czy w Twoim przepisie sprawdzą się inne kwaśne owoce? Na przykład wiśnie, aronie?
    Czy wystarczy zmierzyć ph soku owocowego?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.