Jak prawidłowo używać fenoloftaleinę. Tutorial dla domowych wytwórców mydła.

Fenoloftaleina to wskaźnik chemiczny. Może wskazywać różne parametry. Podczas sesji zdjęciowej do tego postu była wskaźnikiem mojego zadowolenia, bo lubię różowy kolor. W czasie miareczkowania octu wskazuje zawartości kwasu octowego. Fenoloftaleina służy również do testowania mydła: czy mydło jest bezpieczne do użytku, czy nie zawiera niezmydlonych wodorotlenków. Taki test jest bardzo prosty, wykonasz go bez trudu, kierując się prostymi zasadami.

 1. kup roztwór fenoloftaleiny ( np.2%) – fenoloftaleina to substancja krystaliczna, dla celów laboratoryjnych rozpuszcza się 2-3% w etanolu (alkohol etylowy, znany jako spirytus). Taka rozpuszczona fenoloftaleina sprzedawana jest w buteleczkach o różnej pojemności.
 2. pobierz próbkę mydła do testów, najlepiej z przekroju mydła – wystarczy cienki paseczek lub wiórki. Mydło umieść w naczyniu z gorącą wodą (50ml wody to w sam raz) i poczekaj, aż się rozpuści.
 3. do drugiego naczynia wlej 20ml alkoholu: spirytus lub izopropanol (znacznie tańszy). Pipetą dodaj 3 krople fenoloftaleiny – tak mało! ten wskaźnik jest bardzo czuły i wydajny.
 4. do naczynia z fenoloftaleiną dodaj swoje mydliny, około 5ml, wlej po prostu cienką strużką. Obserwuj kolor: jeśli pozostaje bez zmian, mydło jest bezpieczne dla skóry. Różowe zabarwienie oznacza obecność wodorotlenków w mydle. Takie mydło nie nadaje się do użytku, wymaga poprawki.

Jeśli zechcesz pójść na skróty i zmoczone mydło pokropisz fenoloftaleiną, pojawią się intensywne róże. Spokojnie, kolor nie oznacza niebezpieczeństwa, tylko… sesję fotograficzną. Taka metoda niczego nie wskazuje, fenoloftaleina ulega hydrolizie (rozpadowi) w mydlinach, dlatego zmienia kolor.

Fenoloftaleina to tani i skuteczny wskaźnik. Obowiązkowy element wyposażenia warsztatu mydlarskiego.

Testowanie mydła z zastosowaniem roztworu fenoloftaleiny

pipetaDo zlewki wlałam izopropanol (alkohol izopropylowy). Dodaję 3 krople fenoloftaleiny.

parkaW drugiej zlewce mam próbkę mydła, rozpuszczoną w gorącej wodzie.

mydło do fCzystą pipetą (koniecznie) dodaję mydliny do zlewki z fenoloftaleiną. Kolor bez zmian, mydło bezpieczne dla skóry.

fenoloftaleinaTen sam roztwór fenoloftaleiny, po dodaniu 1 kuleczki NaOH. W czasie kontaktu z wodorotlekiem roztwór barwi się na różowo, dzięki temu wykrywa niedoskonałości w mydłach. Jeśli zauważysz niepokojące kropki, nacieki, wzorki w przekroju mydła, przetestuj koniecznie – być może to zbrylony ług. A może po prostu wzorki!

Na zabawy z fenoloftaleiną zapraszam do Chatki Czarów w Gdańsku, 1-2 kwietnia, szczegóły tutaj.

 

Ten post ma 3 komentarzy

 1. muscaria

  Akurat dzisiaj na zajęciach robiłam oznaczanie kwasu octowego wobec fenoloftaleiny. Wpasowałaś mi się z tematem 😉 Pozdrawia studentka chemii

 2. M K

  Równie dobrze można po prostu do roztworu z mydłem dodawać po kropli fenoloftaleiny, pamiętając oczywiście o mieszaniu, jeśli otrzymamy trwałe różowe zabarwienie mamy do czynienia ze środowiskiem zasadowym 😉

 3. Marek

  Dlaczego nigdzie nie ma informacji, że jest rakotwórcza?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.