Cały dom pachnie piernikami. Wszędzie ten piękny, tajemniczy zapach. Zapach, dla którego ludzie podejmowali kiedyś trud wyprawy w nieznane. Przemierzali lądy i morza, by wzbogacić nasze doznania kulinarne.
Nie piekłam dzisiaj pierników, domowe wypieki to nie moja specjalność. Zrobiłam coś takiego.
.
.
przyprawa do piernika składniki
Zmieliłam kardamon, pieprz , cynamon, goździki (część z nutą cytrusową – wyjęłam z pomaderów), kolendrę, gałkę ,muszkatołową , anyż gwiaździsty , koper włoski, ziele angielskie i suszoną skórkę imbiru.
.
Przyprawa do piernika gotowa, można piec ciasto. Tak pięknie zapachniało, że skusiłam się na piernikową herbatkę – szczypta przyprawy zalana wrzątkiem daje aromatyczny , rozgrzewający napój .
.
Roztopiłam masło kokosowe na patelni i wsypałam zmielone przyprawy.
.
Prażyłam je na wolnym ogniu 15 minut. Przefiltrowałam.
.
Powstało masło piernikowe. Na zdjęciu jeszcze gorące, kiedy wystygnie będzie miało konsystencję stałą.
.
Przyprawa do piernika zamknięta w oleju kokosowym może być długo przechowywana i nie straci aromatu. Masło można użyć do wypieku ciasta , wyrobu czekolady. Można na takim maśle usmażyć jajecznicę , dodać je do zupy. Potrawa będzie miała korzenny posmak. Wspaniale smarowidło do pieczywa.
.
Balsam rozgrzewający
Przyprawa do piernika bogata jest w składniki rozgrzewające i poprawiające krążenie. Można się nim po prostu posmarować . Na przykład stopy, ramiona. Wyjątkowo przydatne zimą. Masło ma również właściwości pielęgnacyjne – przyspiesza gojenie ran, usuwa obrzęki.
Najlepsze kosmetyki to te, które nadają się do jedzenia.
.
Macerat olejowy to jeden z najstarszych sposobów produkcji pachnideł. Masło kokosowe jest do tego celu idealne – w temperaturze poniżej 25 stopni C ma konsystencję stałą. Można je przechowywać w płaskim pudełeczku, takie pachnące mydełko. Pod wpływem temperatury ciała odrobina perfum się stopi i uwolni zapach. Przy produkcji takich perfum wystarczy rozdrobniony surowiec zalać podgrzanym olejem i pozostawić na kilka dni w ciepłym miejscu (powyżej 25 stopni). Szczególnie polecam do wyrobu perfum waniliowych .
.
Maść na bolące mięśnie i plecy o przyjemnym zapachu, o zapachu perfum piernikowych. Taką maścią można się zawsze wysmarować, nie pachnie medycznie tylko luksusowo. W tym przypadku warto lekko zmodyfikować skład.
1.większa ilość gałki muszkatołowej, olejek z gałki muszkatołowej wykazuje aktywność przeciwbólową silniejszą niż diklofenak, czy ketoprofen.
2.dodatkowo można dodać chili, dzięki kapsaicynie zawartej w chili maść będzie skuteczniejsza.
do stosowania zewnętrznie: środek rozgrzewający, zmniejszający odczuwanie bólu, poprawiający krążenie krwi, przyspieszający resorpcję wysięków i zanikanie obrzęku (reumatyzm, artretyzm, urazy, nerwobóle, bóle mięśni).
.
Olejowa odżywka na porost włosów
Piernikową kompozycję można wcierać w skórę głowy – usprawni krążenia krwi , cebulki zostaną lepiej odżywione . Odżywka wyeliminuje bakterie żyjące w mieszkach włosowych – bakterie te mogą być odpowiedzialne za nadmierne wydzielanie łoju i wypadanie włosów. Piperyna zawarta w pieprzu ma działanie antyandrogenne, może być więc stosowana w leczeniu łysienia androgenowego.
Odżywkę można również stosować do olejowania końcówek włosów. Na mokre końcówki nałożyć należy minimalną ilość odżywki. Zapobiega to łamaniu i rozdwajaniu końcówek.
.
Piernikowy peeling do ciała
Z odfiltrowanych resztek robię peeling. Mieszam je z łagodnym detergentem .
.
.
.
Piernikowy peeling rozgrzewa na wiele godzin i pomaga wyszczuplić ciało.
.
uwaga dla smakoszy pierników – lizać, a nie gryźć!
.
Czy podobają się Wam moje pomysły? Napiszcie o swoich przygodach z przyprawą piernikową.
Ten post ma 29 komentarzy
Bardzo pieknie pokazane Inez , wspaniła oprawa graficzna… Pozdrawiam – Fresh
Przyprawę piernikową wypróbuję wg Twojej receptury i wtedy napiszę jak na mnie działa. Ale to, co przeczytałam już mi się podoba. 🙂 Bardzo ładnie Nez.
Inez! Masz wspaniale pomysly! Wszystko tak proste, a tak niewykorzystane!
Zachwycila mnie Twoja maszynka do… wlasnie, do czego? To pewnie ta slynna wyciskarka ! I gdzie mozna nabyc takie cudenko?
Jolu , to jest moja maszynka do mielenia ziaren. Kupiona w dziale „antyki i sztuka”. Działa doskonale.
Kopytko – wanilia mi się skończyła (robiłam ostatnio waniliowe lody) a skórki cytrusowe były brzydkie. Dlatego moja mieszanka taka „uboga”. Nie sugeruj się moim składem. Chodziło o „wstępną inspirację”.
masz fajnego kota 🙂 Herbinessa
Wszystko co powyżej ma taki sam skład ?
Tak, ale masło do smarowania bolących mięśni / pleców można wzbogacić chili i większą ilością gałki muszkatołowej. Wersję na porost włosów – większą ilością pieprzu.
Jak pachnąco! Ale i tak kot przebił wszystko. Urokliwiec i ciekawski.
Miło nam.
o mamusiu.. tyle pięknego w jednym miejscu, z jednej mieszanki ziół i przypraw 🙂 zakochałam się 🙂 w ogóle w całym blogu, nie tylko w tym poście.
pozdrawiam serdecznie!
Inez, a gdzie kupujesz olej kokosowy?
Moniko, chwilowo nie mam stabilnego źródła, jak będę wiedziała, dam znać.
dzięki Inez 🙂
Inez, wielki uklon w Twoją stronę. Poszłam na skróty i kupiłam dwie gotowe przyprawy do piernika. Zgrozo, co zobaczyłam w spisie: jedna zawierała mąkę pszenną, kakao ,cukier goździki i cynamon; druga kakao, cukier, ziele angielskie i cynamon. Wsypałam to do ciasta leżakującego 4 tygodnie i co? ciasto bez zapachu i trochę dziwnie wygląda.
Zatem, będę C ię juz teraz słuchać jak rodzonej mamuśki.
W dalszej rodzinie było tak, że wszystkie starsze przyprawy lądowały w garnku z wodą, następnie zagotowane, a potem wlewane do miski do moczenia nóg. Fajne są czerwone „skarpetki” po takiej rozgrzewającej kąpieli 🙂
Mary, to fajny pomysł z tą aromakąpielą nóg. 🙂
z braku niektórych składników przesmażyłam na oleju kokosowym korzeń łopianu z imbirem. Potrzebowałam szybkiego ratunku dla skóry głowy z łupieżem. Rewelacja, wszystko zeszło po jednej aplikacji. Włosy sprężyste i lśniące. Genialna sprawa i wspaniałe pole do eksperymentów 🙂
Cudownie, niesamowicie cieszy mnie i motywuje, kiedy słyszę o takich eksperymentach. Łopian kopałaś teraz? czy suszone zapasy?
suszone zapasy, a w międzyczasie zrobiłam sobie jeszcze taki olej z łopianem, czarnuszką, kozieradką, pieprzem i imbirem. Wcieram w skórę głowy, bo włosy ewakuują się z niej masowo. Jednak myślę jeszcze o zabawie z kwasem mlekowym.
zrobiłam dziś, choć chyba za mało dałam przypraw. Musze pokombinować z ilością, niemniej pachnie smakowicie i tylko wyczekuje aż ostygnie;) W dosłownym znaczeniu palce lizać: )) Dziękuję!!
Iness, powiedz proszę ile to jest jedna część danej przyprawy w Twoim specyfiku?
Pozdrawiam!
Ewo, po zdjęciach przypominam sobie, że przyprawy stanowiły 40 – 50% objętości oleju. Czyli bogato. A efekt był przedni. 🙂
Masło piernikowe jest cudowne. Co prawda póki co tylko w zapachu, bo jednak za mało przypraw dałam:) porządna wersja będzie następnym razem.
Czasem, wieczorem, gdy akurat posmaruję stopy, nie mogę odgonić się od mojego psiaka, który od razu czai się przy stopach aby mnie polizać :)) przy czym, muszę zaznaczyć, że jest psem który nigdy wcześniej nikogo nie polizał bez powodu:)
Bardzo się cieszę żę trafiłam na Twojego bloga!
Ewo, to ja się cieszę 🙂 Czytanie takich opowieści jest taką przyjemnością. 🙂
Masło piernikowe, mmm jaki zapach! Cudne!
Witam!
Na stronę trafiłam przypadkowo, bardzo ciekawa, spędziłam tu parę godzin. Mam pytanie, jaka jest proporcja przypraw do piernika, jakoś nie mogłam znaleźć, a bardzo mnie zainteresowała.
Bardzo proszę pomóc mi znaleźć, albo podać.
Z poważaniem Iza z Gliwic.
Izo, to tak na Twoje wyczucie. A szczegółowy przepis podlinkowałam w poście.
czy takie masełko przeciwbólowe będzie działało na zakwasy?;))
Na zakwasy polecam pączki topoli i wino z wiązówki kiprzycy. Masełko też warto przetestować. Ale tamte rzeczy – są boskie w sprawach zakwasów. Wymiatają problem od środka! pączki topoli możesz sobie teraz zerwać. Zjeść prosto z drzewa lub zrobić nalewkę, przepis na blogu.
Ja zrobiłam z mojej przyprawy piernikowej dezodoranto perfum. Mokrymi palcami pobieram ze słoiczka troszkę przyprawy , wcieram w pachy, spłukuję i gotowe.
Przyprawy te mają właściwości antybakteryjne , więc jeśli ktoś wierzy w teorię , że brzydki zapach pod pachami wywołują bakterie to ma przepis.
Dodatkowo pachy pachną przyprawami 🙂
O rany!😀
Genialne pomysły!
Tego mi brakowało, bardzo dziękuję!
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.