Tonik z octem jabłkowym – jak zrobić i dlaczego warto.

Tonik do codziennej pielęgnacji twarzy, o lekko kwaśnym odczynie, niszczący bakterie odpowiedzialne za trądzik, rozjaśniający cerę. Taki, co zadba o poziom nawilżenia, dostarczy witamin (A, E, B,C, PP) i minerałów (miedź, cynk, molibden, kobalt, mangan, potas). Wzmocni naczynka krwionośne, dzięki flawonoidom, czyli naturalnym substancjom uszczelniającym. Odmłodzi cerę, bo zawiera antyoksydanty i kwasy organiczne. Usunie zrogowaciały naskórek, przyspieszy gojenie ranek i zadba o zdrową florę bakteryjną skóry.

To Super Tonik.



Tonik z octem jabłkowym

Nic dziwnego, jabłko to przecież Super Owoc. Często korzystamy z jego właściwości odżywczych, czyli węglowodanów, pektyn. Jabłko to soczysta multiwitamina, szczegółową tabelkę witamin i minerałów obejrzeć można TUTAJ. Taki ogrom bioaktywnych składników to świetny surowiec do pielęgnacji urody.  Codzienne okładanie się plastrami jabłka nie jest praktyczne. Potrzebujemy ekstraktu z owocu jabłoni. Potrzebny jest ocet jabłkowy.

Ocet winny jabłkowy – surowiec kosmetyczny numer 1

Ekstrakt – to produkt, w którym zawarte są najbardziej wartościowe składniki surowca, który ekstrakcji był poddany. Najlepszy bez konserwantów, aktywny. Takim Super Ekstraktem jest domowej produkcji ocet winny jabłkowy. Taki właśnie ocet jest najlepszy do wykonania Super Toniku.

  • zawiera minerały, witaminy, flawonoidy, antyoksydanty i kwasy charakterystyczne dla jabłka
  • nie jest poddany obróbce termicznej niszczącej substancje aktywne (enzymy, witaminy)
  • nie jest poddany filtracji, usuwającej pektyny i inne wartościowe składniki
  • masz pewność, z jakiego surowca ekstrakt jest wykonany (bez oprysków)
  • domowy ocet zawiera  bakterie przyjazne dla skóry, w buteleczce formuje się matka octowa – kolonia bakterii octowych
  • taki ocet jabłkowy na twarz i skórę ciała to dobre rozwiązanie, również w przebiegu chorób skóry

Własny ocet jabłkowy zasługuje na etykietkę Bio, Raw, Eko, Super i złoty medal – zdecydowanie warto go wykonać. Brzmi inspirująco? Dobrze, bo nabranie ochoty do działania to jedyny trudny etap przy produkcji domowego octu. Reszta jest prosta. Oto moja fotorelacja z produkcji octu winnego część 1 i część 2.



Super Tonik z octem jabłkowym – zrób samodzielnie

składniki: woda, ocet winny jabłkowy.

proporcje: zależne od indywidualnych upodobań i wrażliwości cery, na początek najlepiej 1 część octu na 2 części wody. Tonik będzie miał odczyn lekko kwaśny, idealnie dobrany do odczynu ludzkiej skóry.

wykonanie: wlej 100ml. wody do buteleczki i dodaj 50ml. octu jabłkowego. Codziennie rano i wieczorem przecieraj twarz wacikiem nasączonym tonikiem. Już po kilku dniach zauważysz, że cera jest ładniejsza!

  • lepiej nawilżona
  • gładsza
  • zmniejszą się zaczerwienienia
  • ranki będą się szybciej goić
  • pory zmniejszą się
  • stany zapalne będą się pojawiać rzadziej – polecany do cery trądzikowej
  • płaszcz lipidowy – czyli naturalna bariera ochronna skóry – będzie lepiej funkcjonować. Zmniejszy się tendencja do przesuszeń i nadmiernego łojotoku.

Jak można wzbogacić Super Tonik

  • zamiast wody zastosuj hydrolat (mój ulubiony to hydrolat borowinowy, czysty jak woda mineralna, opisany TUTAJ)
  • popraw zapach kosmetyku – dodaj odrobię olejku eterycznego, rozpuszczonego w alkoholu. Na 100 ml. toniku 5-10 kropel. Uwaga -bakterie octowe zmienią alkohol w kwas octowy, co podniesie kwasowość toniku.
  • wzbogać swój ocet jabłkowy wybranymi ziołami. Zajrzyj do postu o octach ziołowych.


Przechowywanie / trwałość

Tonik ma odczyn kwaśny i działanie bakteriobójcze i grzybobójcze, nie musisz go więc przechowywać w lodówce. Ocet jest konserwantem, wiemy o tym z domowej spiżarni – marynaty to przecież produkty konserwowane octem 🙂 Zrób niewielką ilość toniku, porcję na tydzień.

Uwaga. Tonik z octem jabłkowym zawiera kwas octowy i inne kwasy organiczne, charakterystyczne dla jabłek (kwas jabłkowy, cytrynowy, bursztynowy, winowy, szczawiowy, galusowy). Rozjaśnia skórę i usuwa zrogowaciały naskórek, zmniejszając jednocześnie naturalną ochronę przed promieniowaniem słonecznym. Stosuj krem z filtrem.

Ten post ma 29 komentarzy

  1. Athoualia

    Z tego co zauważyłam – ocet jabłkowy ma zastosowanie wszędzie 😀
    Nie zaszkodzi mi taki zrobić w przyszłości 🙂

  2. bumi bubi

    Moja cera po jabłkowym toniku wcale nie była lepsza, była czerwona, napięta. Jak myślisz od czego?

    1. Inez Herbiness

      Bumi bumi, a jakie były proporcje woda/ocet? Mogło być za wysokie stężenie octu w toniku. Tak jak pisałam, stężenie trzeba dobrać do swojej cery, indywidualnie. Inne dla skłonnej do łojotoku i nadmiernej keratynizacji, inne dla cienkiej i suchej. Proporcja sugerowana w poście ma średnie właściwości złuszczające. Po kilku dniach stosowania można bardziej rozcieńczyć tonik, bo nagromadzone, martwe komórki naskórka zostały już usunięte. Teraz wystarczy niskie stężenie dla podtrzymania efektu, wystrczy 1:5 czy nawet 1:10. A za tydzień – 10 dni – można znowu stężenie podnieść.

      1. bumi bubi

        Stosowałam w proporcjach 1:2 tak jak pisałaś. Widocznie moja skóra potrzebuje mniejszego stężenia. Dzięki 🙂

      2. bumi bubi

        Gdy zmieniłam ocet na prawdiwy domowy problem zniknął 🙂

    2. Emma

      To źle że napięta??

  3. WegAnka

    Trochę się boję, że podrażni moją wrażliwą cerę ze skłonnością do trądziku, ale już tyle pozytywów się naczytałam na temat octu jabłkowego, że mma zamiar wypróbować. Skorzystam jednak z kupionego octu – zwyczajowo używam wersji BIO z Rossmanna.

    1. Inez Herbiness

      Można też zrobić / kupić ekstrakt z jabłek na wodzie i glicerynie. Czytałam ostatnio o tym sporo. Zawiera węglowodany, co pomaga wiązać wodę w skórze,witaminy i kwasy owocowe – jak to w jabłku.

  4. Małgosia

    Świetny kosmetyk. Zrobiłam wersję z borowiną. Używam od 3 tygodni i moja cera wygląda coraz lepiej. Dziękuję za przepis 🙂

  5. Tajga

    Inez, czy tonik należy trzymać w lodówce? mam wrażenie, że mój nadal fermentuje – pojawia się zawiesina. czy to normalne?
    zrobiłam z Twoimi proporcjami, jednak teraz jest już za mocny, trochę go ubyło. czy jeśli rozcieńczę wodą ten, który mam, np. 1:3, nie zepsuję go?

    1. Inez Herbiness

      Jeśli mniejsze stężenie to w lodówce, rób małe porcje, to takie łatwe – powiedzmy na tydzień. Wtedy nie będzie kłopotu z jakimiś dziwnymi zjawiskami, które się pojawiają, jak robimy kosmetyki na zapas.

  6. Gosia

    W plastikowej buteleczce po innym toniku chyba nie mogę go przechowywać…? W takim razie słoiczek? Bo nie mam żadnej szklanej, odpowiedniej buteleczki…

  7. czekoladaa

    Gdzie można kupić takie buteleczki ?

  8. Ania

    Właśnie zaczynam swoją przygodę z octem. Mam pytanie, czy po takim toniku smarujemy kremem/octem? Jaka jest kolejność działania. na przykład: 1.myję mydłem z węglem i potem ocet i krem/olej? 2. robię maseczkę z zielonej/żółtej glinki z olejami i kwasem hialuronowym, potem ocet i krem/olej? Pozdrawiam 🙂

    1. 30Plus Level

      Polecam przemyc twarz mlekiem, po czym nalozyc jogurt naturalny na 15 minut. Zmyc ciepla woda. Zastosowac tonik z octem jablkowym i nalozyc olejek lniany ( 4 krople )

  9. Roksana

    Chciałabym zapytać czy można dodać czysty olejek arganowy?

  10. ja

    jestem w szoku, stosuje od 2 tygodni i wszytko zniknęło a miałam masakre na twarzy…. cud?

  11. Wojciech

    Dziala silnie alergicznie, przynajmniej na mnie. Cala skora czerwona, choc proporcje wg instrukcji.

    1. Inez Herbiness

      sprawdź mniejsze stężenie octu, może za silny dla Ciebie.

    2. Maria Fox

      Polecam proporcje 1:10
      ( 1 lyzeczka octu jablkowego + 10 lyzeczek wody mineralnej )

    3. 30Plus Level

      Polecam proporcje 1:10
      ( 1 lyzeczka octu jablkowego + 10 lyzeczek wody mineralnej )

  12. Panda18

    Czy ten tonik pomaga?

  13. Tomasz

    Zrobiłem taki tonik i po nim uwidoczniaja mi się po nim czerwone plamki na policzkach. Używałem stężenia 1 do 2 . Myślę żeby rozcieńczyć go bardziej lub zaprzestać stosować,bo nie wygląda to estetycznie. Jak pani myśli rozcieńczenie coś da czy może pani polecić jakiś tonik przy właśnie takich czerwonych plamka na policzkach? Pozdrawiam

  14. Emma

    Dlaczego nie można przechowywać w butelce po innym toniku tylko w słoiku?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.