Twaróg z zieleniną – kwiecień.

Zastanawiasz się nad smacznym dodatkiem do twarogu? Może kwietniowe, dzikie nowalijki przypadną Ci do gustu: pełne witamin, minerałów, odmładzających i leczniczych substancji, w dodatku darmowe.

Masz może ochotę na takie danie? Wiosenny twarożek podany na liściu lepiężnika różowego to  mój dzisiejszy obiad.
Do przyrządzenia dania potrzebne są twaróg, kefir oraz zielone składniki:

czosnaczek, szczypiorek, przytulia, bluszczyk kurdybanek, kwiaty forsycji. dodatkowo kwiaty podbiału i bratka polnego, jeśli są dostępne  w Twojej okolicy.

Większość zielonych składników zebrałam dzisiaj w lesie – odkryłam niedawno zielarskie Eldorado nad rzeką Iną. Kwietniowe zbiory to przedsmak bogactw, które oferuje leśna polana – za kilka tygodni będzie tam gąszcz innych ziół, m.in. mojego ulubionego trędownika bulwiastego.

Czosnaczek i szczypiorek – szczegóły dotyczące zbioru i zdjęcia w poprzednim poście

Bluszczyk kurdybanek zebrany w lesie wygląda tak

Ma malutkie, fioletowe kwiatuszki, liście po roztarciu lekko  aromatyczne. Rośliny z zacienionych miejsc są  mniej wartościowe, niż te z pełnego słońca. Zawierają mniejszą ilość olejków eterycznych. Charakteryzują się  długimi, pionowymi pędami, mają zielone liście. Bluszczyk kurdybanek ze stanowisk słonecznych jest fioletowo bordowy, niski, jakby pokurczony i pachnie intensywniej.

Niektórzy znają bluszczyk kurdybanek ze swoich ogródków. Ma małe wymagania glebowe. Zioło nadaje się do przyrządzania potraw na zimno i ciepło. Kurdybanek nie tylko wzbogaca smak potrawy, ma właściwości lecznicze – dba o układ oddechowy, pokarmowy i drogi żółciowe, wspomaga przemianę materii.

Przytulia czepna jest również łatwa do rozpoznania – ma zabawny kształt. Młode pędy przytulii mają smak łupinek groszku, są smaczne na surowo. Starsze okazy mają małe haczyki, którymi roślina czepia się ubrań. Przed spożyciem wystarczy  je sparzyć wrzątkiem, można również ugotować. Przytulia czepna należy do ziół moczopędnych i czyszczących krew, idealny składnik wiosennej diety oczyszczającej.

Kwiaty forsycji – żółte ozdoby ogródków każdy łatwo rozpozna. Kwiatki można jeść na surowo, w potrawach, przygotować ziołowe leki. Obszerny opis dostępny na stronie Porady na zdrowie

Kwiaty podbiału to rzadkość o tej porze roku, zazwyczaj dostępne są pod koniec marca.

Mają słodkawy smak, są soczyste. Zawierają dużo cynku, manganu i potasu. Pyszne na surowo, zarówno kwiatostan jak i łodyga. Jeśli znajdziesz ich większą ilość ususz koniecznie na zimę, to świetne lekarstwo na kłopoty z drogami oddechowymi.

Działanie.

Podbiał to cenna roślina zielarska, w którą warto się zaopatrzyć. Wyciągi z surowców działają przeciwkaszlowo, wykrztuśnie, przeciwpodrażnieniowo (powlekająco), przeciwzapalnie 

ciąg dalszy na stronie http://www.rozanski.ch/fitoterapia3.htm

Fiołek trójbarwny zaczyna dopiero kwitnąć, kilka kwiatów pełni rolę dekoracji – jadalnej 🙂

Liście lepiężnika różowego to świetne talerzyki, w tej chwili bardzo poręczne. Za kilka tygodni będą mogły pełnić rolę tacy, będą większe od niejednego  stolika. Liście niejadalne dla ludzi, po wykorzystaniu należy poczęstować nimi ślimaki lub wyrzucić na kompost.

Zielone składniki posiekaj i połącz z serkiem i kefirem. Moja ulubiona proporcja to 1 część objętości zielonej masy na 1 część nabiału. Porcję nałóż na zielony talerzyk, udekoruj i gotowe.

Smacznego!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Agnieszka

    Bratki trójbarwne niestety u mnie w ogródku nie osiągalne, ale niedługo wycieczki rowerowe 🙂
    Bardzo dziekuję za kolejny wartościowy post 🙂

  2. admin

    Proszę bardzo, mój bratek też z łąki, rośnie w pobliżu przetacznika. Za kilka dni jedne i drugie będą gotowe do zbiorów. będzie nowy gatunek?

  3. Marzynia

    Już nie mogę się doczekać, gdy zrobię taki twarożek! dziękuję za ciekawy artykuł, pozdrawiam 🙂

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.