W sklepie zielarskim: dlaczego warto kupić ruszczyk.

Moje ulubione zioła to te, pozyskane samodzielnie. Mają lepszą moc, większe znaczenie:  wyprawa po rośliny to terapia radości, tlen, dobre jony, zieleń w oczach i emocje zdobywcy. Jest jednak pula surowców roślinnych niedostępnych na lokalnych łąkach i w lasach, moi ulubieńcy to goździki, pieprz kubeba i ruszczyk kolczasty.

Ruszczyk kolczasty, zwany myszopłochem – zimozielona roślina basenu morza Śródziemnego,  ma liście twarde, kłujące, nieco podobne, do liści ostrokrzewu.  Niemiło jest dotykać ruszczyka:  okładano nim ser, by przepłoszyć myszy.  W fitoterapii zastosowanie ma kłącze i ziele ruszczyka, kłącze pozyskuje się późną jesienią.

Ruszczyk to numer 1 na liście surowców reperujących naczynia krwionośne i limfatyczne: uszczelnia i obkurcza, co ważne jest przy żylakach, pajączkach, cellulicie, wszelkich chorobach naczyniowych.  Za  działanie lecznicze odpowiada ruskogenina, saponina sterydowa, o działaniu podobnym do escyny z kasztanowca.  Zioła warto zastosować łącznie dla efektu synergii (wzmocnienia działania) lub naprzemiennie, w związku z koniecznością robienia przerw w zażywaniu preparatów z kasztanów – niestety, oba jednakowo niesmaczne.

Ruszczyk aplikować można wewnętrznie i na skórę. Warto dodawać do kremów i maści. Ruskogenina hamuje działanie enzymu rozkładającego elastynę. Dla przypomnienia: kasztanowiec hamuje enzym niszczący kwas hialuronowy. Dodajmy do tej listy zioła  zapobiegające rozkładowi kolagenu i mamy zestaw „piękna skóra i zdrowe żyły”. Więcej o zaletach ruskogeniny i o innych związkach aktywnych w ruszczyku, przeczytasz  na Łuskiewniku. U mnie kilka wskazówek praktycznych.

W sprzedaży dostępne jest rozdrobnione kłącze ruszczyka. Większość związków aktywnych rozpuszcza się w wodzie, jednak dla poprawy ekstrakcji warto zastosować etanol (wódkę, spirytus).

  1. Dla uzyskania silnego preparatu o 44% zawartości etanolu zalej 100g kłącza wódki, doprowadź do wrzenia pod przykryciem, odstaw na 3 godziny, przecedź, przefiltruj.
  2. Dla uzyskania silnego preparatu z 15% etanolu (bardziej praktyczny do stosowania wewnętrznego i na skórę): obficie zroś spirytusem 100g kłącza ruszczyka, odstaw na 3 godziny, pod przykryciem. Przygotuj roztwór 15% etanolu: zmieszaj 400g wody i 75g spirytusu (95%) lub 300g wody i 150g wódki, zalej surowiec płynem i doprowadź do wrzenia. Odstaw na 3 godziny, przecedź, przefiltruj.
  3. Wino ruszczykowe: surowiec zroszony spirytusem zalej czerwonym winem, doprowadź do wrzenia.

Wymienione ekstrakty zakonserwowane są etanolem, trwałość około 3 lata. Stanowią gotowy preparat lub  przedmieszkę do wykonywania preparatów złożonych.

  • UWAGI: doprowadzanie płynu zawierającego etanol odbywa się w garnkach elektrycznych lub na kuchence elektrycznej – użycie ognia wykluczone. Gotowanie pod przykryciem!
  • To naturalne, że ekstrakt się pieni – saponiny tworzą z wodą roztwory koloidalne pieniące się na skutek zmiany napięcia powierzchniowego. Saponiny mają również właściwości myjące.
  • Pytanie wyprzedzające: ocet ruszczykowy i ekstrakt z kwasem mlekowym nie są dobrym rozwiązaniem: pod wpływem kwasów saponiny rozpadają się (ulegają hydrolizie)
  • zobacz, co to takiego przedmieszka

Ekstrakty ruszczykowe stosuje się w dawkach 3 ml 2 razy dziennie (źródło). Ruszczyk obkurcza naczynia krwionośne, po zażyciu można  zaobserwować wzrost ciśnienia żylnego. Ekstrakty są świetnym dodatkiem  do kosmetyków ( kremu rozpieszczajego nogi,  maści, szamponu). Ruszczyk to również dobry składnik Wewnętrznego Wzmacniacza Żył: połączyłam go z intraktem kasztanowym, jemiołą, głogiem i aronią. Wyzwanie to  skomponowaniem nowego przepisu ze składnikami dostępnymi zimą. Wyruszam na  wycieczkę po surowce, które jak ruszczyk – dbają o naczynia krwionośne. Bo najfajniejsze zioła to te, pozyskane z dzikości.

W ogrodzie botanicznym w Książu (Wałbrzych) udostępniona jest piękna kolekcja ruszczyków. Warto obejrzeć roślinę przed wyruszeniem na wakacje – kto wie, może następną porcję ruszczyku nazbierasz samodzielnie.

książ 8

Ten post ma 6 komentarzy

  1. Dominika

    czy mozna zakupić u państwa wyżej opisany specyfik? Podobnie jak inne o których tu poczytałam?

    1. Inez Herbiness

      Oj, nie, tego nie mam, wiele półproduktów w moim sklepie herbisklep.com

  2. hajduczek

    Inez, Ty jesteś Poetką!

    1. Mała Mi

      Tak 🙂 Inez jest i Poetką, i Arcydzięglową Artystką, i Brzozową Bajkopisarką, i Czeremchową Czarodziejką, i … można tak cały alfabet wyrecytować 😀

  3. Inez Herbiness

    ach, mam zapasy, po prostu dodajesz ciut dziegciu zamiast olejków. Ja wymiękam przed stosowaniem 😉

  4. Agata

    Czy ciśnienie wzrasta na zawsze czy tylko po zażyciu?
    Chętnie bym spożywała taką nalewkę z ruszczku bo mam mnóstwo pajaczków. Ale obawiam sie o to cisnienie?

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.