Zrób sobie łąkę. Koniecznie. Wpis gościnny.

Dzień dobry, nazywam się Megi i jestem roślinoholiczką.

Prowadzę bloga druga strona ogrodu (jako Megi Moher) i pracuję we własnej firmie projektującej, urządzającej i pielęgnującej ogrody (jako Małgosia Piszczek, www.ledum.pl,ledum.pl na facebooku).

Piękno i ochrona krajobrazu jest w moim sercu, dlatego staram się za pomocą prostych środków wyrazu i zwykłych, często rodzimych roślin budować ogrody naturalne, stapiające się z okolicą.

Zrób sobie łąkę (czyli murawę, łączkę kwietną, naturalistyczną rabatę bylinową)

A jak?

A tak:

1. Nie rób nic, pozwól działać sukcesji ekologicznej. Jeżeli mamy warunki na łąkę czy murawę (odkryty, nasłoneczniony teren), to w końcu będzie tam łąka. Albo las, jeżeli pozwolimy rosnąć siewkom drzew.

2. Słowo „zrób” zakłada jednak działanie i zmianę, więc może…

3. … odchwaść swój mały kawałek. Wiem, że to złe słowo na początek. Oznacza ono eksterminację roślin spontanicznych, które mają prawo żyć po swojemu- ale ich spontan polega między innymi na tym, że pchają się wszędzie i bywają ekspansywne. Jeżeli je lubisz, to zostaw część. Na pewno będą tu dobrze rosły, skoro wybrały to miejsce.

4. Rośliny spontaniczne usuwaj mechanicznie, nie używaj herbicydów.

5. Zbadaj glebę. Jej typ można określić po barwie (im ciemniejsza, tym bardziej żyzna) i konsystencji (zwilż grudkę gleby i spróbuj ukręcić z niej wałeczek. Piaszczysta rozsypie się, im bardziej gliniasta lub ilasta, tym bardziej przypomina plastelinę i tym ładniejszy wałek ci wyjdzie).

6. Zbadaj za pomocą szpadla miąższość ciemnej i zwięzłej warstwy próchnicy. Im grubsza, tym bardziej wymagające w stosunku do zasobności i wilgotności rośliny możesz sadzić.

7. Wyrównaj, zagrab, wygracuj powierzchnię gleby.

8. Zaznacz dołki. Rośliny łąkowe sadzimy w rozstawie 5- 10 szt./m2, w zależności od ich docelowych rozmiarów (im większe, tym rzadziej).

9. Wykop dołki o objętości minimum dwa razy większej, niż objętość bryły korzeniowej sadzonki. Dobrze jest wsypać do każdego po garści kompostu.- fot. 1, 2, 3, 4.1 (800x615)2 (800x484)

3 (800x667)

4 (800x600)

10. Rozstaw sadzonki. Najładniej wyglądają łączki zbudowane z kilku gatunków, sadzonych w grupach po min. 5 szt. obok siebie.- fot. 5, 6.

5 (787x800) 6 (800x391)

11. Posadź rośliny, ugnieć lekko glebę wokół nich formując dołki, w których będzie zatrzymywać się woda.

12. Zastosuj ściółkę. Może to być drobno zmielona kora, zrębki drzewne, piasek płukany. Woda paruje z powierzchni ściółkowanej osiem razy wolniej, niż z odkrytej. Ściółka ogranicza wzrost niepożądanych roślin i ułatwia plewienie. To tylko starter- po roku rośliny posadzone rośliny zakryją powierzchnię gleby i nie trzeba będzie uzupełniać ściółki. Nigdy nie stosuj tzw. włókniny ogrodniczej, która ogranicza dostęp powietrza do korzeni, nie pozwala się rozrastać i wysiewać bylinom.

13. Podlej obficie.

Dobór roślin do warunków glebowych.

Część roślin, tzw. pospolitych chwastów, można pozyskać z natury. Najlepiej w postaci nasion, rozmnażanie za ich pomocą wymaga cierpliwości, umiejętności i dwóch sezonów czasu.

Liczne gatunki nadające na murawy mieszkają w ogrodach, a ich właściciele chętnie się nimi dzielą.

Wiele można kupić w postaci sadzonek, często także ich ozdobne odmiany.

Poniższe dobory wg różnych kryteriów, uwzględniają TYLKO ROŚLINY RODZIME LUB ZADOMOWIONE DOSTĘPNE W SPRZEDAŻY W POSTACI SADZONEK (bo można tak wiele…). Nie doszukujcie się w tych zestawieniach podobieństwa do konkretnych zbiorowisk roślinnych w znaczeniu fitosocjologicznym – to po prostu ładne rabaty bylinowe, robione z powszechnie dostępnych i niewymagających roślin.

Nadane przeze mnie nazwy opisują ich klimat i wymagania.

Kwietna łąka świeża, na glebę średnio żyzną i żyzną:

Krwawnik pospolity

Szczypiorek

Dzwonek skupiony

Złocień łąkowy

Chaber górski

Wiązówka bulwkowata

Bodziszek łąkowy

Jastrzębiec pomarańczowy

Oman wierzbolistny

Łubin trwały

Szałwia łąkowa

Kwietna łąka wilgotna:

Sadziec konopiasty

Wiązówka błotna

Kosaciec syberyjski (objęty ochroną gatunkową)

Knieć błotna

Firletka poszarpana

Kosaciec żółty

Krwawnica pospolita

Wielosił błękitny (objęty ochroną gatunkową)

Pełnik europejski (objęty ochroną gatunkową)

Przetacznik długolistny

Żywokost lekarski

Mięta pieprzowa, kłosowa

Rdest wężownik

Kozłek lekarski

Kwietna rabata z wysokich bylin, na żyzną glebę, do półcienia i na stanowisko słoneczne:

Tojad mocny (roślina silnie trująca, objęta ochroną gatunkową)

Orlik pospolity

Parzydło leśne

Jarzmianka większa

Dzwonek brzoskwiniolistny

Naparstnica purpurowa, zwyczajna (gatunek objęty ochroną częściową)

Kokoryczka wonna (roślina trująca)

Rutewka orlikolistna

Rabata z niskich bylin, na żyzną glebę, do półcienia i cienia:

Podagrycznik zwyczajny

Dąbrówka rozłogowa

Przylaszczka pospolita (objęta ochroną gatunkową)

Bodziszek żałobny, czerwony

Gajowiec żółty

Groszek wiosenny

Marzanka wonna

Miodunka ćma, plamista

Kopytnik zwyczajny (objęty ochroną częściową)

Barwinek pospolity

Kwietna rabata z niskich bylin na żyzną glebę i stanowisko słoneczne:

Tojeść rozesłana

Bluszczyk kurdybanek

Pierwiosnek lekarski, wyniosły (gatunek objęty ochroną częściową)

Głowienka pospolita

Sasanka- różne gatunki (objęte ochroną gatunkową)

Fiołek- różne gatunki

Murawa kserotermiczna:

Macierzanka piaskowa

Goździk kartuzek

Goździk kropkowany

Jasieniec górski

Kocimiętka właściwa

Lebiodka pospolita

Rozchodnik wielki, ostry, biały

Mydlnica lekarska

Ożanka właściwa

Dziewanna wielkokwiatowa, fioletowa

Dziurawiec zwyczajny

Przetacznik kłosowy

Oman wąskolistny

Szałwia omszona

Przegorzan kulisty

Osobiście uważam, że na łące powinny rosnąć trawy i powinny one stanowić około 50% liczby roślin. Możecie wybierać spośród rodzimych gatunków trzcinników (stanowisko suche, piaszczyste), trzęślicy modrej (żyzne, wilgotne), drżączki, śmiałka darniowego, owsicy spłaszczonej, seslerii błotnej i tatrzańskiej (bez specjalnych wymagań w stosunku do gleby).

Większość traw jest wybitnie światłolubna. Jeżeli chcecie posadzić coś trawiastego w półcieniu-wybierzcie prosownicę rozpierzchłą, kosmatkę leśną lub niektóre spośród turzyc.

Kilka tipów:

1. Łąkę kwietną można założyć także z siewu. Należy wysiać mieszankę różnych gatunków kostrzew i wiechliny łąkowej i uzupełnić ją o posadzone gniazdowo (na nieobsianych

„rabatkach”) byliny. W pierwszym roku istnienia łąki trzeba ją będzie kosić raz w miesiącu, żeby pozbyć się niepożądanych roślin dwuliściennych. Wtedy należy omijać kępy bylin. W

następnym roku byliny należy ściąć wiosną, a następnie można je kosić raz (w sierpniu) lub dwa razy (z całą łąką- w czerwcu/lipcu i sierpniu/wrześniu), w zależności od pory kwitnienia.

2. Łąkę kwietną można zrobić z istniejącego, wyłysiałego trawnika. Należy go zwertykulować, mocno wyczesać, a w wolne od darni miejsca posadzić sadzonki lub wsiać nasiona bylin.

Wysiane nasiona trzeba przykryć warstwą kompostu.

3. Jeżeli trawnik rośnie dobrze, a chcielibyśmy go zamienić w łąkę kwietną, posadźmy w darni kilka sadzonek szelężnika. Ten półpasożyt osłabi korzenie traw i zrobi miejsce dla innych bylin.

4. Łąka może być bardzo ozdobna. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby posadzić w niej atrakcyjne i pożyteczne rośliny obcego pochodzenia, np. jeżówkę, kłosowiec, mak syberyjski czy rudbekię

(fot. 7, 8, 9)8 (800x517) 7 (800x480) 9 (800x559)

5. Pielęgnacja łąki kwietnej założonej metodą sadzenia polega na jej przycinaniu lub koszeniu wiosną (w marcu- kwietniu), odchwaszczaniu w miarę potrzeby (tylko w ciągu dwóch

pierwszych sezonów po założeniu, później gęsto zarasta i nie zostawia miejsca dla zbyt wielu roślin spontanicznych) i podlewaniu w okresach suszy (rzadko, ale obficie).

6. Łąka kwietna jest pożyteczna. Zwiększa bioróżnorodność terenu. Stanowi bazę pokarmową i schronienie dla wielu gatunków bezkręgowców, które z kolei są pokarmem ptaków, płazów, gadów i ssaków (np. jeży).

7. Łąka kwietna jest piękna.

Zrób sobie łąkę. Koniecznie.

lipiec 2012 510 (800x600) lipiec 2012 099 (800x600)
DSCN5148 (800x626) czerwiec- lipiec 2012 015 (600x800) czerwiec- lipiec 2012 008 (800x600) czerwiec 2012 052 (600x800) czerwiec 2012 040 (800x492) 89 (2) (800x600) 57 (800x600) 017 (673x800)11 (800x600)

Ten post ma 7 komentarzy

  1. Megi Moher

    ładne duże fotki tu macie 😉

  2. Karolina Ż.

    Chciałabym mieć kiedyś dom, żeby sobie zrobić taką łąkę 🙂 piękne

  3. Mała Mi

    Piękne kompozycje kwiatowe,,, też tak nieśmiało próbuję u siebie = pozwalam rosnąć tym roślinom, które chcą i prawie wszędzie tam gdzie chcą… ale nie są to nasadzenia celowe. Chyba czas o takich pomyśleć, bo prezentują się okazale 🙂

  4. Tomek k

    Właśnie coś takiego „samorzutnego” bym u siebie wyhodował (zaraz się wyprowadzam na wieś, działka jest spora) – ale niestety najpierw muszę to zaorać, gdy tymczasem już wyrosły byliny – dziurawiec np. Zobaczymy, jak to pójdzie. Ogólnie na tej działce najbardziej charakterystyczne są znaczące połacie dziurawca i ekspansywny chniel. Nawłoć oczywiście też wchodzi. Druga, głębsza część działki jest dość zacieniona i rośnie na niej mech – tam możemy pozwolić rosnąć lasowi.
    Konieczność przeorania wynika z faktu, że działka przed budową okazała się bardzo „zapuszczona” – pełno małych drzewek. Teraz sterczy tam mnóstwo sztywnych kołków, niebezpiecznych dla dzieci – no orka jest niestety koneiczna 🙂

    1. Inez Herbiness

      O, dobrze prawisz, chmiel – tego mi brakuje. Przeproszę jednak szpadelek…
      Testuję też przesadzanie wierzbówki kiprzycy.

  5. Kasiasss

    Może mi ktoś powiedzieć jakie to różowe kwiatki co tak lubią motyle? (3 od góry zdjęcie gotowej łąki, i 3 od dołu inny rodzaj). Czasem jak nie chce mi się kosić trawy zostawiam taki odcinek 20×30 m pod lasem i sobie rośnie co chce. Najczęściej to chyba rumianki. Przylatuje trochę motylków, koniki polne sobie skaczą i jest tak naturalnie 😉

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.