aromaterapia czakr
Czakra co to jest
Koncepcja czakr wywodzi się ze starożytnych tradycji hinduistycznych. Określenie „czakra” (inaczej: czakram lub ćakra) pojawia się po raz pierwszy w tekstach wedyjskich. Samo słowo pochodzi z sanskrytu, języka literatury i religii Indii od czasów starożytnych przez średniowieczne, aż po współczesne (ceremonie religijne). W słowie tym można doszukać się jeszcze starszych, praindoeuropejskich korzeni. Zarówno dosłownie, jak i metaforycznie, słowo czakra odnosi się do koła/okręgu lub cyklu. Wraz z upływem czasu zmieniało się też rozumienie znaczenia tego pojęcia i stosowane je w różnych kontekstach. Nie zawsze miało to konotacje energetyczne/metafizyczne. Koncepcje takie rozwinęły się w średniowieczu.
Czakry w kulturze Zachodu
Prawie równo sto lat temu koncepcja czakr została przedstawiona w naszej kulturze za sprawą książki Sir Johna Woodroffe’a, alias Arthur Avalon, który wydał tłumaczenia hinduskich tekstów poświęconych czakrom zatytułowane „The Serpent Power”. Książka zapoczątkowała zainteresowanie teorią czakr na Zachodzie i wkrótce pojawiły się kolejne poświęcone jej publikacje. Następna fala popularności nadeszła wraz z ruchem New Age. Można powiedzieć, że wraz z nim koncepcja czakr weszła do zachodniego mainstreamu, podobnie jak inne koncepcje medycyny orientalnej: TCM (Tradycyjna Medycyna Chińska) czy Ajurweda. Jednak w odróżnieniu od nich czakry rozumiane są głównie jako gałąź medycyny energetycznej, pojawiają się w praktykach medytacyjnych oraz jodze kundalini.
Oczywiście wraz z popularnością koncepcji czakr na Zachodzie badacze podjęli próby wytłumaczenia jej istoty w sposób zrozumiały w naszej kulturze. Nie jest to łatwe. Koncepcja bazuje na istnieniu ciała energetycznego, nie tylko fizycznego. Same czakry to punkty zlokalizowane w ciele energetycznym. Ich liczba jest różna, ale najczęściej mowa jest o siedmiu głównych, ułożonych wzdłuż kręgosłupa aż po głowę. Każda ma inne położenie, funkcję i przypisany jej kolor.
Czakry rozumiane są jako wiry energetyczne, miejsca przecięcia się kanałów energetycznych, gromadzące i rozsyłające dalej energię o odpowiednich wibracjach. Energia ta potrzebna jest nie tylko dla zdrowia ciała fizycznego, na które oddziaływa ciało energetyczne, ale także dla rozwoju duchowego. Czakry korespondują z najważniejszymi aspektami życia: od przetrwania, przez seksualność po kreatywność i duchowość.
Czakry kolory i opis
- czakra podstawy – odpowiada za przetrwanie, bezpieczeństwo, agresję (kolor czerwony)
- sakralna – emocje, seksualność, kreatywność (pomarańczowa)
- splotu słonecznego – kontrola, ambicja, kariera (żółta)
- serca – miłość, poświęcenie, uzdrawianie (zielona)
- gardła – mowa, ekspresja, w tym artystyczna (niebieska)
- trzeciego oka – intuicja, percepcja, analiza (indygo)
- korony, ponad szczytem głowy – myślenie kompleksowe, zdolności paranormalne, duchowość (fioletowa)
Najczęściej są to te kolory, ale zdarzają się różnice. Podobnie, w zależności od opracowania mogą pojawić się różnice w funkcjach przypisywanych czakrom. W konsekwencji możemy spotkać się z różnymi olejkami eterycznymi działającymi na daną czakrę.
Zaburzenia – jak odblokować czakry
Energia przenika poza ciało fizyczne, tworząc pole energetyczne i może być postrzegana w postaci aury. Prawidłowo funkcjonujące czakry powinny mieć kształt okręgu. Dla właściwej pracy organizmu wszystkie czakry powinny być zharmonizowane. Jeśli jedna z czakr przestaje prawidłowo funkcjonować, ma to wpływ na inne, a zwłaszcza te najbliżej położone. W wyniku stresu fizycznego, psychicznego czy mentalnego czakra może zmniejszyć lub zwiększyć swoje rozmiary, a jej brzegi stają się nierówne.
Poprawić działanie czakr może kontakt z dobrą energią o odpowiedniej wibracji. Takiej energii mogą dostarczyć na przykład naturalne olejki eteryczne. Według niektórych koncepcji można dokonać pomiaru energii ludzi, zwierząt czy roślin i rośliny lecznicze mają tej energii bardzo dużo. Podobnie olejki eteryczne jako koncentraty pozyskiwane z takich roślin.
Czakry – za co odpowiadają?
Chociaż tradycyjnie lokalizowane są w sferze energetycznej, ewentualnie psychicznej czy mentalnej, jedna z powstałych na Zachodzie teorii wskazuje na podobieństwa między położeniem czakr a gruczołów dokrewnych i łączy je z systemem endokrynnym oraz innymi ważnymi narządami:
- czakra podstawy – nadnercza, nerki
- sakralna – gruczoły płciowe
- splot słoneczny – trzustka, układ trawienia
- serce – grasica, serce i płuca
- gardło – tarczyca
- trzecie oko – szyszynka
- korona – przysadka
Niektórzy idą jeszcze dalej i poszczególnym czakrom przypisują odcinki kręgosłupa i nerwy. W konsekwencji czakrom odpowiadają zaburzenia zlokalizowane w danej części ciała:
- czakra podstawy – choroby układu moczowego, problemy z kręgosłupem, zaburzenia krążenia i obrzęki nóg
- sakralna – choroby układu płciowego
- splot słoneczny – choroby wątroby, niskie ciśnienie, anemia, reumatyzm, problemy trawienne
- serce – choroby serca i układu krążenia, choroby piersi i woreczka żółciowego
- gardło – zapalenie gardła i krtani, problemy z przełykaniem i oddychaniem, astma, kaszel spięty kark i ramiona
- trzecie oko – zatoki, alergie, choroby oczu i uszu oraz problemy skórne jak egzemy
- korona – bóle głowy, niepokój, wysokie ciśnienie, zawroty głowy, przewlekłe zmęczenie
Dla wielu naukowców jest to jednak na chwilę obecną wiedza ezoteryczna i pseudonauka.
Czakry w aromaterapii
Chociaż olejki eteryczne, ich składniki i właściwości są coraz lepiej poznane, nadal pozostaje wiele do zbadania. Stąd też pewnie różne nurty w aromaterapii lub próby połączenia aromaterapii z innymi koncepcjami, które mają zmaksymalizować korzyści płynące z zastosowania olejków eterycznych. Koncepcja czakr także zawędrowała do aromaterapii.
Olejki eteryczne do aromaterapii przypisuje się poszczególnym czakrom. Można kupić mieszanki olejków eterycznych przypisane do danej czakry i różne gadżety jak biżuterię przypisaną czakrom (podobnie jak np. znakom zodiaku). Czy to tylko moda i marketing, czy coś w tym faktycznie jest?
Aromaterapia czakr – czy to działa
W pewnych nurtach aromaterapii olejkom eterycznym przypisuje się zdolność harmonizowania działania czakr, czyli wpływ na ciało energetyczne, które wpływa na ciało fizyczne i inne aspekty pozazdrowotne.
Na dzień dzisiejszy nie ma raczej narzędzi i środków do badania ciała energetycznego, a badania naukowe potwierdzające lub podważające wpływ olejków na czakry są po prostu niedostępne. Każdy może sam eksperymentować i sprawdzić, czy coś w tym jest, czy nie. Często olejki lub mieszanki olejków, które znamy i stosujemy z kompletnie innych powodów, rzeczywiście dają efekty podobne do tych opisywanych w czakroterapii, dotyczy to również efektów obserwowanych w badaniach klinicznych. Trudno przeoczyć te podobieństwa. Co z tym zrobić? Możemy skupić się na terapii czakr lub po prostu praktykować aromaterapię z takim bonusem, który czujemy, ale nie potrafimy na razie wytłumaczyć ani zrozumieć.
Olejki eteryczne – podział według czakr
Podziały różnią się trochę w zależności od autora, ale pewne olejki są zgodnie lub najczęściej przypisywane do określonej czakry. Będą to:
- podstawa – elemi, mirra, balsam Peru, imbir, tymianek, majeranek, wetiweria, grejpfrut, buchu, kardamon, kolendra, cedr, kadzidłowiec, sandałowiec,
- sakralna – jaśmin, ylang-ylang, paczula, gałka muszkatołowa, pomarańcza, rumianek niemiecki (niebieski), a także wg niektórych autorów olejki czakry podstawy jak wetiweria, sandałowiec, kardamon, kolendra, imbir
- splot słoneczny – limonka, gorzka pomarańcza, rumianek rzymski, cedr, kardamon, majeranek, pieprz czarny, fenkuł, goździk, cyprys, cytryna, palmaroza
- serca – róża, kocanki, bergamotka, melisa, mandarynka, tangerynka, a według niektórych autorów także jaśmin, neroli, geranium, kadzidłowiec, lawenda, ylang-ylang
- gardła – szałwia muszkatołowa, lawenda, bazylia (sweet basil), cyprys, petitgrain, mięta pieprzowa, hyzop, a według niektórych autorów także bergamotka, rumianki, kardamon
- trzecie oko – rozmaryn, bazylia azjatycka (tulsi), daglezja, sosna, jałowiec, cytryna, anyżek, eukaliptus, trawa cytrynowa, amyris
- korona – kadzidłowiec, neroli, jodła, dzięgiel, copaiba
Olejki mają pomagać na dolegliwości zlokalizowane w okolicy danej czakry lub jej przypisywane.
Bibliografia
Loughran, Joni /Bull, Ruah (2000): Aromatherapy and Subtle Energy Techniques: Compassionate Healing with Essential Oils
Peace Rhind, Jennifer (2012): Essential Oils: A Handbook for Aromatherapy Practice. Second Edition
Worwood, Valerie Ann (2006): Aromatherapy for the Soul. Healing the Spirit with Fragrance and Essential Oils
- Bestseller
Mieszanka Kardamon 04 (olejki na gorszy nastrój) 10 ml
- 59.00 zł
- Oceniono 4.89 na 5
- Bestseller
Mieszanka Rescue 04 poj. 10 ml (olejki na silny stres)
- 68.00 zł
- Oceniono 5.00 na 5