Naturalne olejki eteryczne do kąpieli – jak stosować bezpiecznie w aromaterapii domowej

Niezależnie od tego, który olejek eteryczny do kąpieli lubisz i wybierzesz, to pamiętaj prostą zasadę: olejków nigdy nie wlewamy bezpośrednio do wody. Dodajemy je do kąpieli tylko po uprzednim zmieszaniu z odpowiednim nośnikiem. Ma to zapobiec podrażnieniom, alergiom oraz reakcjom fototoksycznym. Skóra w kąpieli jest rozgrzana i bardzo wrażliwa na działanie olejków. Zresztą niezależnie od tego, czy przygotowujesz kąpiel czy nie, obwiązuje zasada nieużywania olejków bezpośrednio na skórę, ale dopiero po rozcieńczeniu.

Skoro już wiemy, że niezbędne jest rozcieńczanie olejków przed dodaniem ich do wody w wannie, zastanówmy się, w czym więc rozpuszczać olejki eteryczne przeznaczone do kąpieli?

W czym rozpuścić olejki do kąpieli – sprawdź czy robisz to dobrze!

Najczęściej olejki rozcieńczamy przy użyciu olejów roślinnych lub baz samoemulgujących. Oleje roślinne unoszą się na powierzchni wody w wannie, a bazy samoemulgujące pozwalają rozpuścić olejek eteryczny w wodzie – pachnie cała woda w wannie. Bazą samoemulgującą może być płyn do kąpieli, szampon, mydło w płynie, czy też magnezowa piana do kąpieli. Znakomitym rozwiązaniem są preparaty na bazie poligliceroli. Aromatyczne kosmetyki do kąpieli to doskonały sposób na korzystanie z olejków, bezpieczny i przyjemny. Przydatne mogą być tutaj zalecenia IFRA dotyczące bezpiecznych stężeń na skórę. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Naturalne olejki do aromaterapii – jak kupować.

Wracając do klasycznych zaleceń aromaterapeutycznych – po porostu dodaj 5 kropli olejku do porcji płynu do kąpieli i wymieszaj, wlej do wanny, gotowe. Mleko, miód, śmietana – nie nadają do emulgowania ani rozcieńczania olejków eterycznych w kąpieli. Składniki te są po prostu znakomitymi dodatkami do kąpieli. Jednak w kontakcie z wodą w wannie, olejki eteryczne oddzielą się od tych nośników i efekt będzie taki, jak przy zastosowaniu stężonego olejku eterycznego w kontakcie ze skórą, czyli ryzyko podrażnienia i innych reakcji niepożądanych. Pamiętaj też, by w kąpieli używać tylko olejków bezpiecznych dla skóry.

Domowe SPA z olejkami eterycznymi – pielęgnowanie urody, inhalacja czy coś więcej?

Kąpiel aromaterapeutyczna może służyć różnym celom i w zależności od tego, możesz sięgnąć po różne kategorie olejków. Relaks w wannie to jeden z głównych powodów, dla których korzystamy z kąpieli z olejkami. Jeśli pragniesz się odstresować, przygotuj kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego. Możesz połączyć go też z olejkami ze skórek cytrusów jak pomarańcza słodka czy tangerynka. Przygotuj sobie mieszankę przed kąpielą i przetestuj zapach. Ważne, żeby taka kąpiel sprawiała przyjemność. Jeśli okaże się, że zapach mieszanki olejków wyszedł zbyt intensywny możesz złagodzić go poprzez dodanie olejku z drzewa różanego. Bogaty w linalol (zawiera go więcej od lawendy!), będzie doskonałym dodatkiem do relaksującej kąpieli.

A może potrzebujesz porannego pobudzenia? Wtedy sprawdzą się olejki bogate w mentol jak miętowy (mięta pieprzowa, polna), a także w 1,8-cyneol jak rozmaryn albo olejek eukaliptusowy. Wypróbuj z odrobiną grejpfruta różowego!

Kąpiel to także doskonała metoda profilaktyki infekcji górnych dróg oddechowych czy wsparcia organizmu już podczas choroby lub rekonwalescencji. To naprawdę przyjemny i prosty sposób na skorzystanie z mocy olejków eterycznych. Klasyka to wyżej wymienione olejki bogate w 1,8-cyneol (kardamon i kajeput to też doskonały wybór!). Olejek z drzewa herbacianego to także dobry wybór. To olejek uważany jest za bakteriobójczy i antyseptyczny. Jeśli nie przepadasz za jego zapachem solo, skorzystaj z dodatku różnych olejków, których zapach lubisz. Pomarańcza słodka to znany poprawiacz zapachów! A co z olejkami zapachowymi? Tutaj sprawa nie jest taka prosta. Często nie bardzo wiadomo, co zawierają ani czy będą wykazywać jakiekolwiek działanie terapeutyczne. Więcej na ten temat we wpisie: Olejek eteryczny a zapachowy – jak to rozróżniać i co z tego wynika.

Olejki eteryczne do kąpieli dla dzieci

Kąpiele można stosować także w aromaterapii dzieci. Trzeba jednak pamiętać, żeby dodawać ich mniej niż dla dorosłych i że nie wszystkie będą bezpieczne. Zwłaszcza u małych dzieci niewskazany będzie mentol oraz 1,8-cyneol. Więcej o aromaterapii dzieci dowiesz się w tym wpisie. Naturalne olejki eteryczne do kąpieli na przeziębienie u dzieci to raczej geranium, cytryna, rumianek. Możesz też sięgnąć po gotowe mieszanki jak Geranium 01 czy Lawenda 01. Olejek eteryczny cynamonowy z kory do kąpieli dzieci to akurat niekoniecznie dobry pomysł – jest to olejek o bardzo silnym działaniu i ma wyjątkowo niski limit dermalny. Szczególną uwagę przy doborze olejków należy zwrócić też u dzieci wysoko wrażliwych. Więcej wskazówek tutaj.

Aromaterapia pod prysznicem. A może domowe kąpiele leśne?

Nie masz wanny albo nie masz ochoty na kąpiel? Żaden problem! Skorzystaj z prysznica. Jeśli masz możliwość zamknięcia się w kabinie prysznicowej, możesz stworzyć w niej domową komorę inhalacyjną! Kilka kropli wybranych olejków umieść na szklanej lub innej odpornej powierzchni (olejki mogą zniszczyć plastiki i inne tworzywa sztuczne!). Ciepła para wodna porwie ich molekuły i wypełni kabinę zapachem.

Inna metoda inspirowana japońskim shinrin-yoku to kąpiele leśne. W aromaterapii domowej nie potrzeba do nich ani lasu, ani wanny. Mogą to być nawet… suche kąpiele! Zapachy leśne, drzewne, żywiczne nadają się świetnie. Możesz sięgnąć po różnego typu kadzidła czy dyfuzory. To taka namiastka lasu we własnym domu. W ten sposób możesz złagodzić stres, poprawić nastrój czy wspomóc się w problemach takich jak katar lub przeziębienie. Więcej przeczytasz we wpisach: Dyfuzory do aromaterapii oraz Kąpiele leśne – czy można praktykować to w domu.