Olejki eteryczne do kąpieli

Olejki do kąpieli stosujemy dla przyjemności, w trakcie infekcji (olejki na katar), na ból mięśni i stawów lub dla relaksu i na stres. Aby zapobiec podrażnieniom, alergiom oraz reakcjom fototoksycznym, olejki eteryczne rozcieńczamy przed wlaniem do wanny w oleju roślinnym, płynie do kąpieli lub szamponie. Aby stworzyć aromatyczny olejek do kąpieli od podstaw, połącz olejki eteryczne z solubilizatorem. Do relaksującej kąpieli  5 kropli olejku eterycznego na wannę wody to odpowiednia ilość, ale precyzyjne zalecenia znajdziesz w certyfikatach IFRA w opisie olejków (sprawdź stężenie olejku dla kosmetyków spłukiwalnych). Olejki eteryczne sprawdzą się też do inhalacji pod prysznicem i do sauny.

Które olejki do kąpieli wybrać?

Dla relaksu i uspokojenia olejek lawendowy, bergamotka, drzewo różane. Olejki na katar jak eukaliptus, tymianek, gotowe mieszanki Mace 04 i Marsylia 01. Na katar i infekcje dla dzieci tymianek, mieszanka Tymiankowa 01, sosna, pichta. Na bóle stawów i mięśni jałowiec, mięta, eukaliptus. Do niepełnych kąpieli, nasiadówek, np. na podrażnienia okolic intymnych z olejkiem rumianku pospolitego.

Przewiń i przeczytaj więcej na dole strony

W czym rozpuścić olejki do kąpieli – sprawdź czy robisz to dobrze!

Najczęściej olejki rozcieńczamy przy użyciu olejów roślinnych lub baz samoemulgujących. Na czym polega różnica? Oleje roślinne unoszą się na powierzchni wody w wannie, tworząc tłusty film na skórze, a bazy samoemulgujące pozwalają rozpuścić olejek eteryczny w wodzie – pachnie cała woda w wannie. Bazą samoemulgującą może być płyn do kąpieli, szampon, mydło w płynie. Mleko, miód, śmietana – nie sprawdzą się do emulgowania ani rozcieńczania olejków eterycznych w kąpieli, poniważ w kontakcie z wodą olejki eteryczne oddzielą się od tych nośników, co stwarza ryzyko podrażnienia i innych reakcji niepożądanych.

Domowe SPA z olejkami eterycznymi – pielęgnowanie urody, inhalacja czy coś więcej?

Kąpiel aromaterapeutyczna może służyć różnym celom i w zależności od tego, możesz sięgnąć po różne kategorie olejków. Relaks w wannie to jeden z głównych powodów, dla których korzystamy z kąpieli z olejkami. Jeśli pragniesz się odstresować, przygotuj kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego. Możesz połączyć go też z olejkami ze skórek cytrusów jak pomarańcza słodka czy tangerynka. Przygotuj sobie mieszankę przed kąpielą i przetestuj zapach. Ważne, żeby taka kąpiel sprawiała przyjemność. Jeśli okaże się, że zapach mieszanki olejków wyszedł zbyt intensywny możesz złagodzić go poprzez dodanie olejku z drzewa różanego.

A może potrzebujesz porannego pobudzenia? Wtedy sprawdzą się olejki bogate w mentol jak miętowy (mięta pieprzowa, polna), a także w 1,8-cyneol jak rozmaryn albo olejek eukaliptusowy. Wypróbuj z odrobiną grejpfruta różowego!

Kąpiel to także doskonała metoda profilaktyki infekcji górnych dróg oddechowych czy wsparcia organizmu już podczas choroby lub rekonwalescencji. To naprawdę przyjemny i prosty sposób na skorzystanie z mocy olejków eterycznych. Klasyka to wyżej wymienione olejki bogate w 1,8-cyneol (kardamon i kajeput to też doskonały wybór!). Jeśli nie przepadasz za jego zapachem solo, skorzystaj z dodatku różnych olejków, których zapach lubisz. Pomarańcza słodka to znany poprawiacz zapachów!

Olejki eteryczne do kąpieli dla dzieci

Kąpiele można stosować także w aromaterapii dzieci. Trzeba jednak pamiętać, żeby dodawać ich mniej niż dla dorosłych i że nie wszystkie będą bezpieczne. Zwłaszcza u małych dzieci niewskazany będzie mentol oraz 1,8-cyneol. Więcej o aromaterapii dzieci dowiesz się w tym wpisie. Naturalne olejki eteryczne do kąpieli na przeziębienie u dzieci to raczej geranium, cytryna, rumianek. Możesz też sięgnąć po gotowe mieszanki jak Geranium 01 czy Lawenda 01. Olejek eteryczny cynamonowy z kory do kąpieli dzieci to akurat niekoniecznie dobry pomysł – jest to olejek o bardzo silnym działaniu i ma wyjątkowo niski limit dermalny. Szczególną uwagę przy doborze olejków należy zwrócić też u dzieci wysoko wrażliwych. Więcej wskazówek tutaj.

Aromaterapia pod prysznicem. A może domowe kąpiele leśne?

Nie masz wanny albo nie masz ochoty na kąpiel? Żaden problem! Skorzystaj z prysznica. Jeśli masz możliwość zamknięcia się w kabinie prysznicowej, możesz stworzyć w niej domową komorę inhalacyjną! Kilka kropli wybranych olejków umieść na szklanej lub innej odpornej powierzchni (olejki mogą zniszczyć plastiki i inne tworzywa sztuczne!). Ciepła para wodna porwie ich molekuły i wypełni kabinę zapachem.

Inna metoda inspirowana japońskim shinrin-yoku to kąpiele leśne. W aromaterapii domowej nie potrzeba do nich ani lasu, ani wanny. Mogą to być nawet… suche kąpiele! Zapachy leśne, drzewne, żywiczne nadają się świetnie. Możesz sięgnąć po różnego typu kadzidła czy dyfuzory. To taka namiastka lasu we własnym domu. W ten sposób możesz złagodzić stres, poprawić nastrój czy wspomóc się w problemach takich jak katar lub przeziębienie. Więcej przeczytasz we wpisach: Dyfuzory do aromaterapii oraz Kąpiele leśne – czy można praktykować to w domu.