Olejki do porodu według badań klinicznych

Aromaterapia w ciąży i olejki do porodu to najszybciej rozwijające się obecnie działy aromaterapii. Coraz częściej szpitale wyposażają w naturalne olejki eteryczne oddziały położnicze. W aromaterapii ciężarnych specjalizuje się też coraz więcej położnych, douli i pielęgniarek. Skutki uboczne zdarzają się bardzo rzadko, to znaczy u 1% kobiet. Jako najczęściej używane olejki do porodu wymienia się szałwię muszkatołową i olejek rumiankowy, które sprawdzają się między innymi do łagodzenia bólu przy porodzie. Aromaterapia obniża też poziom lęku i nasilenie bólu po cięciu cesarskim,  zmniejsza potrzebę podawania leków przeciwlękowych przy cięciu cesarskim w znieczuleniu rdzeniowym.

Aromaterapia do porodu to częsty temat badań klinicznych. Najczęściej badanym w kontekście bólu i lęku porodowego jest olejek lawendowy,  stosowany zarówno wziewnie, jak i do masażu. Następnie olejek różany, a także hydrolat różany i olejowy ekstrakt z kwiatów róży. Olejek geraniowy oraz geranium w mieszance z pomarańczą,  gorzka pomarańcza czyli neroli,  mięta pieprzowa, mieszanka olejków mandarynki, lawendy rumianku rzymskiego i kadzidła, ponadto ylang-ylang i z najświeższych doniesień werbena cytrynowa.

Jak stosować olejki eteryczne do porodu

Wdychanie zapachu z wacika, z dłoni lub użycie dyfuzora oraz masaż rozcieńczonym olejkiem eterycznym to podstawowe metody. Najważniejsze, żeby zastosować olejek w niewielkiej ilości (np. 3 krople do dyfuzora), a na skórę stężenie 1-2%. Odpowiednie są też maceraty olejowe np. różany oraz hydrolaty (szczególnie neroli).