Wykorzystaj gotowe mieszanki olejków eterycznych

Jeśli poszukujesz sposobu na poprawę zdrowia i samopoczucia, aromaterapia to dobry wybór. Ta metoda terapeutyczna polega na oddziaływaniu na organizm olejkami eterycznymi – dzieje się to poprzez czucie zapachu oraz poprzez wchłanianie związków zapachowych do krwi, głównie wraz z wdychanym powietrzem i przez skórę (np. podczas masażu).  Efekty zależą od dobrania odpowiednich olejków, a ułatwieniem są gotowe mieszanki olejków eterycznych – tutaj prezentuję swoje autorskie kompozycje, skuteczne i ładne.  W kategorii aromaterapia kliniczna znajdziesz mieszanki, w których najważniejszy był dla mnie efekt terapeutyczny, np. do wsparcia organizmu w walce z infekcjami, a w kategorii aromaterapia estetyczna takie, w których na pierwszy plan wysuwa się zapach – idealne dla relaksu.


Czym jest aromaterapia

Aromaterapia to ważna gałąź medycyny naturalnej, część ziołolecznictwa. Polega na stosowaniu wonnych ekstraktów z roślin dla poprawy zdrowia i samopoczucia. Dawno minęły czasy kiedy aromaterapię zaliczano do metod medycyny alternatywnej – obecnie aromaterapia ma status terapii komplementarnej, a jej skuteczność jest poparta dowodami naukowymi.

Aromaterapeuta sięga najczęściej po naturalne olejki eteryczne, choć może wykorzystać również absoluty, ekstrakty CO2, żywice, hydrolaty czy wyciągi olejowe. Te aromatyczne ekstrakty mają szerokie spektrum właściwości terapeutycznych. Mogą działać uspokajająco, dodawać energii, łagodzić infekcje, ogólnie wspierać procesy zdrowienia – wszystko zależy od konkretnego olejku. Wyjątkowe w aromaterapii jest to, że wspierając zdrowie dostarczamy sobie też przyjemnych doznań zmysłowych.

Zasady działania aromaterapii

Aromaterapia działa głównie poprzez wdychanie olejków eterycznych oraz przenikanie przez skórę. Olejki te można stosować na różne sposoby:

  1. w dyfuzorach
  2. w inhalacjach
  3. podczas masaży
  4. w kosmetykach
  5. w kąpielach

To wszechstronna i przyjemna metoda terapeutyczna. Ważne jednak, by wybierać prawdziwe olejki eteryczne, tylko wtedy można skorzystać z ich właściwości. Aby aromaterapia była bezpieczna i skuteczna, dobieramy olejki do indywidualnych potrzeb, biorąc pod uwagę m.in. wiek i stan zdrowia, a także metodę użycia.

Jak aromaterapia wpływa na psychikę?

Efekty psychologiczne, jak relaksacja, łagodzenie stresu, lęków, poprawa nastroju, wynikają często z naszej reakcji na zapach. Ta reakcja jest subiektywna, bo każdy z nas ma inne preferencje zapachowe. Jeśli uznamy zapach za ładny, działa kojąco, a zapachy postrzegane jako brzydkie mogą nas irytować i popsuć nastrój. Dlatego jeśli chcesz praktykować aromaterapię, bierz zawsze pod uwagę indywidualny stosunek do konkretnych zapachów olejków eterycznych. Połączenie olejków w mieszance to jedna z metod radzenia sobie z mniej lubianymi nutami zapachowymi.

Jak aromaterapia wpływa na fizjologię? 

Już samo odczuwanie zapachów wpływa na bicie serca, ciśnienie, hormony i więcej, ale jeśli zależy ci na udrożnieniu nosa czy łagodzenie świądu skóry, kluczowe są właściwości użytych olejków. Na katar świetnie działają olejek miętowy i eukaliptus i to te olejki zastosujemy do inhalacji na katar. Zadziałają nawet jeśli nie przepadasz za tymi zapachami. To niezależne od naszej woli, a efekty wynikają ze składu biochemicznego poszczególnych olejków. Np. składnik olejku eukaliptusa o nazwie 1,8-cyneol działa przeciwzapalnie i rozkurczowo, a linalol, składnik olejku lawendowego, działa uspokajająco i przeciwlękowo.

Historia i rozwój aromaterapii

Aromaterapia to pojęcie nowe, ale stosowanie aromatycznych roślin ma długą historię, sięgającą ponad 5000 lat. Była stosowana w różnych kulturach na całym świecie. Oto kilka przykładów:

  • Starożytni Egipcjanie stosowali rośliny aromatyczne i wyciągi z nich jako perfumy, np. słynne perfumy Kyphi, kosmetyki, leki, a także do oczyszczania powietrza i w celach rytualnych – do okadzania świątyń i balsamowania zwłok. Stosowali  kadzidłowiec, mirrę, cedr, cynamon czy tatarak. Już wtedy dokonywano prostej destylacji roślin.
  • Starożytny grecki lekarz, farmakolog i botanik, Dioskurydes, w swoim dziele „De Materia Medica” z I w. n.e. opisał zastosowanie medyczne licznych roślin aromatycznych oraz sam proces destylacji. Jego dzieło było prekursorem nowożytnych farmakopei.
  • W kulturze arabskiej – Awicenna (980-1037) stosował w swojej praktyce olejki i udoskonalił proces destylacji. Jedno z dzieł Awicenny, „Kanon medycyny”, służyło europejskim lekarzom jako źródło wiedzy aż do XVII w.
  • W czasie średniowiecznych plag rośliny aromatyczne pełniły rolę ochronną –, zalecano otaczanie się aromatycznymi surowcami dla ochrony przed chorobą. Popularne były “octy złodziei” i  pomandery, czyli zbiorniczki zawieszane jak medalion na szyi, wypełniane m.in. goździkami, ambrą i piżmem.
  • Z nastaniem Epoki Wielkich Odkryć Geograficznych, z Nowego Świata sprowadzono egzotyczne rośliny, w tym wiele o nieznanych wcześniej zapachach. Olejki eteryczne stosowano na coraz większą skalę w perfumerii. Często kosmetyk był też lekiem, panaceum, i stosowano go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Najsłynniejsze przykłady to rozmarynowa Woda Królowej Węgier, a także późniejsze wody kolońskie.
  • Za twórcę nowoczesnej aromaterapii uważany jest francuski chemik René-Maurice Gattefossé. Uległ on wypadkowi w laboratorium, w którym doszło do eksplozji. Na skórze chemika znalazły się palące substancje, które ugasił, tocząc się po trawniku. Prawdopodobnie wtedy doszło u niego do zakażenia bakteriami powodującymi do dziś bardzo niebezpieczną zgorzel gazową. Gattefossé zastosował lawendowy olejek eteryczny. Efekty przerosły jego oczekiwania i skłoniły do dalszych badań nad olejkami. Pod koniec lat 30. Gattefossé wydał pierwszą nowoczesną książkę do aromaterapii, a olejek lawendowy na oparzenia to standard we współczesnej aromaterapii.

Z biegiem czasu odkrywano coraz więcej możliwości, jakie niesie ze sobą aromaterapia, co sprawia, że jest jedną z najstarszych form terapii naturalnej.

Współczesna aromaterapia czerpie z tych starożytnych tradycji, ale jednocześnie korzysta z nowoczesnych badań naukowych, które potwierdzają jej skuteczność. Dzięki temu aromaterapia nie tylko zachowuje swoje historyczne korzenie, ale też rozwija się, dostosowując do potrzeb współczesnego człowieka.

Olejki eteryczne w aromaterapii

Olejki eteryczne, często nazywane olejkami do aromaterapii, to naturalne ekstrakty roślinne, wytwarzane w prostych procesach fizycznych, bez dodatków chemicznych. Pozyskiwane są z różnych części roślin – liści, kwiatów, nasion, łodyg, korzeni, drewna.

Każdy olejek eteryczny ma specyficzny skład chemiczny, co przekłada się na jego zapach i walory terapeutyczne. Na przykład, olejek lawendowy działa kojąco na psychikę, podczas gdy olejek rozmarynowy pobudza i odświeża.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to skoncentrowane substancje zapachowe, pozyskiwane z surowców roślinnych metodami tłoczenia lub destylacji. W aromaterapii stosuje się je nie tylko ze względu na przyjemny zapach, ale także z powodu ich wpływu na właściwości terapeutycznych. Szczególnie korzystne jest zastosowanie ich w dolegliwościach jak:

  1. stres i problemy z zasypianiem
  2. problemy dróg oddechowych
  3. ból głowy,
  4. problemy z pamięcią i koncentracją

Olejki można łączyć ze sobą w mieszankach, dla poprawy zapachu i walorów terapeutycznych.

Jakie olejki są najczęściej stosowane w aromaterapii?

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z aromaterapią, zwróć uwagę na te podstawowe olejki stosowane w aromaterapii – wyróżniają się wszechstronnością i wysokim bezpieczeństwem stosowania:

  • Olejek lawendowy – podstawowy olejek w aromaterapii, sprawdza się w łagodzeniu stresu, walce z infekcjami i problemami skórnymi, jest odpowiedni nawet dla niemowląt
  • Olejek cytrynowy – poprawia nastrój, oczyszcza powietrze z patogenów, jest idealnym wyborem zarówno w zdrowiu, jak i w trakcie przeziębienia, świetnie pachnie w parze z lawendą
  • Olejek rozmarynowy – poprawia pamięć i koncentrację, wspomaga oddychanie przy problemach dróg oddechowych, a użyty w masażu rozgrzewa i łagodzi dolegliwości bólowe
  • Olejek z drzewa herbacianego – ceniony za swoje właściwości antyseptyczne.

Tę podstawową pulę warto też rozszerzyć o olejek pomarańczowy i olejek z bergamotki – bardzo lubiane zapachy, pomagają łagodzić stres, tymiankowy – szczególnie przydatny do łagodzenia objawów kaszlu, miętowy – na ból, katar i przeciw nudnościom.

Najpopularniejsze olejki eteryczne i ich zastosowanie

Aromaterapia zdobywa coraz większe uznanie. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki swojej skuteczności i naturalnemu podejściu do zdrowia. Każdy olejek ma swoje unikalne właściwości, które wynikają z jego wyjątkowego składu biochemicznego. Przyjrzyjmy się bliżej kilku z najczęściej stosowanych olejków i ich zastosowaniom.

Olejek lawendowy: Relaks i łagodzenie dolegliwości skórnych

Olejek lawendowy, znany ze swojego wszechstronnego działania, to jeden z najczęściej wybieranych olejków w aromaterapii. To ulubiony olejek aromaterapeutów i naukówców – jest najczęściej badanym naukowo olejkiem eterycznym. Wielokrotnie wykazano, że wdychanie zapachu lawendy to odpowiednia metoda dla łagodzenia stresu, bólu, wspierania zasypiania, ponadto olejek lawendowy jest bezpieczny w użyciu nawet przy niemowlętach. W aromaterapii to również olejek nr 1 do terapii skórnych, np. na skaleczenia, ranki po ukąszeniu owadów czy na oparzenia, dlatego rozcieńczony olejek lawendowy warto mieć zawsze w domu. Ten olejek pachnie subtelniej w połączeniu z olejkami cytrusowymi, jak w mieszankach Lawenda 01, Lawenda 02  i Geranium 01 (to mieszanki na sen i infekcje dla dzieci), a połączenie lawendy z szałwią muszkatołową jak w mieszance Clary 02 jest znane jako środek łagodzący napięcie przedmiesiączkowe i jako mieszanka do porodu.

Olejek cytrynowy: Oczyszczanie powietrza i poprawa nastroju

Olejek cytrynowy, o świeżym, cytrusowym zapachu, to doskonały wybór do dyfuzora dla oczyszczania powietrza i poprawy nastroju. Sam lub w mieszance, np. z olejkiem lawendowym, jak w mieszance Floryda 04 ogranicza ilość drobnoustrojów w powietrzu, zapobiega infekcjom, poprawia odporność, buduje przyjemną atmosferę w pomieszczeniach – ten zapach jednocześnie relaksuje i motywuje do działania, jest idealny do domowych porządków. Olejek cytrynowy pachnie też znakomicie w parze z olejkiem melisowym jak w mieszance dla łagodzenia napięcia nerwowego Melisa i Cytryna.

Olejek z drzewa herbacianego: Na wirusy i bakterie

Olejek z drzewa herbacianego, ceniony za swoje antybakteryjne właściwości, jest niezastąpiony w terapiach skórnych i na błony śluzowe, a także do oczyszczaniu powietrza i powierzchni. Przydatny szczególnie w terapii trądziku, na skaleczenia i ranki po ukąszeniu owadów, łagodzi świąd i działa antyseptycznie. To odpowiedni olejek do dyfuzora w trakcie infekcji, najkorzystniej w mieszankach, dla poprawy zapachu i bezpieczeństwa. W pokoju dziecka dyfuzuj olejek herbaciany w gotowej mieszance Lawendowe drzewko 01 lub samodzielnie zmieszaj go z olejkami cytrynowym i lawendowym, po 1 kropli każdego z nich.

Olejek eukaliptusowy: Poprawa oddychania i oczyszczanie powietrza

Olejek eukaliptusowy, znany najlepiej jako środek wspomagający przy katarze i kaszlu, dla dorosłych sprawdzi się solo, choć w gotowych mieszankach wzorowanych na occie złodziei jak Marsylia 01 lub Nicea 01 będzie działał skuteczniej. W aromaterapii dla dzieci, szczególnie poniżej 4 roku życia, zastosuj olejek rozmarynowy w mieszankach Choinkowa 01 lub Lawendowe drzewko. Dodatkowo zarówno olejek eukaliptusowy jak i rozmarynowy poprawiają pamięć i koncentrację, można je stosować podczas nauki, w pracy i na egzaminie. Dla poprawy zapachu rozmaryn lub eukaliptus warto połączyć z olejkiem cytrynowym lub grejpfrutowym.

Olejek bergamotowy: Poprawa nastroju i relaks

Olejek bergamotowy urzeka zapachem, łączy nuty cytrusów, kwiatów i gorzkie nuty zapachowe. Ten olejek jest często wykorzystywany w aromaterapii do poprawy nastroju i relaksu. Jego kojący, delikatny zapach jest też doskonały do tworzenia kompozycji zapachowych, jak w mieszance Rumianek 10%, gdzie stanowi tło dla olejku rumianku rzymskiego i wspiera jego działanie relaksujące, co możesz wykorzystać przy usypianiu niemowlęcia. Bergamotkę znajdziesz też w najsilniejszych mieszankach Herbiness na stres i napięcie nerwowe, czyli Rescue i Anielska.

Olejek ylang-ylang: Relaks i afrodyzjak

Olejek ylang-ylang, o intensywnym, słodkim, kwiatowym zapachu, jest znany ze swoich właściwości relaksacyjnych i jako afrodyzjak. W aromaterapii często stosuje się go do łagodzenia stresu i poprawy samopoczucia, szczególnie w parze z olejkami cytrusowymi (solo pachnie bardzo intensywnie i mdło). Ylang-ylang pachnie szczególnie dobrze w duecie z olejkiem pomarańczowym i razem stanowią kompozycję łagodzącą stres, wprawiają w romantyczny nastrój. Takie połączenie znajdziesz w gotowej mieszance Kardamon 04, ylang-ylang jest ponadto składnikiem mieszanek Rescue i Santa Mirra.

Techniki stosowania aromaterapii

Aromaterapia może nam towarzyszyć w codziennym życiu, wspierając zdrowie i samopoczucie. W zdrowiu stosujemy niewielkie dawki, natomiast w trakcie infekcji sięgamy po bardziej intensywne metody aromaterapeutyczne i stosujemy więcej kropli olejków. Do najczęściej stosowanych technik w aromaterapii należą:

  1. dyfuzja i inhalacje, czyli poprzez drogi oddechowe
  2. masaż, kąpiele, kosmetyki, czyli poprzez kontakt ze skórą i błonami śluzowymi
  3. w aromaterapii medycznej zaleca się również środki doustne z olejkami eterycznymi.

Każda z tych metod ma swoje unikalne zalety, które można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Obecnie największą popularnością cieszą się dyfuzory i szklane nebulizatory, kominki zapachowe czy nawilżacze powietrza (o ile są dostosowane do olejków). Te urządzenia pomagają rozpraszać olejki eteryczne, tworząc przyjemną atmosferę i poprawiając jakość powietrza. Dzięki nim aromaterapia staje się dostępna dla każdego, kto pragnie otaczać się zapachem rośliny – jest to najbardziej bezpieczna metoda stosowania olejków do aromaterapii.  Ale jak najlepiej wykorzystać te techniki, by osiągnąć maksymalne korzyści?

Dyfuzory: Jak działają i jak wybrać odpowiedni?

Dyfuzory to urządzenia, które rozpraszają olejki eteryczne w powietrzu, tworząc przyjemną atmosferę i poprawiając jakość powietrza. Choć olejki eteryczne dyfuzują swobodnie, bez pomocy sprzętu, to dyfuzor elektryczny jest dla wielu osób są nieodłącznym elementem aromaterapii. Wyróżniamy dwa główne rodzaje dyfuzorów elektrycznych:

  1. ultradźwiękowe (wytwarzające mgiełkę wodną)
  2. nebulizatory szklane (działają bez dodatku wody)

Model z mgiełką  dodatkowo nawilża powietrza, co jest szczególnie przydatne w suchych pomieszczeniach, szczególnie w okresie grzewczym.

Wybierając dyfuzor, warto zwrócić uwagę na jego funkcje, takie jak:

  1. rodzaj tworzywa – czy jest dostosowane do olejków eterycznych
  2. pojemność zbiornika,
  3. podświetlenie,
  4. tryb pracy (ciągły, interwały),
  5. poziom hałasu podczas pracy
  6. dostępność szklanych elementów wymiennych dla nebulizatorów .

Wybór odpowiednich olejków powinien opierać się na ich właściwościach terapeutycznych oraz osobistych preferencjach zapachowych. Ważne jest też używanie odpowiedniej ilości olejków do dyfuzora, zobacz ile olejku stosujemy w dyfuzorze przy dziecku.

Ważne też, by dbać o czystość dyfuzora, wysuszyć po użyciu, a jeśli zauważysz osad (może się pojawić po dyfuzji olejków tłoczonych z owoców cytrusowych), przemyj ciepłą wodą z detergentem lub ściereczką zwilżoną spirytusem. W nebulizatorach szklanych czasami dochodzi do zablokowania szklanej dyszy lepkimi olejkami i absolutami. Jeśli tak się stanie, przemyj sprzęt spirytusem.

Kominki zapachowe: Tradycyjna metoda podgrzewania olejków

Kominki zapachowe to klasyczne urządzenia, które przez wiele lat cieszyły się ogromną popularnością wśród miłośników aromaterapii. Wykonane z ceramiki lub szkła, służą do podgrzewania olejków eterycznych, które pod wpływem ciepła intensywniej emitują zapach w pomieszczeniu. Spotkasz kominki ogrzewane świeczką i elektryczne. W kominkach olejki eteryczne wlewa się do:

  1. wody
  2. roztopionego wosku.

Stosowanie kominków zapachowych to nie tylko sposób na wprowadzenie przyjemnych aromatów do domu, ale także wygodne urządzenie przenośne, które możesz zabrać ze sobą do ogrodu dla ochrony przed komarami. Wybór odpowiednich olejków do kominka zależy od naszych potrzeb i gustu.

Dyfuzja swobodna: Najprostsza metoda w aromaterapii

Dyfuzorem do olejków eterycznych może być wiele domowych sprzętów, poczynając od filcowej kulki i bawełnianego płatka, po naczynie z ciepłą wodą lub ogrzane grudki soli. Jak to możliwe? Olejki eteryczne są z natury lotne i chętnie przyjmują stan gazowy. Wystarczy na taką kulkę nanieść 2-3 krople olejku i położyć przy poduszce wieczorem, by ułatwić zasypianie i poprawić jakość snu.

Co jeszcze możesz wykorzystać w roli dyfuzora?

Korzystając z samoistnej dyfuzji stawiam na biurku malutki słoiczek z chusteczką lub filcem nasączonym mieszanką olejków. Jak mam dosyć, zakręcam.

Zofia

Wykorzystuję pojemniki po jajkach z niespodzianką. Wkładam tam płatek nasączony olejkiem lub mieszanką i noszę w torebce,mam na szafce w sypialni itp miejscach. Ostatnio, oprócz dyfuzor, to najczęściej używana przeze mnie forma aromaterapii.

Dorota

  1. kilka kropli na poduszkę
  2. olejki w miseczce z ciepłą wodą
  3. kominek zrobiony z dłoni
  4. sztyft do nosa
  5. biżuteria aroma
  6. spraye aromatyczne
  7. olejek w słoiczku z solą (wsypujesz sól i do tego kilka kropli olejki, wąchasz kiedy chcesz, jak nie wąchasz – zakręcasz pokrywkę)
  8. dyfuzory z patyczkami rattanowymi
  9. różne zawieszki aromatyczne, na przykład woskowe, gliniane, drewniane

Masaże aromaterapeutyczne: Jak przygotować olejek do masażu

Masaże aromaterapeutyczne to technika, która polega na wmasowaniu w skórę aromatycznego oleju. Może to być połączone z tradycyjną techniką masażu, ale nie jest to konieczne. To skuteczna i bezpieczna metoda aromaterapeutyczna, pod warunkiem rozcieńczania olejków przed użyciem na skórę. Olejki eteryczne to naturalne mieszaniny substancji aktywnych, wytworzonych przez roślinę. Wiele z nich to dla człowieka alergeny, niektóre mogą podrażnić skórę lub wywołać efekt podobny do oparzenia i trwałe przebarwienie skóry.

Dla bezpieczeństwa olejki eteryczne są rozcieńczane przed naniesieniem na skórę w olejach nośnikowych, takich jak:

  1. olej migdałowy,
  2. olej winogronowy,
  3. jojoba
  4. wyciągi olejowe z roślin, np. nagietkowy
  5. olejki można też rozcieńczyć w żelu, np. gęstym żelu aloesowym

Najczęściej rozcieńczamy olejki w proporcji 10 kropli olejku eterycznego na 10 ml oleju nośnikowego, co daje stężenie odpowiednie do masażu ciała dorosłej osoby, czyli około 3%. Pozwala to na ich bezpieczne i skuteczne stosowanie na skórze. Na twarz, dla kobiet w ciąży i dla dzieci limity są niższe. Zobacz post Ile kropli olejku eterycznego dodać do oleju, żeby uzyskać stężenie 3% lub inne.

Informacje o rekomendowanych stężeniach dla poszczególnych olejków eterycznych w sklepie Herbiness znajdziesz w opisach poszczególnych olejków. Do opisu dołączone są też certyfikaty IFRA z rekomendacjami stężeń.

Decydując się na masaż aromaterapeutyczny, możemy liczyć na:

  1. głęboki relaks i odprężenie,
  2. poprawę samopoczucia,
  3. łagodzenie stresu i napięcia,
  4. regenerację mięśni po wysiłku sportowym,
  5. łagodzenie bólu stawów
  6. poprawę krążenia obwodowego
  7. łagodzenie dolegliwości dróg oddechowych

Kosmetyki aromaterapeutyczne: Przyjemny zapach i poprawa stanu skóry

  1. olejki eteryczne na trądzik to olejek eteryczny geranium, olejek herbaciany, lawendowy),
  2. olejki na porost włosów to olejek eteryczny rozmarynowy, miętowy, cedrowy,
  3. olejki eteryczne dla zapobiegania zmianom skórnym pod wpływem promieni UV to olejek paczuli, lawendowy
  4. do łagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry i łuszczycy to olejek eteryczny olejek z drzewa sandałowego, olejek eteryczny z mirry, kocanek włoskich (Helichrysum).

Kąpiele aromaterapeutyczne: Relaks i wsparcie przy problemach zdrowotnych

Kąpiele aromaterapeutyczne to jedna z najprostszych, a jednocześnie najprzyjemniejszych metod stosowania aromaterapii w domu. Dodanie kilku kropli rozcieńczonego olejku eterycznego do wanny z ciepłą wodą może przynieść nie tylko relaks, ale jest także skuteczną metodą terapeutyczną podczas przeziębienia czy bólu mięśni i stawów.

Wybierając olejki do kąpieli relaksacyjnej, warto kierować się głównie osobistymi preferencjami zapachowymi. Kiedy celem kąpieli jest uśmierzenie dolegliwości dróg oddechowych,  kierujemy się właściwościami terapeutycznymi olejków, wybieramy te odpowiednie na katar, kaszel i zatoki.

Brak wanny nie stanowi przeszkody – możesz stworzyć kapsułę do aromatycznej kąpieli w kabinie prysznicowej, po prostu nanieś kilka kropli mieszanki aromaterapeutycznej na ścianę i weź gorący prysznic. Aromatyczne opary wymieszają się z gorącą parą wodną.

Jak praktykować aromaterapię w domu?

Aromaterapia oferuje nam wiele różnych praktycznych rozwiązań i sposobów, aby wprowadzić zapach natury do naszego życia. Choć obecnie zastosowanie dyfuzorów na olejki eteryczne i ogólnie dyfuzja jest najczęściej praktykowaną metodą aromaterapii, nie zapominajmy, że do wyboru jest szereg innych możliwości. Oto rozwiązania, które wplatają w swoją codzienność członkowie społeczności aroma:

  1. dyfuzja olejków
  2. stosowanie olejków na skórę punktowo i do masażu, również masażu stóp
  3. wzbogacanie olejkami kosmetyków i maści
  4. używanie olejków w perfumach i sprayach do aromatyzowania pomieszczeń
  5. nanoszenie olejków przed snem na pościel
  6. aromaterapia podczas sprzątania (olejki dodajemy do płynu do mycia, do odkurzacza itp.), dodawanie olejków do prania
  7. stosowanie aromaterapii pod prysznicem i w kąpieli
  8. wdychanie olejków ze słoiczka z solą, sztyftu do nosa, biżuterii aromatycznej
  9. kontemplacja zapachu
  10. możliwe jest też stosowanie olejków wewnętrzne

Jak stosować olejki eteryczne bezpiecznie?

Bezpieczeństwo to podstawa, gdy mówimy o olejkach eterycznych. Oto kilka kluczowych zasad, które warto znać:

  1. Unikaj bezpośredniego kontaktu ze skórą – olejki eteryczne są silnie skoncentrowane i mogą powodować podrażnienia i alergię.
  2. Nie stosuj doustnie – bez konsultacji ze specjalistą nie należy przyjmować olejków eterycznych wewnętrznie.
  3. Dobieraj odpowiednie olejki – niektóre olejki mogą być zbyt intensywne dla dzieci, kobiet w ciąży lub osób z określonymi schorzeniami.
  4. Zwracaj uwagę na zapach – jest tak duży wybór, że nie ma potrzeby otaczać się zapachami, które Cię męczą i irytują.

Ważne, żeby pamiętać, że aromaterapia nie zastępuje leczenia, jest natomiast znakomitym środkiem prewencyjnym, a zastosowanie olejki często zapobiega powikłaniom i rozwojowi choroby.

Jak wybrać odpowiednie olejki do swoich potrzeb?

Wybór odpowiednich olejków eterycznych to podstawa skutecznej aromaterapii. Przy zakupie zwracaj uwagę na:

  1. Jakość olejków – wybieraj olejki od sprzedawcy, do którego masz zaufanie.
  2. Nazwę, typ olejku – jest wiele olejków o podobnych nazwach, różnią się od siebie zapachem i właściwościami.
  3. Właściwości terapeutyczne – każdy olejek ma swoje unikalne właściwości, np. olejek lawendowy wspiera relaksację, a eukaliptusowy pomaga na katar.

Eksperymentowanie z różnymi zapachami i ich kombinacjami pozwala stworzyć unikalną rozwiązania, idealnie dostosowane do naszych potrzeb i gustu.

Przechowywanie olejków eterycznych: Jak zachować ich właściwości?

Odpowiednie przechowywanie olejków eterycznych jest kluczowe, jeśli chcesz zachować ich właściwości terapeutyczne. Oto kilka wskazówek:

  1. Przechowuj w ciemnych, szczelnych butelkach, zawsze zakręcowe – aby zapobiec dostępowi powietrza i utracie jakości.
  2. Unikaj światła i ciepła – trzymaj olejki z dala od światła słonecznego i wysokich temperatur.
  3. Wybierz chłodne, ciemne miejsce – szafka lub lodówka to idealne miejsca do przechowywania olejków.
  4. Sprawdzaj datę ważności – regularnie kontroluj stan olejków, aby zapewnić ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Najczęściej trwałość  liczymy od dnia otwarcia buteleczki.

Co zrobić z przeterminowanymi olejkami?

Dla olejków z drzewa herbacianego, cytrusowych, iglastych i z kadzidłowca upływ czasu jest szczególnie niekorzystny i sprawia, że przeterminowane olejki są drażniące na skórę i błony śluzowe. Wykorzystaj je do prac technicznych, stosując rękawice ochronne. Ważne, by nie wylewać ich do kanalizacji, bowiem stanowią zagrożenie dla organizmów wodnych.

Olejek paczulowy, cedrowy, sandałowy i inne ciężkie nuty zapachowe zyskują na postarzaniu – taki przeterminowany olejek paczulowy jest nawet cenniejszy, niż świeży.

Korzyści zdrowotne aromaterapii

Aromaterapia, stosowana obecnie jako komplementarna forma medycyny, oferuje zarówno wsparcie psychiki jak i problemów dróg oddechowych czy nawet nudności i świądu skóry. Dzięki zastosowaniu naturalnych olejków eterycznych, działa zarówno na ciało, jak i umysł. Wśród jej najważniejszych zalet można wymienić:

  1. Redukcję stresu poprzez obniżenie poziomu kortyzolu
  2. Poprawę jakości snu i ułatwienie zasypiania
  3. Wsparcie dla układu oddechowego, szczególnie na katar i kaszel
  4. Łagodzenie bólu głowy, bólu mięśni czy stawów
  5. Łagodzenie dolegliwości skórnych, jak trądzik, świąd czy wspomaganie gojenia skaleczeń
  6. Ogólną poprawę funkcji kognitywnych i nastroju

Olejki eteryczne, takie jak lawendowy, miętowy czy eukaliptusowy, z uzasadnionych powodów tak popularne w aromaterapii, powinny znaleźć się w każdym domu, by wspierać zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Aromaterapia nie tylko pomaga się zrelaksować, ale także wspiera układ oddechowy i poprawia ogólną wydolność psychofizyczną i przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa, korzystać z niej mogą wszyscy.

Jak aromaterapia wpływa na zdrowie?

Jeśli tylko zastosujesz się do podstawowych zasad bezpieczeństwa, to jest zdrowa i bardzo pomocna dla całej rodziny. Korzystne jest już samo obcowanie z zapachem. Udowodniono, że regularne wąchanie zapachów olejków eterycznych poprawia odporność, pamięć i łagodzi objawy depresji. Może nawet zapobiegać demencji u osób starszych. Jak to możliwe? Aktywność zmysłu węchu przekłada się na neurogenezę, czyli tworzenie nowych komórek nerwowych w mózgu. A to przynosi szereg korzyści zdrowotnych.

Poza tym zapachy olejków przywołując przyjemne wspomnienia wprawiają nas w dobry nastrój, a im nam milej, tym jesteśmy bardziej zrelaksowani i zdrowi.

Z kolei z perspektywy farmakologicznej aromaterapia ma korzystny wpływ na zdrowie m.in. poprzez:

  1. łagodzenie stanów zapalnych, np. w trakcie przeziębienia czy chorób przewlekłych
  2. przynoszenie ulgi w bólu, np. na migrenę, ból zęba, stawów, mięśni
  3. regulowanie hormonów – pomaga na dolegliwości okołomenopauzalne, na bolesne miesiączki, reguluje poziom kortyzolu
  4. regulowanie neuroprzekaźników – np. podnosi poziom dopaminy, serotoniny, wzmacnia lub osłabia działanie receptorów GABA, wpływa na poziom acetylocholiny, co przekłada się na wydajność pamięci i ogólnie procesów kognitywnych

Przeciwwskazania i środki ostrożności w aromaterapii

Aromaterapia oferuje wiele korzyści, ale nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Olejki do aromaterapii to wprawdzie substancje 100% pochodzące z natury, ale to tak naprawdę substancje o złożonym składzie biochemicznym, dzięki czemu mogą tak skutecznie oddziaływać na nasze zdrowie. Zanim zanurzymy się w świat zapachów, warto wiedzieć, kiedy należy zachować szczególną ostrożność. Przeciwwskazania to:

  1. indywidualna nadwrażliwość, czyli alergie, astma, nadwrażliwość sensoryczna,
  2. stosowanie nierozcieńczonych olejków na skórę, ponieważ wiąże się to z ryzykiem podrażnień i fototoksyczności,
  3. dla dzieci i w ciąży obowiązują szczególne zasady stosowania aromaterapii i obejmują one stosowanie wybranych olejków w niewielkich dawkach.

Przed sięgnięciem po olejki do aromaterapii musisz wiedzieć, czy użycie w planowany sposób jest bezpieczne. Szczególnie czy dany olejek jest odpowiedni w ciąży albo dla dzieci, czy można go użyć na skórę przed wyjściem na słońce (czy jest fototoksyczny), w jakim stężeniu jest bezpieczny na skórę. Odpowiedzi na powyższe pytania różnią się w zależności od olejku. Te podstawowe informacje znajdziesz w opisach olejków Herbiness na stronie sklepu.

Kiedy unikać stosowania olejków eterycznych?

Jeśli masz alergię na olejek, unikaj go. Najczęstszym alergenem w aromaterapii jest olejek cynamonowy. Kobiety w ciąży powinny ograniczyć aromaterapię do stosowania olejków odpowiednich w ciąży, ponieważ wiele olejków jest w ciąży wykluczonych, z powodu toksyczności. Lista olejków dla niemowląt i dzieci jest również mocno ograniczona, podobnie jak dawki, ale i tak aromaterapia najmłodszych może być bardzo skuteczna.

Warto też pamiętać, że niektóre olejki, zwłaszcza cytrusowe z procesu tłoczenia, zwiększają wrażliwość skóry na słońce (są fototoksyczne). Aplikowanie ich przed ekspozycją na promienie UV może prowadzić do zmian skórnych przypominających oparzenia i trwałych przebarwień. Dlatego lepiej unikać stosowania tych olejków na skórę przed planowanym pobytem na słońcu lub używać w rozcieńczeniu rekomendowanym jako bezpieczne.

Aromaterapia w Polsce

W Polsce aromaterapia zyskuje na popularności, a jej rozwój wspierają liczne ośrodki naukowe i marki. Poszukując źródeł wiedzy, niezwykle ważne jest oddzielenie treści o charakterze marketingowej od obiektywnych źródeł informacji. Powiązanie procesu sprzedaży z edukacją stawia przed markami z sektora aromaterapii ogromne wyzwanie. Jako właścicielka marki Hierbiness skupiam się na edukacji opartej na dowodach naukowych, rozwiewanie mitów o aromaterapii, a także oferowanie olejków i gotowych mieszanek do aromaterapii. Wśród treści edukacyjnych Herbiness znajdziesz:

  1. obszerne monografie olejków, ułatwiające samodzielne stosowanie aromaterapii
  2. inne treści na stronie herbiness, odpowiadające na najważniejsze zagadnienia z zakresu aromaterapii
  3. bezpłatne kursy online
  4. zaawansowane szkolenia
  5. wsparcie w social mediach (grupa Aromastrona na Fb)