Korzyści ze stosowania olejków eterycznych do sauny

Aromaterapia w saunie wpływa korzystnie na ciało i psychikę. Naturalne olejki eteryczne łagodzą dolegliwości dróg oddechowych, działają relaksująco na spięte mięśnie, poprawiają krążenie krwi, więc seans z olejkami w saunie może dać efekt odprężenia i regeneracji. Wiele naturalnych olejków eterycznych działa przeciwlękowo, łagodzi stres, koi natłok myśli. Już samo pobudzanie receptorów węchu poprawia zdolności kognitywne, pamięć, wzmaga neurogenezę, co przynosi długofalowe korzyści dla zdrowia. Spektakle zapachowe saunamistrzów dostarczają ponadto wrażeń estetycznych i emocji.

Jak stosować olejki do sauny

Wybierając naturalne olejki eteryczne do sauny kieruj się walorami terapeutycznymi i zapachem. Dla delikatnego zapachu wystarczy kropla olejku naniesiona na wacik bawełniany lub róg ręcznika, przyłóż ją blisko nosa i wdychaj. Dla intensywnego efektu nanieś kilka kropli na ręcznik i poruszaj nim zamaszyście, aby zapach rozszedł się po całej saunie. Intensywny zapach uzyskasz też stosując też kilka kropli olejku na bryłkę lodu leżącą blisko źródła ciepła w saunie. W saunie publicznej uzyskaj zgodę użytkowników na użycie olejków eterycznych, respektuj sprzeciw – osoby z nadwrażliwością sensoryczną źle znoszą intensywne zapachy, a u osób z problemami neurologicznymi olejek kamforowy może nawet wywołać drgawki. Dobierz bezpieczne olejki do sauny , czyli unikaj też olejków o silnym potencjale alergennym, jak olejek cynamonowy, a jeśli chodzi o olejki cytrusowe preferuj te bez potencjału fototoksycznego.

Zapachy do sauny – nuty zapachowe drewna i igliwia

Drewniane elementy sauny doskonale budują poczucie bliskości z Naturą, a efekt ten możesz podkreślić dobierając zapachy kojarzące się z lasem, drewnem, przyrodą. Wybór olejków eterycznych naturalnych, podkreślających ten związek, jest ogromny. Zapachy drewna to olejek z drzewa cedrowego – olejek cedrowy wirginijski pachnie jak świeżo temperowane ołówki, cedry atlaski i himalajski mają słodsze, cięższe zapachy. Olejki eteryczne drzewne to także silnie przeciwzapalny olejek copaiba, Ho, dobrze komponuje się z nimi olejek goździkowy. Olejek paczuli łączy nuty drewna i ziemi, ponadto wzbudza kontrowersje – można go kochać lub nienawidzić. Olejki z drzew iglastych również świetnie pasują do sauny, można je też dowolnie łączyć z nutami drewna. Zwróć szczególną uwagę na olejek pichtowy – ma bardzo świeży, intensywny zapach, olejek sosnowy jest spokojniejszy. Piękne iglaste zapachy do sauny to daglezja, limba, olejek cyprysowy, kadzidłowiec – wybornie pachną solo, nie trzeba niczym poprawiać ich zapachu.

Zapachy ziołowe – idealne do sauny

Zapachy ziołowe to kolejna grupa olejków eterycznych do sauny. Olejek rozmarynowy pachnie świeżo, podobnie do olejku z eukaliptusa i olejku kamforowego, dla złagodzenia zapachu połącz go z olejkami eterycznymi drzewnymi, np. olejkiem z drzewa cedrowego Virginia. Olejek z mięty pieprzowej pachnie słodko, intensywnie, ostro, daje też wrażenie chłodu. Olejek miętowy doskonale komponuje się z nutami cytrusowymi jak olejek pomarańczowy, olejek cytrynowy czy olejek trawy cytrynowej. To intensywna nuta zapachowa, łatwo tłumi inne zapachy – pamiętaj o tym tworząc własne mieszanki olejków eterycznych do sauny. Gotowa mieszanka z olejkiem z mięty pieprzowej to Mace 04, a w mieszance na wirusy i katar Marsylia 01 dominuje świeży zapach olejku eukaliptusowego. Olejek lawendowy działa nasennie i relaksująco, do sauny połącz go z pobudzającym olejkiem z rozmarynu lub eukaliptusem dla zrównoważenia efektu usypiającego.

Mieszanki olejków eterycznych do sauny, a może naturalne perfumy do sauny?

Mieszanki aromaterapeutyczne sprawdzą się idealnie do sauny, możesz kupić gotowe lub skomponować samodzielnie. Coraz bardziej popularne są mieszanki jak perfumy – skomplikowane, przemyślany, skomponowane z dbałością o szczególy, zawierają nie tylko olejki eteryczne, lecz także absoluty i ekstrakty innego typu. Surowce naturalne do tego typu eksperymentów znajdziesz w kategorii naturalne olejki do perfum.