olejki eteryczne dla kota
Olejki eteryczne dla kota – czy można stosować?
Składniki olejków eterycznych to ksenobiotyki zarówno dla człowieka, jak i kota. Koty metabolizują składniki olejków wolniej, niż ludzie, dlatego kiedy chcesz stosować olejki eteryczne dla kota kieruj się zasadą: im mniej, tym lepiej. Możesz stosować olejki do dyfuzora przy kocie, w taki sposób, jak przy niemowlakach (czyli niewielką ilość, z przerwami). Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest jednak umożliwienie zwierzęciu opuszczenia pomieszczenia, jeśli dyfuzja mu przeszkadza.
W sieci od lat krążą mity o tym, które olejki eteryczne dla kota są dobre, a które mu szkodzą. Najczęściej spotkamy ten o zakazie dyfuzowania przy kocie olejków cytrusowych, czyli zawierających limonen. Opierają się na badaniu nad toksycznością preparatu z limonenem, w którym rzeczywiście zaobserwowano niepokojące objawy. Kiedy? Przy zastosowaniu na skórę i 5-krotnym i 15-krotnym przekroczeniu zalecanego stężenia. Na szczęście przy żadnej dawce nie zaobserwowano zgonów ani innych trwałych skutków. Bo kluczem do toksyczności olejków dla kota jest dawka i sposób użycia, dokładnie jak w aromaterapii ludzi. Dyfuzowanie niewielkiej ilości olejków cytrusowych jest dla kota bezpieczne. Koci aromaterapeuci szczególnie polecają dla kota olejek cytrynowy i limonkowy, ale jeśli Twój kot woli zapach mandarynki, to wybierz mandarynkę. Jak sprawdzić, który zapach podoba się kotu przeczytasz w poście o aromaterapii zwierząt.
Aromaterapia dla kota – czego unikać, co wybrać?
Olejkiem, który wywołuje najwięcej przypadków zatruć u kotów, jest olejek drzewa herbacianego przyjętego doustnie i na skórę. Nie stosuj olejku herbacianego w ten sposób u kota. Odpowiednia będzie dyfuzja niewielkiej ilości bergamotki, lawendy, rumianku, sosny – przetestuj olejki dla niemowląt i sprawdź, które z nich Twój kot lubi najbardziej. Bierz też pod uwagę właściwości olejku, czyli jeśli chcesz działać przeciwlękowo, zastosuj olejki relaksujące i na stres. Szczególnie uspokajający jest olejek z kozłka czyli walerianowy. Jeśli masz w domu ten olejek, zachowaj szczególną ostrożność, bo być może Twój kot będzie sam próbował odkręcić buteleczkę, żeby dostać się do zawartości – ten zapach bardzo go wabi. Możesz stworzyć kocią kapliczkę z zapachem kozłka (maksymalnie 1 kropla olejku rozcieńczonego do 10% w oleju roślinnym na kartoniku, kocyku lub płatku bawełnianym) – prawdopodobnie kot będzie tam przesiadywał godzinami.
Olejki na pchły dla kota
Znajdziesz gotowe preparaty na pchły z limonenem w składzie. Odradzam stosowanie samodzielnie tworzonych olejkowych repelentów u kota, ponieważ będzie nam trudno ustalić odpowiednie stężenie olejku, czyli skuteczne i jednocześnie bezpieczne. Z tego samego powodu powstrzymaj się przed stosowaniem olejku z drzewa herbacianego na świerzbowca – choć to skuteczny olejek eteryczny, to ryzyko przedawkowania i toksyczności jest wysokie.
-
- Powiadom mnie
Kozłek lekarski olejek eteryczny 5 ml
- 66.00 zł
- Oceniono 5.00 na 5
-
-