Czy można stosować olejki eteryczne w ciąży?
Dobra wiadomość brzmi: Tak, olejki eteryczne i aromaterapię można stosować podczas ciąży. Zła wiadomość natomiast brzmi: To nie jest takie proste, bo trzeba wiedzieć, jakich olejków i jak używać.

Tak, to prawda, nie każdy olejek nadaje się dla kobiet w ciąży. Są takie, których bezwzględnie nie wolno stosować. O innych, jak o jałowcu, krążą mity. Mimo, że wielu rzeczy jeszcze nie wiemy, z dotychczasowych danych naukowych i doświadczenia praktyków wynika, że większość olejków eterycznych nie ma szczególnych przeciwwskazań. W ich przypadku należy jednak albo ograniczyć się tylko do podania drogą wziewną (dyfuzja w pomieszczeniu uważana jest za bardzo bezpieczną), albo dobrać właściwe stężenie, rozcieńczając olejek w oleju bazowym, emulsji czy innym medium do zastosowań na skórę. Tyle ogólnych informacji. Przyjrzyjmy się teraz konkretom.
Olejki eteryczne zabronione w ciąży
Tych absolutnie niedozwolonych ze względu na możliwe działanie poronne jest zaledwie kilka i nie są one szerzej stosowane we współczesnej aromaterapii. Czasem możesz usłyszeć w tym kontekście określenie „emmenagouge”. Nie jest ono bardzo precyzyjne, ale odnosi się do wywoływania miesiączki (niekoniecznie w terminie). Pewnym olejkom przypisuje się taką właściwość, jednak nie mamy na to żadnych twardych dowodów naukowych, jedynie przekazy i pogłoski.

A czy olejki eteryczne mogą wywołać skurcze macicy? Według najnowszej wiedzy nie wydaje się to prawdopodobne. Wręcz przeciwnie, większość olejków wykazuje działanie rozkurczowe. Na tej zasadzie bardziej sensowne jest raczej zastosowanie ich do przeciwdziałania przedwczesnemu porodowi czy do spowalniania porodu. Czy mają wystarczająco silne właściwości? Nie ma co do tego pewności.

Poza tym mamy olejki, które mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży i rozwój dziecka z innych powodów. Na przykład niektóre zawarte w nich substancje uważa się za kancerogenne (np. róża). Są też takie olejki, które utrudniają tworzenie się naczyń krwionośnych (np. mirra). Inne mogą wykazywać różnego rodzaju działania toksyczne jak: neurotoksyczne (niektóre olejki hyzopowe) czy hepatotoksyczne (mięta polej). Jeszcze inne mogą ingerować w układ hormonalny (fenkuł). W ten sposób lista olejków niedozwolonych znacznie się wydłuża.

Należy wziąć też pod uwagę sytuację danej osoby. Na przykład jeśli kobieta w ciąży cierpi na jakąś chorobę, zażywa leki itd., to dobór olejków eterycznych i ich metod podania powinien odbywać się tylko pod opieką specjalisty. Zresztą w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem!

Ważne jest także, aby nie zmuszać nikogo do stosowania aromaterapii. W okresie ciąży zmysł węchu może być bardzo wrażliwy. Nawet jeśli do tej pory dana osoba używała olejków, nagle może nie tolerować ich zapachu. Mogą też zmieniać się preferencje zapachowe. Być może kiedyś eukaliptus był ulubiony, a teraz został zdetronizowany przez drzewo różane czy rumiankowy. To wszystko jest OK!

Jakie olejki w ciąży uważa się za bezpieczne?
Być może po przeczytaniu powyższego fragmentu myślisz sobie, że skoro może być tyle przeciwwskazań, to chyba już lepiej dać sobie spokój z tą aromaterapią w ciąży. Pamiętaj jednak, że lista olejków eterycznych, które możesz wdychać, jest bardzo długa, bo zawiera większość olejków.

Kilka kropli olejku do dyfuzora w pomieszczeniu uważa się powszechnie za bezpieczną metodę. W ten sposób możesz na przykład stosować olejki eteryczne na katar w ciąży czy na nudności. W terapiach dróg oddechowych możesz sięgnąć po olejek eukaliptusowy, olejek geraniowy czy olejek z drzewa herbacianego (ceniony także za właściwości antyseptyczne). Na zatoki sprawdzi się inhalacja, ale także aplikacja na skórę, o czym więcej za chwilę.

Z kolei olejek z mięty pieprzowej w ciąży może okazać się przydatna na nudności. Olejek miętowy także fajnie odświeża i wielu osobom dodaje energii. Inne olejki eteryczne na mdłości w ciąży, które również warto wypróbować to cytryna i imbir.

Podanie drogą wziewną zaleca się także do łagodzenia stresu (tutaj doskonale sprawdzi się lawenda, neroli czy rumianek). Na poprawę nastroju warto sięgnąć po cytrusy. Spróbuj połączyć na przykład olejek lawendowy i pomarańczowy. Możesz spróbować też aromaterapii na ból głowy w ciąży. Olejek lawendowy oraz miętowy to dobry trop.
Aromaterapia w ciąży i olejki eteryczne w kosmetykach
A czy istnieje jakaś konkretna lista olejków, jakie można stosować? Czasami można odnieść wrażenie, że każdy autor ma inne zalecenia. Są jednak olejki, co do których większość autorytetów się zgadza, przemawia za nimi tradycja i nowoczesne badania naukowe.
Olejek lawendowy  jest bezpieczny
w ciąży. Sprawdź inne.
Za bezpieczne w użyciu dla ciężarnych uważa się m.in.: olejek lawendy, neroli, cytryny, bergamotki, petitgrain. Są to olejki wymieniane przez Pam Conrad w książce: Women’s Health Aromatherapy: A Clinically Evidence-Based Guide for Nurses, Midwives, Doulas and Therapists”, opartej na badaniach klinicznych. Większość olejków, które znajdziesz w tej kategorii, wybranych zostało wg tego klucza.

A co z masażem aromaterapeutycznym? Jak najbardziej możesz używać olejków eterycznych podczas ciąży na skórę. Zarówno miejscowo, jak i na większe partie ciała, na przykład jeśli chcesz zapobiegać powstawaniu rozstępów. W przypadku aplikacji na skórę, zwłaszcza masażu, szczególnie ważne jest właściwe rozcieńczenie w oleju bazowym. Może być to np. olej migdałowy czy inny wybrany olej roślinny.

Jak dobrać bezpieczne stężenie? Tutaj pomocne mogą być zalecenia IFRA. Dotyczą one bezpiecznego stosowania olejków w kosmetykach. Jeśli coś jest bezpieczne w kosmetyku, zasadniczo nie powinno nieść za sobą ryzyka dla zdrowia. Kosmetyki pozostające na skórze, w przeciwieństwie do zmywalnych, najczęściej obwarowane są większymi restrykcjami. Więcej informacji znajdziesz we wpisie: Naturalne olejki do aromaterapii – jak kupować.

Podsumowując, można bezpiecznie używać olejków eterycznych w czasie ciąży. Tylko niektóre olejki eteryczne nie powinny być w ogóle stosowane. Olejki najlepiej sprawdzą się do dyfuzji w pomieszczeniu i innych łagodnych metod. Przy aplikacji na skórę trzeba zachować większą ostrożność. Zalecenia dotyczące porodu, połogu i karmienia piersią są dość podobne. Więcej informacji znajdziesz także we wpisie: Olejki eteryczne w ciąży.