zapachy kwiatowe

Filtruj olejki według właściwości
 • Placeholder Image
 • Jaśmin sambac 10% absolut w jojoba 10 ml Podgląd
 • Placeholder Image
 • Bestseller
  Lipa absolut 5 ml Podgląd
 • Mieszanka Anielska 04 (GABA + acetylocholina) 10 ml Podgląd
 • Placeholder Image
 • Bestseller
  Placeholder Image
 • Placeholder Image
 • Neroli olejek eteryczny (Włochy) 5 ml Podgląd
 • Róża damasceńska ABSOLUT 10% poj. 10 ml Podgląd
 • Bestseller
  Róża damasceńska OLEJEK 10 % (Iran) 5 ml Podgląd

Nuty zapachowe kwiatowe

Wiele olejków eterycznych i absolutów to nuty zapachowe kwiatowe. W perfumach są to często nuty serca lub głowy. Możesz spotkać się z taką sytuacją, że ten sam surowiec (np. lawenda) zaliczany jest raz do nut głowy, raz do nut serca. To zależy od postaci ekstraktu. I tak olejek eteryczny lawendowy to nuta głowy, a absolut lawendy – to nuta serca.

Różane nuty zapachowe

Nuty zapachowe kwiatowe można pogrupować na różane, białe kwiaty, kwiatowo-ziołowe. Do grupy różanej należy absolut różany i olejek różany, geranium, a także palmaroza, cytronella czy monarda. Te trzy ostatnie używać trzeba jednak umiejętnie (w połączeniach), inaczej pachną repelentem (środkiem odstraszającym owady). W mieszance Róża 04 połączyłam różę damasceńską, geranium, paczulę z pieprzem różowym dla zbudowania dużego akordu różanego. W tej mieszance wszystkie składniki użyte są w równej ilości, a efekt to zapach kwiatowy (różany).

Jaśminowe nuty zapachowe

Do tej kategorii należą absoluty, konkret i wosk jaśminowy. Masz do wyboru jaśmin sambac i jaśmin grandiflorum. Olejek ylang-ylang znany jest w perfumerii pod nazwą „jaśmin dla ubogich”, choć Steffen Arctander, specjalista od naturalnych surowców w perfumerii, postuluje „jaśmin dla każdego” z racji ceny niższej niż ekstrakty z jaśminu. To zapachy dość różne, można używać je w połączeniu. To nuty serca i według Mandy Aftel bez jaśminowej nuty nie mogą się obejść żadne perfumy.

Nuty zapachowe kwiatowe: lilak i lipa

Te zapachy bliskie są naszym sercom, pewnie przywołują wiele wspomnień. Absolut lipowy ma całkiem inny zapach niż lipowy ekstrakt CO2. Ten drugi pachnie miodem lipowym i może być używany jako miodowa nuta głowy, na przykład do budowania akordu róży herbacianej. Lilak (ekstrakt CO2) pachnie wiarygodnie, ale jest dość delikatny i szybko się ulatnia. Lipa i lilak to nuty głowy.

Nuty kwiatowo-ziołowe

Szałwia muszkatołowa dostępna jest w formie absolutu (to raczej nuta ambrowa) i olejku eterycznego. Olejek pełni często rolę wypełnienia w akordzie serca. Lawenda, podobnie jak szałwia muszkatołowa, dostępna jest jako olejek i absolut. Absolut lawendowy ma silnie wyczuwalne nuty tonki.

Osmanthus – nieco egzotyki

Ten zapach jest dość specyficzny, z rejonów boronii, ma nuty irysa i fiołka, ale jest raczej wymagający i trudny do opanowania. Pewnie dzięki temu można z nim wyczarować takie fajne i wyjątkowe rzeczy.