Naturalne olejki eteryczne z certyfikatem

Co to właściwie znaczy olejki eteryczne z certyfikatem? Zacznijmy od tego, że są bardzo różne rodzaje certyfikacji. Jedne znaczą bardzo dużo, inne są mało wartościowe. Sam fakt dołączenia jakiegoś certyfikatu do produktu jeszcze nie świadczy o jakości. Może być to zabieg czysto marketingowy.

Najważniejsze pytania: jakiego produktu poszukujesz? Wysokiej jakości? Może zależy Ci na ochronie środowiska? A może na udzieleniu wsparcia finansowego jakiejś ciężko pracującej społeczności w innym zakątku świata? Może chcesz znać dokładny skład takiego olejku? A może chcesz wiedzieć coś o jego bezpieczeństwie i zastosowaniu? Odpowiednie certyfikaty mogą powiedzieć Ci to wszystko.

Niewątpliwie jednym z najbardziej znanych i cenionych jest dokument zaświadczający o tym, że dany olejek pochodzi z uprawy spełniającej bardziej restrykcyjne wymogi dotyczące ochrony środowiska (w tym nas). W tym kontekście słyszymy określenia: olejki bio, organiczne lub ekologiczne. Potwierdzeniem pochodzenia z uprawy bio jest właśnie certyfikat bio. W tej kategorii prezentuję naturalne olejki eteryczne z certyfikatem bio.

Olejki eteryczne z certyfikatem bio

Wszystkie olejki z certyfikatem bio to odpowiednie olejki do aromaterapii.

Jeśli planujesz terapię z zastosowaniem wewnętrznym olejków tłoczonych ze skórek cytrusów to upewnij się, że wybierasz olejki przeznaczone dla przemysłu spożywczego, a najlepiej olejki eteryczne z certyfikatem bio. Owoce cytrusowe są podatne na choroby o podłożu grzybowym i plantatorzy często stosują opryski. W związku z tym, że podstawową metodą wytwarzania olejków z ze skórek cytrusowych jest tłoczenie, pozostałości oprysków mogą trafić do olejków eterycznych. Jeśli myślisz o zastosowaniu olejków eterycznych w kuchni, także kieruj się tym kryterium, czyli wybierz olejek pomarańczowy bio, zamiast zwykłego!

Żaden certyfikat nie czyni olejku automatycznie bezpiecznym w użyciu. Jeśli planujesz stosowanie olejków eterycznych dla zdrowia lub przyjemności, poznaj zasady bezpiecznego stosowania. Dowiedz się na przykład jak używać olejki eteryczne na zatoki do inhalacji , które to olejki eteryczne odpowiednie dla dzieci, a które to bezpieczne olejki w ciąży.

Olejki eteryczne naturalne bio są dużo droższe – dlaczego?

Zastanawiasz się, dlaczego olejki eteryczne z certyfikatem bio są droższe? Można uzyskać z roślin w procesie destylacji bądź tłoczenia. Wydajność jest przeważnie bardzo niska, poniżej 1%. To znaczy, że dla uzyskania 10 g wybranego olejku potrzebujesz 1000 g surowca. Jeśli ten surowiec jest drogi, jak na przykład kardamon, to nic dziwnego, że olejki mają wysokie ceny. Rośliny pozyskane z upraw organicznych są bardziej kosztowne niż z upraw konwencjonalnych i to wpływa na finalną cenę produktu. Samo zdobycie certyfikatu może być znacznym kosztem.

W przypadku wielu produktów oferowanych w moim sklepie, możesz samodzielnie zdecydować, czy wolisz organiczny czy inny. Na przykład możesz wybrać olejek herbaciany BIO (uprawiany w RPA) lub olejek z drzewa herbacianego z Australii bez certyfikatu. Ten drugi jest bardziej ekonomiczny.

Olejki pozyskiwane ze stanu dzikiego – poznaj je bliżej

Mamy olejki eteryczne destylowane z roślin zbieranych ze stanu naturalnego jak olejki z drzew hinoki (olejek z Japonii). Co to oznacza? Takie destylaty prawdopodobnie mogłyby uzyskać inny rodzaj certyfikatu np. FairWild. Co to za certyfikat?

Więcej na ten temat oraz i innych wyznaczników jakości dowiesz się ze wpisu: Olejki eteryczne z certyfikatem, czyli jakie? Do takich wyznaczników może należeć spełnianie wymogów norm ISO dla danego olejku lub standardów farmakopealnych. Warto o nich wiedzieć i weryfikować deklaracje marketingowe, aby umieć wybrać dla siebie najlepsze olejki eteryczne, bezpieczne dla naszego zdrowia.

Olejki z certyfikatem IFRA i inne wyznaczniki jakości

Kiedy robisz zakupy w sklepie internetowym, zwłaszcza po raz pierwszy, zwróć uwagę nie tylko na szeroki wybór olejków, ceny, szybkość dostawy, ale także na jakość informacji. Czy wiesz, co kupujesz? Czy sprzedawca podaje podstawowe informacje jak nazwa łacińska, część rośliny, z której uzyskano olejek, ewentualnie chemotyp? Na przykład olejek rozmarynowy bio znajdziesz w sklepie w dwóch chemotypach.

Istotne jest też to, czy znasz kraj pochodzenia, skład, a nawet metodę otrzymywania. Na przykład olejki ze skórek cytrusów będą mieć inne zalecenia bezpieczeństwa i właściwości, jeśli uzyska się je metodą destylacji z parą wodną, a inne w wyniku tłoczenia. Zarówno jeśli poszukujesz atrakcyjnego zapachu do dyfuzora, jak i do tworzenia kosmetyków naturalnych, np. olejków do masażu aromaterapeutycznego, ta informacja będzie kluczowa.

Różnego typu naturalne wyciągi również mają swoje miejsce we współczesnej aromaterapii, ale nie znajdują tak szerokiego zastosowania jak olejki i mogą wykazywać spore różnice, więc nie należy ich ze sobą mylić. Więcej informacji o innych wyznacznikach jakości m.in. o kartach MSDS, chromatogramach i alergenach znajdziesz we wpisie: Naturalne olejki do aromaterapii – jak kupować.

Jedną z podstawowych spraw jest też umiejętność odróżniania naturalnych olejków eterycznych od olejków zapachowych. A czy wiesz, że istnieją też naturalne olejki zapachowe? Brzmi skomplikowanie? Zajrzyj do wpisu: Olejek eteryczny a zapachowy – jak to rozróżniać i co z tego wynika.

Warto kierować się też zdaniem ekspertów. Produkty marki Herbiness poleca m.in. prof. Antoni Szumny. Profesor prowadzi badania metodą chromatografii gazowej, co daje mu wgląd w skład i właściwości olejków eterycznych.