Olejki eteryczne na komary – jak stosować
Jeśli interesuje Cię naturalny sposób na komary, lubisz ekologiczne rozwiązania, to naturalne olejki eteryczne mają tu wiele do zaoferowania. Wiele olejków to coś, czego nie lubią komary. Właściwości te potwierdzają liczni użytkownicy, a także naukowcy, bo poszukiwanie naturalnych środków na komary to temat wielu badań.

Są generalnie trzy możliwości. Pierwsza z nich to olejki biobójcze. Wiele badań naukowych dotyczy biobójczego zastosowania olejków. Są one prowadzone na larwach komarów i na dorosłej postaci komarów.

Na przykład w tym badaniu laboratoryjnym wykazano, że olejki trawy cytrynowej, goździka i cytroneli mają naprawdę wysoki potencjał biobójczy. Nawet lubiany ze względu na zapach olejek pieprzu różowego wykazuje podobne działanie. Z kolei w tym badaniu testowano nanoemulsję z olejkiem pieprzowym i uznano, że to dobry trop.

Biorąc jednak pod uwagę wrodzoną troskę o środowisko u osób wybierających naturalne środki na komary, skupimy się na opcji drugiej. Poznamy repelenty na komary – czyli czym odstraszać komary, korzystając z olejków eterycznych.

I tu ciekawie wyglądają testy naukowe, bowiem podstawowym narzędziem badawczym jest ludzkie ramię. Miarą skuteczności jest liczba ukąszeń komara lub ich brak. Myślę, że każdy z nas ma osobiste doświadczenia na tym polu. O tym za chwilę.

Trzecia metoda, jeśli wszystko inne zawiodło, to łagodzenie skutków ukąszeń komarów.
Odstraszanie komarów – naturalne olejki przeciw komarom
Co odstrasza komary? Będą to przede wszystkim: olejek goździkowy, olejek z trawy cytrynowej i olejek cytronelowy to podstawa. Bardzo dobre efekty przynosi też stosowanie olejku eukaliptusowego oraz anyżowego. Dość dobrze wypadają olejki cytrusowe np. pomarańczowy. Tymianek, cząber, mięta pieprzowa to kolejne olejki odstraszające komary.

Jednak o ile siła odstraszania wielu olejków jest wysoka, to czas ochrony wypada gorzej. Po prostu większość olejków eterycznych szybko odparowuje i pozostajemy bez ochrony. Dlatego warto stosować olejki trwalsze lub robić mieszanki z takimi olejkami. Na przykład olejek paczulowy jest jednocześnie trwały i skuteczny.
Eukaliptus – czy to najlepszy olejek na komary?
Tylko olejek eukaliptusa cytrynowego (uwaga, nie myl z innymi eukaliptusami, jak olejek eukaliptusa gałkowego o zupełnie innym składzie) jest na tyle silnym repelentem, że WHO zaleca go w krajach malarycznych jako zieloną alternatywę dla DEET. A nawet nie tyle sam olejek eukaliptusa cytrynowego, co otrzymywane z niego PMD. To krystaliczna substancja pachnąca mrozem i dająca mroźny efekt na skórze.

Czym dokładnie jest PMD, a także jak można samodzielnie sobie coś takiego zrobić z olejku eukaliptusa cytrynowego pisałam wielokrotnie na blogu. Zalecane stężenie w repelencie to 20% i są już dostępne ekologiczne środki przeciw komarom o takim składzie.
Aromatyczne domowe sposoby na odstraszanie komarów
Taki naturalny środek odstraszający to może być spray na komary z olejkami – do butelki z atomizerem wlewasz olejki i bazę, zależnie od preferencji spirytus, naftę kosmetyczną lub olej tłusty, np. winogronowy czy słonecznikowy. Taki preparat na komary stosujesz na ubrania, na skórę lub po prostu pryskasz wokół siebie.

Jeśli chcesz stosować na skórę, to miej na uwadze zalecenia bezpieczeństwa dla stosowania olejków na skórę. Na przykład niektóre olejki eteryczne są fototoksyczne. Jeśli więc zrobisz sobie spray odstraszający komary z olejkiem cytrynowym, to możesz nabawić się problemów skórnych przypominających poparzenie. Inne olejki, m.in. goździkowy, tymiankowy, z trawy cytrynowej, są to olejki eteryczne silnie drażniące skórę, więc w produktach kosmetycznych stosuje się je w niewielkim stężeniu.

Kiedy chcesz po prostu wygodnie poleżeć w hamaku lub spędzić miłe popołudnie przy biesiadnym stole, najlepiej nawet bez dźwięku komara, to dyfuzor może okazać się lepszy niż spray. Modne są takie przenośne dyfuzory o niewielkich rozmiarach. Wlewasz tam wodę i 10 kropli olejku eterycznego który ma właściwości odstraszające komary i gotowe. Taka chmura zapachu zniechęci również meszki (z kolei cukier przyciąga komary, zakryj więc tort i ciasteczka kloszem). Więcej o dyfuzorach przeczytasz we wpisie: Dyfuzory do aromaterapii.

Co odstraszy komary poza wyżej wymienionymi sprayami aromatycznymi i dyfuzją olejków? Pomyśl jeszcze o świecach na komary z olejkami eterycznymi. W badaniach naukowych potwierdzono nawet skuteczność świecy z olejkiem z trawy cytrynowej właśnie jako odstraszacza komarów. Przepis na świecę sojową  znajdziesz w poście: Olejki eteryczne do świec.

Inne naturalne preparaty na komary i meszki to moje ulubione kadzidła na komary (robię samodzielnie). No i wanilina – komary nie cierpią tego zapachu. Jeszcze inny prosty sposób, chociaż bez użycia olejków to np. siatki na komary na okna.
Co pomaga na ugryzienie komara?
Kolejną metodą stosowania olejków na komary jest używanie olejków po tym, jak komar ugryzie. Dla łagodzenia swędzenia i dezynfekowanie ranek po ugryzieniu owadów skuteczne będą:

olejek lawendowy
olejek miętowy (mięty pieprzowej)
olejek kajeputowy
olejek z drzewa herbacianego

Pewnie masz je w domowej apteczce, bo to podstawowe olejki. Znajdziesz je w top 10 olejków do domowej aromaterapii.

Te olejki można punktowo nakładać bezpośrednio na skórę (wystarczy 1 kropla olejku – np. lawendy), ale rozcieńczone w oleju bazowym są również skuteczne i bezpieczniejsze w stosowaniu. To znaczy zmieszaj 20 kropli olejku np. z 20 ml oleju słonecznikowego i dopiero taką mieszanką smaruj miejsce ukąszenia. Możesz też na tej samej zasadzie przygotować żel na ukąszenia komarów. Wskazówki, jak przygotować żel, znajdziesz we wpisie: Róża i olejek różany- żel do pielęgnacji twarzy.
Olejki eteryczne na komary – przepisy (i coś na kleszcze też!)
Jeśli interesują cię zielarskie przepisy DIY na preparaty przeciw komarom i kleszczom, zajrzyj do postów blogowych:

Zielarz kleszcza nie rozpieszcza – przepis na Znikacza Kleszczy. Kilka słów o bursztynie
Terenowe testy preparatów odstraszających kleszcze. Zaprojektuj własny, bezpieczny repelent
Zielarz kleszcza nie rozpieszcza – druga wersja repelentu
Fitochemia. Herbimag: wersja lekka i odstraszająca kleszcze
Niewidzialna moskitiera – przepis na klarowną mgiełkę zapachową

Pamiętaj też, że żaden środek nie daje 100% ochrony. Zwłaszcza w przypadku kleszczy należy zabezpieczać się odpowiednimi ubraniami i kontrolować skórę po pobycie w lesie lub innym miejscu, gdzie występują kleszcze.