Olejki eteryczne na komary

Filtruj olejki według właściwości
 • Bestseller
  Cytryna olejek eteryczny bio Sycylia poj. 15 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Drzewo herbaciane olejek eteryczny (Australia) 15 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Drzewo herbaciane olejek eteryczny BIO (RPA) 15 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Goździk (pączki) olejek eteryczny poj. 10 ml Widok Siatki
 • Kajeput olejek eteryczny BIO 15 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Lawenda lekarska olejek eteryczny bio (Bułgaria) 15 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Mięta pieprzowa olejek eteryczny poj. 20 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Rozmaryn olejek eteryczny ct. cyneol poj. 20 ml Widok Siatki
 • Bestseller
  Trawa cytrynowa olejek eteryczny poj. 15 ml Widok Siatki

Olejki eteryczne na komary i kleszcze – potrzebne od wiosny do jesieni

Jeśli interesują Cię naturalne sposoby na komary, lubisz ekologiczne rozwiązania, to naturalne olejki eteryczne mają tu wiele do zaoferowania. Istnieje spora pula olejków, które odpędzają dorosłe komary. Właściwości te potwierdzają liczni użytkownicy, a także naukowcy – poszukiwanie naturalnych środków odstraszających owady to temat wielu badań.

Jak stosować olejki eteryczne na owady?

Istnieją trzy możliwości, ale biorąc pod uwagę wrodzoną troskę o środowisko u osób wybierających naturalne repelenty, celowo pominę potencjał owadobójczy olejków eterycznych. Nic straconego – możemy przecież skupić się na odstraszaniu. Jaka to różnica? Wiele badań naukowych dotyczy biobójczego zastosowania olejków, badania prowadzone są na larwach komarów i na dorosłych osobnikach.

Na przykład w tym badaniu laboratoryjnym wykazano, że olejki trawy cytrynowej, goździka i cytronelli mają naprawdę wysoki potencjał biobójczy. Nawet lubiany ze względu na zapach olejek pieprzu różowego wykazuje podobne działanie. W tym badaniu testowano nanoemulsję z olejkiem pieprzowym i uznano, że to dobry trop.

Ale wolimy chyba proste zniechęcanie insektów. I tu ciekawie wyglądają testy naukowe, bowiem podstawowym narzędziem badawczym jest ludzkie ramię. Po prostu sprawdza się, czy repelent działa czy nie, a miarą skuteczności jest liczba ukąszeń komara lub ich brak. Myślę, że każdy z nas ma osobiste doświadczenia na tym polu. O tym za chwilę.

Kolejną metodą stosowania olejków na komary jest używanie olejków po tym, jak komar ugryzie. Dla łagodzenia swędzenia i dezynfekowanie ranek po ugryzieniu różnych owadów. Tu skuteczne będą:

 • olejek lawendowy
 • miętowy (mięty pieprzowej)
 • kajeputowy
 • olejek z drzewa herbacianego

Pewnie masz je w domowej apteczce, bo to podstawowe olejki. Znajdziesz je w top 10 olejków do domowej aromaterapii.

Te olejki można punktowo nakładać bezpośrednio na skórę (wystarczy 1 kropla olejku – np. lawendy), ale rozcieńczone w oleju bazowym są również skuteczne i bezpieczniejsze w stosowaniu. To znaczy zmieszaj 20 kropli olejku z 20 ml oleju słonecznikowego i dopiero taką mieszanką smaruj miejsce ukąszenia.

Odstraszanie komarów – jakimi olejkami?

Olejek goździkowy, olejek z trawy cytrynowej i cytronellowy to podstawa. Bardzo dobre efekty przynosi też stosowanie olejku eukaliptusowego oraz anyżowego. Dość dobrze wypadają olejki cytrusowe np. pomarańczowy. Tymianek, cząber, mięta pieprzowa to kolejne olejki, które odstraszają owady. O ile siła odstraszania wielu olejków jest wysoka, to czas ochrony wypada gorzej. Po prostu większość olejków eterycznych szybko odparowuje i pozostajemy bez ochrony. Dlatego warto stosować olejki trwalsze lub robić mieszanki z takimi olejkami. Na przykład olejek paczulowy jest jednocześnie trwały i skuteczny.

Jednak jedynie olejek eukaliptusa cytrynowego jest na tyle silnym repelentem, że WHO zaleca go w krajach malarycznych jako zieloną alternatywę dla DEET. Przy czym nie jest to taki zwykły olejek eukaliptusa cytrynowego, tylko bogaty w PMD, krystaliczną substancję pachnącą mrozem i dającą mroźny efekt na skórze. Czym dokładnie jest PMD pisałam wielokrotnie na blogu, a także jak można samodzielnie sobie coś takiego zrobić z olejku eukaliptusa cytrynowego. Zalecane stężenie tego olejku w repelencie to 20% i są już dostępne ekologiczne środki przeciw komarom o takim składzie.

Jeśli interesują cię przepisy DIY na takie preparaty, zajrzyj do postów blogowych, gdzie piszę szczegółowo o środkach przeciw komarom i kleszczom.

Jak zrobić środek odstraszający z olejków eterycznych?

Taki naturalny środek odstraszający komary to może być spray z olejkami – do butelki z atomizerem wlewasz olejki i bazę, zależnie od preferencji spirytus, naftę kosmetyczną lub olej tłusty, np. winogronowy czy słonecznikowy. Środek stosujesz na ubrania, na skórę lub po prostu pryskasz wokół siebie. Jeśli chcesz to stosować na skórę, to miej na uwadze zalecenia bezpieczeństwa dla stosowania olejków na skórę. Na przykład niektóre olejki eteryczne są fototoksyczne. Jeśli więc zrobisz sobie spray odstraszający komary z olejkiem cytrynowym, to możesz nabawić się problemów skórnych przypominających poparzenie. Inne olejki, m.in. goździkowy, tymiankowy, z trawy cytrynowej, są to olejki eteryczne silnie drażniące skórę, więc w produktach kosmetycznych stosuje się je w niewielkim stężeniu.

Kiedy chcesz po prostu wygodnie poleżeć w hamaku lub spędzić miłe popołudnie przy biesiadnym stole, to dyfuzor może okazać się lepszym niż spray. Modne są takie przenośne dyfuzory o niewielkich rozmiarach. Wlewasz tam wodę i 10 kropli olejku eterycznego który ma właściwości odstraszające komary i gotowe. Taka chmura zapachu zniechęci również meszki (z kolei cukier przyciąga komary, zakryj więc tort i ciasteczka kloszem).

Pomyśl też o świecach z olejkami. Zbadano nawet naukowo skuteczność świecy z olejkiem z trawy cytrynowej. Naturalne olejki na komary przepis na świecę sojową w poście: Olejki eteryczne do świec.

Inne naturalne preparaty na komary i meszki to moje ulubione kadzidła na komary (robię samodzielnie). No i wanilina – komary nie cierpią tego zapachu.