Jak stosować olejki do aromaterapii – rozcieńczanie

Olejki do aromaterapii najczęściej stosujemy w dużym rozcieńczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim stosowania na skórę, jednak sprawdza się też przy zwykłym wąchaniu. Wiele olejków i absolutów w formie czystej 100% pachnie zbyt intensywnie, byśmy mogli w pełni doświadczyć ich zapachu. Na przykład róża czy jaśmin pachną zdecydowanie lepiej w rozcieńczeniu.

Rozcieńczone olejki eteryczne, czyli jakie?

Rozcieńczone olejki i absoluty z mojego sklepu to mieszaniny z olejem jojoba lub frakcją oleju kokosowego (trójglicerydem kaprylowo kaprynowym). W olejkach oznaczonych „stężenie 10%” łączę 90 g oleju bazowego z 10 g olejku lub absolutu. Natomiast w stężeniu 3% proporcje są następujące: 97 g oleju bazowego na 3 g olejku/absolutu. Zauważ, że stosuję proporcje wagowe, a nie na krople ani na objętość.

Jakie stężenie olejków eterycznych na skórę?

Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opisach poszczególnych olejków i w postach dotyczących podstaw aromaterapii. To dla tego, że dla różnych olejków obowiązują różne limity. Poza tym dla dzieci limity są inne, niż dla dorosłych. Zajrzyj do postu Olejki eteryczne w kosmetykach lub do e-booka Podstawy aromaterapii.